25 éves az Amerikai Kereskedelmi Kamara, illetve az egyik legnagyobb amerikai cég, a General Electric. Ezt ünnepelték az Országházban péntek este. A rendezvény fő szónoka Orbán Viktor volt, aki a kitiltási ügyre nem tért ki, viszont sokszor megdicsérte az amerikaiakat. André Goodfriendhez nem ment oda az elején, a végén viszont azért gyorsan kezet fogott vele.
Oltári pech a magyar diplomáciának, hogy éppen az amerikai kitiltási botrány kellős közepén 25 éves az Amerikai Kereskedelmi Kamara (American Chamber of Commerce - AmCham) és a General Electric. De nincs mit tenni, meg kell ünnepelni, így gondolhatta Orbán Viktor miniszterelnök is, aki a fő szónoka a rendezvénynek.
Két és félórás az ünnepség, amelyen Orbán Viktor előtt felszólalnak jó néhányan. Többek között Benkő Vilmos, az AmCham elnöke, illetve Nani Beccalli-Falco, a GE Europe elnök-vezérigazgatója, a GE Németország vezérigazgatója.
Úgy kezdte a napot, hogy a Kossuth Rádióban kitért a kitiltási botrányra, és úgy látta, hogy az amerikai beutazási tilalmi ügy egyre inkább elveszíti komolyságát,
egyre zavarosabb az egész dolog.
Fecninek nevezte azt a dokumentumot, amelyet az amerikai nagykövetség egy munkatársa adott át a magyar félnek a beutazási tilalmakkal kapcsolatban. Vajon az ünnepi beszédében kitér a kitiltási ügyre a kormányfő?
Egy kormányzattól és politikától független szervezet, amely közel 400 amerikai, magyar és 20 további nemzetet lefedő tagsága érdekeit képviseli - tudtuk meg a sajtóközleményükből.
Az ünnepség fél hét után kezdődött, kis csúszással, Orbán Viktor nagyjából 5-10 perces késéssel érkezett a terembe.
André Goodfriendre gondolunk, az amerikai nagykövetség ügyvivőjére, aki nem éppen a kormány kedvenc diplomatája. Itt bemutattuk, ki is ő.
Amikor Orbán belépett a parlament felsőházi üléstermébe, nem ment oda külön a tőle alig három méterre helyet foglaló André Goodfriendhez. Így elmaradt a kézfogás. Közös kép sem lesz Orbánról és Goodfriendről vajon?
Goodfriendet, amikor külön bemutattak mindenkit.
Eddig az AmCham vezetői mondtak rövid beszédet, amelyben a kamara elmúlt 25 évét idézték fel, és - ahogy az lenni szokott - újabb hasonlóan sikeres 25 évet kívántak maguknak. Semmi rendkívüli nem volt a beszédekben, a magyar és amerikai cégek sikeres együttműködését méltaták. Egy videót is megtekinthetett a közönség a dicsőséges időszakról.
A GE Europe elnök-vezérigazgatója, Nani Beccalli-Falco csak nagyon finoman üzent a magyar diplomáciának. Szerinte Európa csak akkor lehet erős gazdasági hatalom, ha közös a kül- és biztonságpolitikája. Orbán külpolitikájára nem tért ki, de nyilván azért beszél erről a cégvezető, mert most nem látja a közös külpolitikát.
"A Fidesz parlamenti frakciója továbbra is szorgalmazza André Goodfriend amerikai ügyvivő meghallgatását a nemzetbiztonsági bizottság ülésén a beutazási tilalom ügyében, és várja a valódi bizonyítékokat" - írta mai közleményében a kormánypárt.
Hát, mivel jelenleg a GE a legnagyobb amerikai munkáltató (több mint 13 000 munkatársa van), és az egyik legnagyobb exportőr Magyarországon, amelyhez hozzájárul több mint 2 000 kulcsbeszállítója is - tudhatjuk meg a GE honlapjáról. Ezért.
Most is épp egy ilyen zajlik több nagy cég - Bosch, GE, Mol Group, Morgan Stanley - vezetői között. Úgy képzeljék el, hogy a parlamenti patkóba, a szónoki pulpitus elé kiült négy cég vezető és egymásanak adják a mikrofont. A kiszámítható fejlődés és a hosszú távú partnerség kifejezések már többek szájából elhangoztak.
Angolul kezdte Orbán: elmondta, hogy magyarul folytatja.
A Parlament épületét mutatja be először az amerikaiaknak. "Amikor megépítettük, azt akartuk, hogy ez legyen a világ legnagyobb parlamentje" - mondta, és hozzátette, hogy ez sikerült is, mert fél méterrel hosszabb lett, mint a brit parlament. "elődeinket menti, hogy az akkori ország területével arányos volt."
Orbán ezután rátér az EU-ra. "Tíz évvel ezelőtt, amikor ez EU-hoz csatlakoztunk, az egész kontinens örömmámorban van. Akkor arról beszéltünk, hogy az EU vezető világgazdasági hatalom lesz 2010-re, ma pedig ugyanott arról beszélünk, hogy lehet a csökkenést megakadályozni."
"Negyedszázada nem volt olyan átrendeződés, mint ami most zajlik. Nem kívülről látjuk. Versenyautóban ülünk, amelyet az elején a győzelemre tartottak esélyesnek, de a futam közben visszacsúsztunk."
Ezután eljut az amerikaiakhoz.
Magyarország és az Egyesült Államok jó gazdasági partnerei egymásnak.
Eztuán Orbán hosszan, tagoltan hangsúlyozza, milyen nagy az amerikai-magyar barátság. "Szövetség, partnerség, tisztetet - ez az amerikai-magyar barátság lényege."
Európában meghökkenést kelt, ha az amerikaiak a kivételességükről beszélnek. Magyarországon ezen nem lepődünk meg, mert természetes, ha egy nemzet a kivételességét hangsúlyozza. Nem a GDP vagy a nukleáris töltetek száma adja a kivételességet Orbán szerint, hanem például kivételesség fenntartani egy demokráciát 200 évig.
"Mennyi rokonságot mutat, ahogy a jövőbe tekintünk!" - folytatja Orbánt, mert szerinte az amerikaiak és a magyarok közül is sokan optimistán tekintenek a jövőre. És hogy miértoptimista Orbán? Itt már belpolitikai blokk következik. Orbán sorolja, hogy Magyarország történetének legnagyobb gazdaságfejlesztési programja indul meg jövőre. Rezsicsökkentés lesz a bürokráciában. Folytatják az adórendszer korszerűsítését.
Vissza a nemzetközi vizekre! "Ha a jövőről beszélünk, a geopolitikai változásokról is beszélni kell. Kína, India, Japán kapaszkodik fel" - konkretizálja Orbán. Szerinte fontos az EU-ban folytatni az összehangolt gazdaságpolitikát, "kiterjeszteni az egységes piacot".
1700 amerikai vállalat 80 ezer magyar állampolgárnak ad megélhetést
- emeli ki és mond köszönetet.
Itt a beszéd vége, a kitiltási ügyről nem volt szó, célzást sem tett rá a miniszterelnök. Annál többször dicsérte az amerikaikat és az amerikai-magyar barátságot. Nagy tapsot kap érte.
Véget ért a rendezvény, mindenki felállt a teremben. A nagy kavarodásban azért nagy dolgok történtek. Fotósunk jelenti, hogy Orbán gyorsan kezet fogot Goodfrienddel, viszont arra nem figyeltek különösképp, hogy ezt a jelen lévő nem kevé számú fotós is megörökítse. Így sajnos, úgy tűnik, lemarad a nyilvánosság a nagy kézfogásról.
Tök mindegy, minket se engednek közel hozzá. A miniszterelnök munkatársai most is hermetikusan elzárják Orbánt az újságíróktól.
az ünnepségnek és a közvetítésünknek is vége.