Kormányvédő akciókon töri a fejét a Fidesz
További Belföld cikkek
- Hatalmas torlódásra kell számítani az M3-as és az M5-ös autópályákon, az M1-esen akár két órával is nőhet a menetidő
- Orbán Viktor: Sosem szerettem azokat a politikusokat, akik elhárították a felelősséget
- Súlyos baleset történt Debrecenben, a buszmegállóba hajtott egy autó
- Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Bombariadó miatt megszakadt egy buli Budapesten, több ezren maradhattak hoppon
Az elmúlt napokban több szimpatizáns is jelezte, hogy szükség lenne egy kormányt támogató tüntetésre, mondta az Indexnek több kormánypárti parlamenti képviselő. A politikusok szerint a szimpatizánsok telefonon, illetve különböző rendezvényeken személyesen is beszéltek erről velük. A tagság főként a múlt heti külföldi kritikákkal érvelt a tüntetés mellett, illetve a források szerint meg akarják mutatni azt is, hogy többen vannak, mint a múlt hétfői Operaház előtti kormányellenes tüntetés résztvevői.
A források szerint a Fidesz vezetése még nem döntött arról, hogy tartsanak-e ilyen jellegű erődemonstrációt, illetve, ha igen, akkor mikor. A kormánypárti frakció egyik meghatározó tagja azonban arról beszélt az Indexnek, hogy amíg nem sikerül megegyezni az IMF-fel a Magyarországnak nyújtandó hitelről, addig nem lenne jó üzenete egy ilyen tüntetésnek. Egy másik frakciótag viszont azt mondta, hogy mindenképpen szükség lenne egy kormány melletti tüntetésre, a rossz kommunikáció miatt ugyanis a kormány pozitív intézkedései nem kapnak elég teret.
A Népszabadság hétfőn arról írt, hogy a kormány megpróbálja elmagyarázni a külföldi országok diplomatáinak, hogy vegyék komolyan az Orbán Viktor kormányfő mögött álló kétharmados parlamenti többséget. A kormány így próbálja kivédeni, hogy az EU részéről kísérletet tegyenek a kormányfő elmozdítására. Ha pedig felerősödnének ezek a hangok, akkor a kormánypártok valószínűleg tüntetéseket szerveznének Orbán mellett, írja a Népszabadság. A lap szerint a Fidesz múlt heti elnökségi ülésén is felmerült, hogy szükség lenne-e a kormánypárti tüntetésre, az is szóba került, hogy Orbán szokásos februári országértékelője erődemonstráció lesz. Arról azonban nem írt a napilap, hogy ez pontosan mit jelent.
Csütörtökre hirdetett sajtótájékoztatót a Civil Együttműködési Tanácskozás (CET), amelynek többek között Orbán évértékelő beszédeit megszervező Magyar Polgári Együttműködés Egyesület is tagja. A CET elnöke, Csizmadia László az Indexnek azt mondta: a közel négyszáz, kárpát-medencei civil szervezet magában foglaló szervezet tavaly december 9-én jött létre, a nemzetépítés és szellemi honvédelem céljával. Csizmadia szerint azért tartanak sajtótájékoztatót, mert túlzottnak tartják a Magyarországot ért külföldi kritikákat. A kormány védelmében tartott lehetséges tüntetésről Csizmadia azt mondta: „benne van a levegőben”, de egyelőre nem időszerű.
Hasonló céllal jött létre a „Bízunk a kormányban” nevű Facebook-oldal, amelyen január 5-i a legelső bejegyzés. A leírás szerint az oldalt „fiatal, civil értelmiségiek hozták létre azzal a céllal, hogy összefogja azokat az embereket, akik bíznak a magyar kormányban, bíznak Magyarország jövőjében, és támogatják azt a munkát, amit az ország gazdasági egyensúlyának helyreállításáért, politikai függetlenségéért és a szebb jövőért tett, tesz és tenni fog”. Az oldal létrehozói szerint „bár az ellenzék azt szeretné, hogy elfogyjon a kormány támogatottsága, igenis sokan vannak, sokan vagyunk, akik kitartanak a kabinet mellett”.
A kormány a múlt héten kemény kritikákat kapott Brüsszelből: az Európai Bizottság bírálta az új alkotmányt, a jegybanktörvényt, a stabilitási törvényt, az igazságszolgáltatás átalakítását, az adatvédelmi biztosi poszt megszüntetését. Kritikákat fogalmazott meg a francia, az osztrák, a külügyminiszter és a német kormány is. Az Európai Parlamentben a zöldpárti és a liberális frakció az EU alapelveinek megsértése miatt kezdeményezett eljárást Magyarország ellen. A múlt hét elején újabb mélypontokra süllyedt a forint árfolyama, ezt követően csütörtökön Fellegi Tamás az IMF-tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter bejelentette, hogy a kormány kész elfogadni a legszigorúbb felügyelettel járó készenléti IMF-hitelt is. Ez fordulat volt a kormány korábbi kijelentéseihez képest.
A Fidesz legutóbb október 23-ára hirdetett demonstrációt, ez azonban elmaradt, mivel Orbán éppel Brüsszelben volt az EU csúcstalálkozóján. A nagygyűlés végül azért mondták le, mert Orbánon kívül nem találtak olyan politikust, akiért tömegek mennének el egy rendezvényre. Ráadásul a nemzeti ünnep idején nem tartózkodott Magyarországon Kövér László házelnök, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, illetve Hende Csaba honvédelmi miniszter sem.