Gyurcsány nem hagyja, hogy felszalámizzák
További Belföld cikkek
- A Dong-éri-csatornában bukkantak holttestre Kiskunhalason az év első napján
- Hatalmas torlódás van Röszkénél, a közúti határátkelőhelyen már csak a belépést engedélyezik
- Ismét meghalt valaki lakástűzben, az új évben ez már a második ilyen tragikus eset itthon
- Drasztikusan csökken a dohányboltok száma, több száz településen nincs dohánytermék
- A Balatonban már hatalmas károkat okozott, most a Dunában pusztít a vörös mocsárrák
A már megszokott farmer-kockásing szettben mutatkozó Gyurcsány Ferenc legharciasabb arcát vette elő május elsejére: beszédének kulcsszavai a támadás, küzdelem, szlogenje leginkább a „nem adjuk fel” lehetett volna. A Városligetben párszáz fős, többnyire idősekből álló, sok esetben piros pólót viselő tömeg hallgatta, miközben a háttérben sült a lacipecsenye, egy standnál pedig DK-s hűtőmágneseket, Debreczeni József könyveit és pár odatávedt erotikus thrillert árultak.
A volt miniszterelnök beszédének elején gyorsan lerótta a munka és kenyér hiányával kapcsolatos kötelező köröket – lévén május 1. mégiscsak a munka ünnepe –, ezután viszont gyorsan áttért beszédének lényegi mondanivalójára: az ún. demokratikus ellenzék összefogására és az Orbán-kormány kritikájára.
Külön 2014
Gyurcsány Ferenc szerint a 2014-es országgyűlési választások megnyeréséhez széleskörű demokratikus összefogásra van szükség, nem finnyáskodásra. Ezért „szükség van Bokrosra, Kunczére, Fodorra, a szociáldemokratákra, Schmuckékra, a Szemára, a DK-ra, civilek sokaságára”. De nem azért, mert „barátok vagyunk”, hanem mert közös ügyük az Orbán-kormány leváltása. „Nem a balatoni nyaraláshoz keresünk társat” – fogalmazott a volt kormányfő. „Aki nem velünk van, Orbánnal van” – hangzott az ismert kádári mondat sokadik szellemeskedő kifordítása.
Gyurcsány úgy véli, hogy a Fidesz-KDNP-kormány szalámi taktikájával az ellenzék feldarabolására, megosztására törekszik, amire egy közös ellenzéki lista állítása lehet a gyógyír. A volt miniszterelnök szerint, ha az Együtt 2014 ebbe nem hajlandó belemenni, akkor inkább „hívják magukat ezentúl Külön 2014-nek!”.
Gyurcsány Ferenc arra is kitért, hogy a demokratikus ellenzéki erőknek minél előbb meg kellene állapodniuk egy közös miniszterelnökjelöltben, mert „ha sokáig kergetőznek, hogy ki legyen a miniszterelnökjelölt, akkor a miniszterelnököt úgy fogják hívni, hogy Orbán Viktor”. Szerinte minden pártnak be kéne állnia az a jelölt mögé, „akinek éppen a legtöbb támogatója van”. Ezen túlmenően viszont nem foglalt állást a Bajnai-Mesterházy párharcban. „A legrosszabb Mesterházy, a legrosszabb Bajnai is jobb, mint a legjobb Orbán” – mondta, függőben hagyva a vitát.
Gyurcsány Ferenc bejelentette, hogy ő maga nem aspirál miniszterelnöknek, habár ez a támogatottsági mutatók ismeretében eddig sem merülhetett fel komoly kérdésként.
Fel, támadás
Az ellenzék által követendő stratégia felvázolása után Gyurcsány Ferenc áttért a kormány bírálatára, az ünnepre kissé berekedt (berekesztett?) hangon tüzelve az őt gyakori bekiabálásokkal biztató közönséget.
A volt miniszterelnök szerint „a szabad Magyarország ellenfelei nem Brüsszelben vannak, hanem a Lendvai utcában és a kormányban”. Gyurcsány egy szabad, független, európai Magyarországot akar, szerinte a jelenlegi kormány ezekkel az értékekkel szembe megy.
Az aktuálpolitikai kérdések közül a trafikügy kimaradt a beszédből, a Laborc-Portik botrányra viszont a következőképpen reagált: „azt mondják kormánypárti politikusok, hogy ők sosem találkoznának bűnözőkkel. Azt nem tudom, hogy akkor hogyan tartanak frakcióülést” – élcelődött. Gyurcsány szintén bírálta a Fideszt Balogh József ügyében, mondván, hogy miközben a család szentségéről beszélnek, azt nyomatékosításul „egy-egy pofonnal megtoldják”. Gyurcsány Ferenc sajnálja a vak komondort.
Gyurcsánynak a Simicska-Nyerges-féle üzleti körök kormányzati befolyásának firtatásával sikerült kiváltania az első komolyabb „Orbán takarodj!”-hullámot. Ezután az állam és az egyház összefonódását bírálva tüzelte a jelenlévőket, olyan sikerrel, hogy a feltámadás szó után már csak annyit kellet mondania: „Fel...”, majd a közönség magától vágta rá, hogy: „támadás!”. Gyurcsány szerint a magyarok nem kérnek a szenteskedő államhatalomból, ugyanis „hit dolgában nincs dolga az államnak”.
„Igazi Kossuth!”
A huszonötperces beszédet pár harcias, elszántságot tükröző mondat zárta, amelyek a tömegben álló egyik hatvan körüli férfit olyannyira áthatották, hogy „igazi Kossuthnak” nevezte a volt miniszterelnököt.
Gyurcsány szerint a baloldalnak nincs miért elnézést kérnie, beleértve 2006 őszét, amikor „a rendőrök az alkotmányos rendet védték”. Elmondta, hogy azért lett politikus, mert „szenvedélyesen szereti a hazáját”, és hogy soha nem fogja feladni. Szerinte nem bocsánatért kell esedezni, hanem „beleállni” a küzdelembe. A háborús retorika betetőzéseképp elmondta: „nem letenni kell a fegyvert, hanem harcolni”.
Ennyi harciaskodás után Gyurcsány jó étvágyat kívánt a megjelenteknek, Orbán Viktornak pedig rossz álmokat, majd átment a másik színpadhoz meghallgatni Mesterházy Attilát.