Szerződéseket égettek a püspökség udvarán?
További Belföld cikkek
- Van egy váratlan jelentkező Lázár Jánosék nagy projektjére
- Késelésbe torkollott a szilveszteri buli, letartóztattak egy salgótarjáni férfit
- Kiderült, milyen teljesítményt produkált Magyarország egyik kulcságazata
- Újra a közmédia műsorában volt látható Bese Gergő
- Újabb fotó került elő az Indiában vakációzó Orbán Viktorról
Wolf Gyula módszeresen megsemmisítette a pécsi püspökség könyvelésének egy részét: a kaposvári rendőrséghez eljuttatott feljelentés szerint az egyházmegye tavaly menesztett gazdasági vezetője elégette azokat a papírokat, amelyek rá nézve terhelő bizonyítékok lehettek volna.
A püspökség pénzügyeivel kapcsolatos nyomozás tavaly ősszel indult, amikor egy volt egyházmegyés pap több mint negyven rendbeli feljelentést tett a pécsi egyházi vezetők viselt dolgairól. A botrány miatt távoznia kellett posztjáról Mayer Mihály püspöknek, és az egyházmegye gazdálkodását húsz évig irányító Wolf Gyulának is felmondtak.
A két évtizedes együttműködés ellenére a botrány kirobbanása után kettejük viszonya is megromlott. Erről tanúskodik a hatóságokhoz most beérkezett, a sorban már hatodik feljelentés is. Az Indexhez eljuttatott dokumentum szerint Wolf a mai napig igyekszik eltüntetni a bűncselekmények nyomait, ennek érdekében megfenyegette Mayer Mihályt.
A feljelentő szerint az iratok megsemmisítése folyamatos gyakorlat volt Pécsen. A püspökség udvarán módszeresen égetettek el mindent, ami az egyházi kezelésű szociális otthonokba felvett idősek adományaival állt kapcsolatban.
A feljelentés közismert tényként kezeli: a püspökségen azt kérték a szociális otthonokba belépő nyugdíjasoktól, hogy adományként ajánlják fel ingatlanjaikat az egyház javára. Ezzel a módszerrel el lehetett kerülni az adózást, másrészt a megállapított, maximálisan kiszabható illetményen felül is pénzhez jutott a fenntartó. Az ingatlanadományozást már hónapok óta vizsgálja a rendőrség, mert a téma már a tavalyi, első feljelentésben is szerepelt.
Wolf Gyula az egyházmegye gazdasági ügyeinek irányítójaként a püspökséghez tartozó három szociális otthon igazgatói posztját is betöltötte. A feljelentő szerint a megsemmisült papírok miatt csak kevés esetben érhető tetten, mi is történt a felajánlott házakkal, lakásokkal. Bizonyítható azonban a visszaélés egy értékes pécsi ingatlan esetében, ahol a tulajdonosnő havi 90 ezer forintos járadékot kapott házáért.
Az egyháznak a szerződés szerint az ingatlantulajdonos haláláig kellett volna folyósítani a pénzt, a ház akkor került volna Wolf nevére. A Mecsek oldalában, Pécs exkluzív környékén álló épület tulajdoni lapja szerint Wolfnak öröklési joga volt az ingatlanra, amelyet elidegenítési és terhelési tilalom védett.
Wolf azonban nehéz helyzetbe került, mert az egyházmegye új vezetése 2011 januárjában leállította a járadék utalását, sőt a már folyósított tízmilliós összeg visszafizetését kérte a volt gazdasági vezetőtől.
Az egyházmegye volt vagyonkezelőjének jogi képviselője, Schmidt Gábor azt mondta, a szóban forgó ingatlan ügyét a rendőrség már vizsgálja. Az ügyvéd szerint az ügylet az egyházmegye érdekét szolgálta, az egyházmegyét semmilyen kár nem érte, nem érhette. Schmidt ügyvéd arról is tájékoztatást adott, hogy a volt vagyonkezelő az egyházmegye könyvelésével kapcsolatos iratokat nem semmisítette meg, az egyházmegyei hivatal irodáiban összegyűlt iratok selejtezésére, megsemmisítésére ugyanakkor természetszerűleg bizonyos időszakonként sor került, a vagyonkezelő távozásakor azonban semmilyen selejtezés, iratmegsemmisítés nem történt.
A nyomozást folytató kaposvári rendőrség sajtóosztályán azt mondták, a vizsgálat érdekeire való tekintettel az ügyről semmilyen információt sem adhatnak.