Meghalt Katona Kálmán volt közlekedési miniszter
További Belföld cikkek
- „A gyermek nem üzenőfal, és postásnak se használjuk”
- Olyat tett Sulyok Tamás, amire még nem volt példa elnöksége alatt
- Nem tartanak a magyarok az atomháborútól, de Orbán Viktor békemissziójában sem bíznak
- Magyarok tízezrei szenvednek a rejtélyes betegségben: „Úgy fájt, hogy állva aludtam, az ajtónak támaszkodva”
- Letartóztattak egy apát, akit a saját lányának molesztálásával gyanúsítanak
Hosszan tartó, súlyos betegség után, életének 69. évében, vasárnap otthonában elhunyt Katona Kálmán volt közlekedési miniszter, közölte a család az MTI-vel.
Katona Kálmán Pécsett született, felsőfokú tanulmányait a Győri Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolán, a Budapesti Műszaki Egyetemen és az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végezte. 1973-tól a Tungsram, 1982-től a Minőségellenőrző Rt. munkatársaként dolgozott, 1995 és 1998 között a Hírközlési Főfelügyelet elnökhelyettesi, 2000 és 2002 között a Magyar Villamos Művek elnök-vezérigazgatói tisztségét viselte.
A politikus 1987-ben a Bajcsy-Zsilinszky Endre Baráti Társaság, 1989-ben a Magyar Demokrata Fórum tagja lett. 1990-1994 között, majd 2006-2010 között országgyűlési képviselő volt. 1990 és 1994 között az Országgyűlés Közlekedési, hírközlési és vízügyi, 2006 és 2009 között pedig Környezetvédelmi bizottságának elnöki tisztét töltötte be. 1998 és 2000 között közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter volt. 2002 és 2010 között a Fővárosi Közgyűlés tagjaként is dolgozott.
2009-ben megszűnt az MDF országgyűlési frakciója, Katona Kálmán ekkor vesztette el bizottsági elnökségét is. Katona többször kritizálta Dávid Ibolya pártelnököt és a pártvezetést. Hock Zoltánnal és Pettkó Andrással együtt csak azzal a feltétellel mentek volna bele az MDF-frakció újjáalakításába, ha a frakció hiányzó helyére belépő Császár Antal volt fideszes, akkori független képviselő lemond a Gyurcsány-kormány idején kapott kormánybiztosi megbízatásáról.
Miután ebben nem sikerült egyezségre jutni, az MDF vezetése a három képviselőt törölte a párt tagjainak sorából. Az érintettek ezt vitatták, de 2009. június 11-én az országos választmány úgy döntött: ők maguk törölték párttagságukat. Katona Kálmán 2010-ig független képviselőként dolgozott. A 2010-es választásokon már nem indult. Akkor azt mondta: a parlament már nem érdekli, valószínűleg a közvetítéseket sem fogja megnézni, és visszatér a szakmájába.
2012 és 2014 között a Magyar Kerékpársportok Szövetsége és a Magyar Mountain Bike Szakági Szövetség elnöke volt. 2015-ben alapította a Hermina Galériát a fiatal kortárs képzőművészek és zeneszerzők együttműködésének támogatására.
Meghatározó szerepet játszott Magyarország rendszerváltás utáni infrastrukturális felzárkóztatásában. Munkássága a demokratikus jogállamiság, az önkormányzatiság, az európai integráció és a fenntartható fejlődés elve, illetve a polgári értékek köré szerveződött. Elkötelezett híve volt a kortárs zenének, irodalomnak és képzőművészetnek.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.