Mesterházy, Orbán, Vona, Bokros csodálatos húsz éve - 2008
További Párhuzamos életrajzok cikkek
- A Fidesz kezdeményezte szociális népszavazás után felbomlik az MSZP–SZDSZ-koalíció
- Alföldi Róbertet nevezik ki a Nemzeti Színház élére
- Koszovó kikiáltja függetlenségét
- Majtényi László lesz az ORTT elnöke
- Meghal Antal Imre
Az év végén kitör a gazdasági válság, ami hamarosan Gyurcsány Ferencet is maga alá temeti. Bokros Lajos lapokban publikál, az országot járja, és előadásokat tart. Még keveseknek tűnik fel, hogy az adóreformmal kapcsolatos elképzelésekről Bokros Lajos egykori kíméletlen ellenfeleinek, az MDF politikusainak is tart egyet. "Nagyon nagy baj az, ha valaki csak a sajátjaival akarja magát körülvenni – mondja erről Dávid Ibolya. – Olyan filozófusokkal és társadalomkutatókkal ülök le rendszeresen, akiknek egészen más a világról alkotott képük, mint nekem, viszont nagyon sok érdekességgel tudunk egymásnak szolgálni a beszélgetés kapcsán. Sok ilyen volt az elmúlt néhány évben a házunk táján, és remélem, még több lesz az elkövetkezendő években".
Nem dolgom miniszterelnököt jelölni, de az ország nehéz helyzetében szerintem egy szakmailag felkészült, Bokros Lajos-típusú ember kellene. (Horn Gábor az Indexnek)
Az MSZP–SZDSZ-koalíció felbomlására maga Mesterházy Attila adja meg a jelet. A Harmadik Hullám Platform elnökeként Mesterházy azt mondta: sem a klasszikus szociáldemokrata értékrend, sem a Blair-féle harmadik út nem működik. Épp ezért le kell térni erről az útról, mégpedig balra. Egyes elméletek szerint ezeket a szavakat maga Gyurcsány miniszterelnök adta az addig meglehetősen önállótlannak megismert Mesterházy szájába.
„Nagyon sajnálom, hogy Orbán Viktor úr ma sem jött be a munkahelyére (Közbeszólások a Fidesz és a KDNP soraiból.), pedig talán ez az egy nap a hétből nem egy nagy kérés az országgyűlési képviselőktől. (Közbeszólások a Fidesz és a KDNP soraiból.) Az elmúlt időszakban Orbán Viktor a Magyar Gárda kapcsán Horthy Miklóshoz hasonlította magát. (Közbeszólások a Fidesz és a KDNP soraiból.), amire, ha pusztán csak ennyi hangzott volna el önkéntes történelmi párhuzamként, azt lehetne mondani, hogy ez pusztán csak elgondolkodtató vagy egy szerencsétlen történelmi párhuzam, hiszen Horthy Miklós volt az, aki végig kokettált a szélsőjobboldallal, aki aláírta a zsidótörvényeket, és bár megpróbálta egy ideig a nyilas pártot távol tartani a hatalomtól, a végén mégiscsak átadta a hatalmat, és kiszolgáltatta ezáltal a magyar népet az Árpád-sávos zászlók alatt tomboló terrornak. (Folyamatos közbeszólások a Fidesz és a KDNP soraiból.)” (Mesterházy Attila felszólalása a parlament 2008. június 2-i ülésnapján)
Orbán Viktor egy kis győzelmet elkönyvelhet, mivel a tavaszi, Fidesz kezdeményezte népszavazás után felbomlik a koalíció. Az évet maga Orbán is lehangolónak nevezi, talán azért, mert a kormány, bár közel áll hozzá, nem bukik meg, csak kisebbségben folytatja működését.
A Színművészeti Egyetemen Kéri László meghívására részt vesz egy zártkörű beszélgetésen, ahol azt mondja: a nagy állami beruházásokat — köztük a 4-es metró építkezését, autópálya-építéseket — felül fogja vizsgálni és le fogja állíttatni. A Magyar Gárdának kiosztana két pofont, és hazazavarná, Gyurcsányt idiótának nevezi.
Meggyőződésem, hogy ebben Magyarországon mindannyian egyformák vagyunk: jobb- és baloldaliak, idősek, fiatalok, családosok, egyedülállók, liberálisok vagy konzervatívok. Mindenki sikeres jövőt akar. Valójában Magyarországon ma mindenki igent akar mondani, legfeljebb nem mindenki tudja még pontosan, hogy mire. Olyanok vagyunk, ha szétnézünk Magyarországon, mint a híres Buñuel-film vendégserege. Maguk sem értik, hogyan, de képtelenek kilépni a ház szalonjából. Ugyanígy rajtunk is az elveszettség egyfajta érzése uralkodik. Rajtunk, akik hat éve még élenjárók voltunk, és most érthetetlenül, nehezen megfejthető módon lemaradtunk. (Orbán évértékelő beszéde 2008. február 13-án)
Márciusban – elsősorban a Magyar Gárdával kapcsolatos nézetkülönbségek miatt – kilép a pártból Kovács Dávid korábbi elnök és Nagy Ervin választmányi elnök. A Jobbik (Csengey Dénesről elnevezett) könyvtárat és népfőiskolát (Attila Király) hoz létre. Júniusban Vona Gábort ellenjelölt nélkül két évre újraválasztja a Jobbik közgyűlése. Ősszel a párt Morvai Krisztina büntetőjogászt nevezi meg a 2009-es európai parlamenti választás listavezetőjeként. Decemberben a Fővárosi Bíróság első fokú ítéletével feloszlatja a Magyar Gárda Egyesületet.
Úgy látszik, a cigányság kriminalizálódó része számára a magyarok meglopása, megverése vagy éppen megölése nem vált ki bűnbánó emóciókat. Szinte már a mindennapok részévé vált a naponta érkező gyászos hírcsokor újabb magyar áldozatokról, akiket cigányok pár ezer forintért gyilkoltak meg. Mit tesz ilyenkor a nagyérdemű? Mit tesz ilyenkor Sólyom, Lendvai, Horn, Navracsics, Semjén vagy Dávid Ibolya? Kikapcsolják a tévét, vagy leteszik az újságot? Valószínűleg. Gyáva hallgatásukkal azonban cinkosokká válnak. Sőt talán még rosszabbá, hiszen ők még tehetnének valamit, mégsem tesznek. Halálhozó tétlenségük pedig felbátorítóan hat…
(Vona a barikad.hu-nak)
- Van egy jó, soha nem publikált sztorija Bokrosról, Mesterházyról, Orbánról vagy Vonáról? Írja meg nekünk!
- Vannak soha nem látott képei is? küldje el!
Nézze meg, hogy mi történt főszereplőinkkel 2009-ben.