Az ENSZ-t meg sem kereste a kormány a módosítási tervezettel
További Belföld cikkek
- Népszerű fehérjét hívott vissza a Nébih, fémdarabot tartalmazhat
- Megszólalt a bebörtönzött óbudai polgármester jobbkeze, szerinte Kiss László politikai fogoly lehet
- Két kamion ütközött Gesztelynél, teljes útzár van érvényben
- Több mint 57 millió forintot csaltak ki áldozataiktól az online térben
- A közlekedési hírektől a baleseti helyszínelésig – egy teljes nap a BKK-nál
Az UNHCR budapesti irodája az Indexnek hétfőn azt mondta, hogy a magyar kormány meg sem kereste az ENSZ menekültügyi Főbiztosságát, hogy véleményezze a menedékjogról szóló törvény módosítási javaslatát. Ez egyébként vállalt feladata lenne a Genfi egyezmény aláírójaként. És annak fényében is különös, hogy egyébként a civileknek kevesebb, mint egy napot adott a kormány véleményezésre.
Villámtörvény?
Alig került ki pénteken a kormány honlapjára a menedékjogról szóló törvény módosításának tervezete, máris, még aznap lezárták a véleményezést. Tehát a civil szervezeteknek összesen kevesebb mint 24 órájuk lett volna véleményezni a módosítást.
Erről korábban itt írtunk. A Helsinki Bizottság válaszlevelében azzal érvelt, hogy "a tervezetet a kormányzati szervekkel való egyeztetésre bocsátással egyidejűleg úgy kell közzétenni, hogy a tervezet céljához és hatálybalépéséhez igazodóan megfelelő idő álljon rendelkezésre a tervezet érdemi megítéléséhez és a vélemények kifejtéséhez". 18 oldal törvényszöveg alapos átnézésére nyilvánvalóan nem elég.
A módosítások értelmezéséhez az Index a civilek segítségét kérte, de Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke még hétfőn is azt mondta: több idő kell, hogy érdemben kiértékeljék a tervezetet. Szerinte ez a határidő „világossá tette azt, hogy a kormány valójában nem tart arra igényt, hogy akár a szakma, akár a szélesebb nyilvánosság konstruktív javaslatokat tegyen” a menekülttörvény módosításához.
A törvényi kötelezettséget egyértelműen megsértve, a szakmai és a széles nyilvánosság véleményét teljes mértékben semmibe véve jártak el. Az érveink kifejtésére biztosított valódi lehetőség hiányában és a Belügyminisztérium törvénysértő eljárása miatt a kiüresített vitában nem kívánunk részt venni.
– írta a Magyar Helsinki Bizottság még 19-én kelt válaszlevelében.
Pardavi azt mondta, kedden már érdemben fog tudni reagálni. Ehhez nemcsak a jelenlegi tervezetet kell áttekinteniük, hanem például az EU-s eljárási irányelvet is. Azt is meg fogják nézni, hogy a decemberi, végül fiókban maradt módosítási tervezethez képest mennyiben más az új tervezet.
Amint tudunk, beszámolunk arról, hogy a civilek szerint a gyakorlatban milyen változtatásokat hozna a rekordsebességgel megvéleményeztetett módosítási tervezet. Részletesebb információkat a menekültekről itt olvashat.