Államosítják a gólyatáborokat is a sorozatos botrányok után
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
A botrányok után – az Index pár napja írt a harmadik olyan esetről, amikor egy gólyatáborban erőszakoltak meg egy lányt – jövőre már nem külső cégek, hanem az egyetemek saját vállalkozásai szervezik a gólyatáborokat, és tisztázzák a felelősségi köröket. Palkovics László felsőoktatási államtitkár a Magyar Nemzetnek azt mondta: várhatóan már februárban megszavazzák azokat a módosításokat, amelyek rendezik a hallgatói önkormányzatok (HÖK) felelősségvállalását és az egyetemi, főiskolai rendezvények szervezését.
A HÖK-öket összefogó Hallgatói Önkormányzatok Országos Szövetségén (HÖOK) belül több munkacsoport alakult, amik más ügyek mellett az egyetemi rendezvényszervezés mostani gyakorlatát és az átalakítás lehetséges irányait is elemzik. „Áttekintjük a rendezvényszervezés területét, azon belül a gólyatáborok szervezését is. Foglalkozunk a felelősségi körök kérdésével, a minőségbiztosítással és egy külön blokkban egy etikai charta kidolgozása is folyik" – mondta az Indexnek Gulyás Tibor, aki januártól lép hivatalba a HÖOK új elnökeként.
A hallgatói önkormányzatok természetesen megmaradnak, sőt részt is fognak venni a gólyatáborok szervezésében, hangsúlyozta Gulyás. Felülről ezután sem fognak beleszólni abba, hogy ki és hogyan szervezze meg a gólyatáborát, csak azt szeretnék, hogy az egyetemek egységes elvek és világos felelősségi viszonyok mellett tegyék ezt.
Ehhez felhasználják az oktatási biztos most készülő jelentésének anyagát is. Aáry-Tamás Lajos az egyetemek gólyatáborairól tett fel kérdéseket több intézménynek, és ezeket a válaszokat összesíti éppen.
A gólyatábori botrányok után vált igazán éles kérdéssé az, hogy ki és milyen szinten vonható felelősségre az ott történtek miatt. Nagyobb rendezvényeket, koncerteket, bálokat, gólyatáborokat ma a hallgatói önkormányzat (HÖK) kezdeményezésére általában külső cégek szervezik meg az egyetemeknek. Ez érthető, hiszen a HÖK-nek nincs engedélye szeszesitalt árusítani, vagy egy többszáz fős sátrat építeni. Ezekkel a cégekkel azonban a HÖK nem tud szerződni, mivel nem jogi személy. A szerződéseket tehát a rektor vagy a gazdasági vezető, mostantól a kancellár írja alá.
Körösparti Péter, a HÖOK leköszönő elnöke szerint a szabályozás abba az irányba halad, hogy a jövőben az egyetemek saját rendezvényszervező cége szervezze a gólyatáborokat és más eseményeket. Ha ezeknek a cégeknek az egyetem lenne a tulajdonosa, akkor Körösparti szerint a felelősségi viszonyok is sokkal egyértelműbbek lennének, és a felelősség is ott jelentkezne, ahol a döntések születnek.