A Jobbik oktatási szakértője a gyerekveréssel vádolt tiszabői tanárnő
További Belföld cikkek
-
„Ne keress többé!” – Németh Szilárd csalódott, kemény üzenetet küldött Ruszin-Szendi Romulusznak
- Meghalt Krupp Béla, a Népszabadság egykori fotósa
- Kizuhant egy gyermek a balatonfüredi kilátóból, mentőhelikopterrel vitték kórházba
- A DK szerint Pintér Sándornak, Rétvári Bencének és Takács Péternek is le kellene mondani a kórházi VIP-szolgáltatásokról
- Dömötör Csaba szerint a Tisza Párt kongresszusát Manfred Weberék finanszírozták
Ahogy azt március végén mi is megírtuk, egy tiszabői általános iskola 47 éves alkalmazottja ellen büntetőeljárás folyik 2015 februárja óta, miután azzal gyanúsítják, hogy ütlegelte a gondozására bízott gyerekeket, és szexuálisan közeledett feléjük.
Menyhért Ildikó ügyéről a Népszabadság több részes sorozatot indított, aminek első részében a bántalmazással és megalázással gyanúsított tanárnő azt állította, hogy ő ártatlan, a tanártársai és a gyerekek szülei összeesküdtek ellene, és minden éppen fordítva van, mint ahogy azok állítják. Nem ő veri a gyerekeket, hanem azok ütik őt, és a gyerekek tesznek ki neki szexuális tartalmú megjegyzéseket, nem pedig ő nekik.
A Népszabadság a cikksorozat 3. részében most azt írja, hogy a tiszabői tanárnő rendszeresen arra hivatkozik, hogy jó kapcsolatot ápol Hoffmann Rózsával és a Jobbikkal. Egy 2014-es jegyzőkönyv tanusága szerint a roma származású Menyhért az iskolavezetésnek és a tankerületi igazgatónak azt mondta, hogy bár kidolgozott romastratégiája nincs, többekkel már sok ötletet összegyűjtött azzal kapcsolatban, hogy mit lehetne csinálni egy főként romagyerekeket oktató iskolában annak érdekében, hogy a lemaradók se szakadjanak le véglegesen. Mint mondta,
néhány évvel ezelőtt dr. Hoffmann Rózsa asszonynak, az ő kérésére is írtam egy rövid, kétoldalas feljegyzést.
Hoffmann Rózsa ezzel szemben a lapnak azt állítja, hogy nem az ő kérésére született az iromány, hanem Menyhért házalt vele. A volt oktatási államtitkár szerint régóta ismeri a tanárnőt, de sok-sok éve nem lépett vele kapcsolatba, nem is tudja, mi van vele.
Menyhért írt 2002-ben egy Zöld az erdő nevű cigány népismereti könyvet, azonban rengetegen kritizálták, mert több állítását rasszistának találták – például azt, hogy cigány népszokás a dögevés –, és végül a korábbi tervekkel ellentétben nem is használták az oktatásban. A roma értelmiség ezt még elnézte neki, azt viszont már nem tudták megbocsátani, hogy jobbikos lett.
A tanárnő 2015 októberében - tehát jóval a gyerekbántalmazások miatt tett feljelentések után - az Országgyűlés oktatással is foglalkozó kulturális bizottságának Jobbik által felkért szakértője lett. A bizottság egyik szegregációval foglalkozó ülésén azt bizonygatta, hogy Magyarországon nincsenek iskolai szegregációról szóló törvények, azaz nincs szegregáció. (Eközben a tiszabői általános iskolába szinte kivétel nélkül roma gyerekek járnak.) Tagadta továbbá, hogy lenne olyan iskola Magyarországon, ahová nem vesznek fel cigány gyerekeket a származásuk miatt.
A jobbikos kapcsolatairól a tiszabői tanárnő a Népszabadságnak azt mondta, hogy
nem vagyok szemellenzős ember. Dúró Dóra asszony megszólalásai pedig nagyon okosak.
Szerinte a Jobbikban értelmes és valós kérdéseket feszegetnek a cigánysággal kapcsolatban. Mint mondta,
A lap szerint a Jobbiknak jól jöhetett, hogy van egy cigány származású szakértője, aki hasonló téziseket állít, mint ők. Menyhért Dúrón kívül kapcsolatot ápol Szávay Lászlóval, aki a jobbikos alelnök Szávay István testvére, a párt tanácsadója, valamint 2015-től Dúró Dóra kabinetfőnöke lett.
Szávaynak annyira tetszett Menyhért bizottsági előadása, hogy megkérte, ajánljon még további szakértőket a Jobbiknak. Menyhért pedig a tiszabői problémákról is tájékoztatta Szávayt, ezzel függhet össze, hogy a Jobbik pártalapítványából finanszírozott Alfahír novemberben cikket közölt a témában, megemlítve, hogy egy szülő rátámadt és ököllel ütötte a tanárnőt. Áprilisban pedig portrét közölt Menyhértről azzal a felütéssel, hogy „saját népét tanítja" a faluban.
Dúró Dóra azt mondta lapnak, hogy Menyhértet egy konkrét esetben kérték fel szakértőnek, azóta neki nincs vele kapcsolata. Ám ha olyan téma vetődik fel, amelyben relevánsnak tartják a véleményét, máskor is meghívhatják. Az Alfahír áprilisi cikkében viszont az olvasható: a tanárnőt manapság „Dúró Dóra miatt kezdik ki, akinek szakértőként segít helyes döntéseket hozni".