Rekordon a fertőzöttek és az elhunytak száma is

DSC 4410
2020.10.02. 08:13

Csak egy esetben volt annyi halálos áldozata a járványnak, mint a mai napon, az is az első hullámban, április 19-én. 1322 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (Covid–19), ezzel 28 631 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 17 beteg, így az elhunytak száma 798 főre emelkedett, 6349-en pedig már meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 21 484 fő. Az aktív fertőzöttek 36%-a, az elhunytak 52%-a, a gyógyultak 37%-a budapesti. 740 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 47-en vannak lélegeztetőgépen.

Magyarország ezen a héten a WHO besorolása szerint a súlyosan veszélyeztetett országok közé került az új típusú koronavírus-járvány adatai alapján – mondta egy online beszélgetésben Jakab Ferenc virológus, a Pécsi Tudományegyetem professzora, a Koronavírus-kutató Akciócsoport vezetője. A Constantin Tamás gyermekorvos által szervezett fórumon Falus András immunológus, valamint Tordas Dániel házi gyermekorvos vett részt.

A professzor szerint komoly aggodalomra ad okot az, hogy az elmúlt hetekben egyre nőtt a járvánnyal összefüggésben elhunytak száma – ismeretes, hogy október első napján volt a járvány kitörése óta legmagasabb a napi halálozási szám –, és az is riasztó, hogy a két héttel ezelőtti 30-31 évről mostanra 40-41 évre emelkedett az igazolt fertőzöttek átlagéletkora.

A járvány terjedését nem tudjuk megállítani, nem látjuk, hogy tetőzne a fertőzöttek számának alakulása, és ha ilyen tendenciában rohanunk gyorsvonatként a vesztünkbe, akkor nagyon gyorsan ki fogjuk meríteni az egészségügyi kapacitásainkat

– mondta Jakab Ferenc. Ráadásul az ország tesztkapacitásait is kezdjük kimeríteni, így pedig nehéz valós képet kapni a járvány terjedési üteméről.

A virológus szerint ha a következő egy hónapban minden úgy marad, ahogy most van és nem jönnek szigorúbb intézkedések, akkor drasztikusan emelkedhet a fertőzöttek száma, akik egyre idősebb és veszélyeztetettebb korosztályokból kerülnek majd ki. Emiatt pedig folyamatosan nő majd a kórházi ellátásra és lélegeztetésre szorulók száma is, így hamar ki fogjuk meríteni az egészségügyi kapacitásokat. Továbbá várhatóan be fog robbanni a járvány az idősotthonokba és a szociális intézményekbe is. Nem vagyok optimista – tette hozzá Jakab Ferenc.

Müller Cecília országos tisztifőorvos tegnapi közlése szerint egyébként jelenleg 25 idős-, illetve szociális otthonban találtak koronavírus-fertőzöttet, és

ebből 4 intézményben több mint 20 fertőzött ápoltról tudnak.

Azt egyébként kedvezőnek nevezte a tisztifőorvos, hogy a legtöbb intézményben 1-5 fő között van a felderített esetek száma, amelyek sokszor tünetmentes gondozókat és ápoltakat takarnak. Mindössze kettő olyan intézmény van, ami az első hullámban is érintett volt.

A beszélgetés során a virológus kitért arra is, hogy szakmailag nem látja sok értelmét az iskolai lázmérésnek ebben a formában, mivel azt tudni, a fiatalabbaknál enyhébb tünetekkel jár a fertőzés lefolyása, sokkal több a tünetmentes fertőzött is, akik lázmérésnél esetleg maszk nélkül sorban állva, vagy később az osztályteremben tovább fertőzhetnek. Ráadásul a fertőzöttek a tünetek megjelenése előtti 1-2 napban is továbbadhatják a vírust.

A járvány második hulláma zajlik Magyarországon. A kormány célja, hogy az ország működőképességét megtartsa, és ne hagyja, hogy a vírus megbénítsa a mindennapokat, ezért a könnyen betartható, általános szabályoknak most még nagyobb a jelentősége – írják a koronavirus.gov.huoldalon.

Kötelező a maszk használata az üzletek és a tömegközlekedési eszközök mellett a mozikban, színházakban, a bevásárlóközpontok területén, az egészségügyi és szociális intézményekben, valamint ügyfélfogadási irodákban is. Valamint 23 óra után a vendéglátóhelyeket és szórakozóhelyeket be kell zárni.

A közösségi terjedés megfékezése érdekében továbbra is

  • kerüljük azokat a helyeket, ahol zárt térben sokan vannak,
  • lehetőleg tartsuk a szociális távolságot,
  • gyakran és alaposan mossunk kezet,
  • akinél külföldi tartózkodás vagy egyéb ok miatt hatósági házi karantént rendeltek el, az szigorúan tartsa be,
  • bárki, akinek tünetei vannak, az ne menjen közösségbe, hanem maradjon otthon és telefonon értesítse háziorvosát.

Kiemelten fontos az idősek és krónikus betegek védelme. Az időseket is kérik, hogy fokozottan figyeljenek magukra és az általános óvintézkedések betartására. A kórházakban és az idősotthonokban látogatási tilalom van érvényben. Az idősotthonok fenntartóinak pedig mindent meg kell tenni a fertőzések elkerüléséért.

Szeptemberben hagyományos munkarendben, de szigorú biztonsági intézkedések mellett kezdődött el a tanév, csaknem hatezer köznevelési intézmény több mint tizenháromezer feladatellátási helyén. Az operatív Törzs jelenleg 33 óvodában és 6 iskolában rendelt el rendkívüli szünetet, 121 osztálynál és 5 teljes iskolánál pedig digitális munkarendet a koronavírus-megbetegedések miatt.

(Borítókép: Járókelők az Örs vezér terén 2020. április 27-én. Fotó: Bődey János / Index)