Emberi jogokra tanítják a Hámászt és az izraeli hadsereget
További Belföld cikkek
- Egy EU-biztos szerint a magyar kormány ígéretet tett a migrációs paktum végrehajtására
- Rendkívüli bejelentést tesz az igazságügyi miniszter
- Testkamerával szerelné fel a postásokat a kormány
- Orbán Viktor is reagált a Magyar Péterről megjelent hangfelvételekre
- Jogerős ítélet született a párját késsel és fejszével kivégző H. Krisztina ügyében
Idén hatodjára tartott workshopot a Nemzetközi Vöröskereszt az ostromlott Gázai övezetben a Hámász fegyveres szárnya, az Izz ad-Din al-Kasszam Brigád tagjainak. A háromnapos tréning célja az, hogy megismertessék a harcoló feleket az emberi jogokkal olyan konfliktusokban, amelyekben civilek is érintettek.
„Megismertetjük a palesztin ellenállókkal az emberi jogok rájuk is kötelező szövegét és azok szellemiségét, éppen ugyanúgy, ahogy azzal is: őket milyen jogok illetik meg” – közölte a Nemzetközi Vöröskereszt izraeli szóvivője, Ijád Naszír a Middle-East Eye-jal. Naszír azt is elmondta, hogy ezzel párhuzamosan az izraeli védelmi erőknek is tartanak hasonló képzéseket, hogy a harcok kevesebb áldozattal és jogsértéssel járjanak.
Az emberi jogi gyorstalpalót azért is tartja különösen fontosnak a Vöröskereszt, mert a tavalyi, 51 napig tartó gázai konfliktusban több mint háromezerötszáz civil halt meg. Az emberi jogi szervezetek szerint a felek egyike sem vette figyelembe a katonai műveletekben a fegyvertelen lakosokat. Emiatt a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) az izraeli és a palesztin fegyveresek ügyében is vizsgáódik. A képzéstől azt várják, hogy ne alakuljon ki többet ilyen helyzet.
A mostani workshop visszajelzései alapján egyáltalán nem biztos, hogy a közeli jövőben már várható lenne lényegi előrelépés. „Mi nem egy szervezett hadsereg vagyunk, hanem szabadságharcosok, emiatt előfordulhatnak civil áldozatok” – védekezett az al-Kaszám Brigád egyik megjelent koordinátora. Hozzátette: „Mi áldozatok vagyunk, az izraeliek pedig elnyomók, nem lehet minket összehasonlítani.”
A Vöröskeresztnél sem hisznek a rövidtávú sikerben. „Hogy mennyire lesz hatásos a program? Idővel megtudjuk” – mondta Jacques de Maio, a Vöröskereszt izraeli és palesztin delegációjának vezetője.
A tavaly július 8-án kirobbant 51 napos gázai konfliktus előzménye az volt, hogy három izraeli tinédzser elrablása és megölése után egy palesztin tizenévest is megöltek. Rakétatűz indult a Gázai övezetből, az izraeli hadsereg pedig légi csapások után szárazföldi egységekkel is benyomult a térségbe. A harcokat névlegesen egy augusztusi tűzszünet zárta le, de kisebb villongások még idén év elejéig voltak.