„Kitüntetés Magyarország elsőrendű politikai elítéltjének lenni”
További Belföld cikkek
- Kikapott a kormánypárti jelölt, független képviselő került be az önkormányzatba Sátoraljaújhelyen
- Viharlos szélre, hófúvásra és nagyon sok hóra figyelmeztetett a Magyar Közút
- Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban, nem tudják kimenteni őket
- Demszky Gábor: Olyan, mintha még a Kádár-rendszerben élnénk
- Gázolás történt hétfő hajnalban, több helyen nem járnak a vonatok
A mai napon olyan dolog történt, amelyre a magyar rendszerváltás óta még nem volt példa, ugyanis Fekete-Győr Andrást, a Momentum parlamenti képviselőjét elítélték a 6 évvel ezelőtti, úgynevezett túlóratörvény miatti tüntetéseken történtek miatt, így az OGYtv. 88. szakasz a) pontja alapján Fekete-Győr Andrást megfosztják a parlamenti mandátumától.
Ez egy teljesen új helyzet, a rendszerváltás óta nem volt még arra példa, hogy egy hivatalban lévő országgyűlési képviselőt megfosztanak a képviselői mandátumától, amiért tüntetett a hatalommal szemben
– fogalmazott Fekete-Győr András a Fővárosi Ítélőtábla előtt tartott sajtótájékoztatóján.
Bár jogi lehetőség lenne arra, hogy Fekete-Győr András visszaüljön a parlamentbe, de ezzel nem akar élni. „Kövér elvtárs bajsza beleremegne a csodálatba, ha az eskütétellel játszadozhatna. De én nem adom meg ezt az örömöt, mert nem a pozíciók a fontosak, hanem a cselekvés” – értékelte a helyzetet, majd elmondta, hogy Cseh Katalin veszi át a mandátumát, ő maga pedig a Momentum alapítványának vezetője lesz.
„Egyértelművé vált, hogy a rendszerek egy célja volt, hogy elítéljen engem”. A Momentum sajtótájékoztatóján elmondta, előre megbeszélte a képviselőtársaival, hogy amennyiben elítélik, abban az esetben nem ül vissza a parlamentbe, tehát készültek arra, hogy ilyen ítélet születik.
„Készültünk erre a forgatókönyvre. Lényegében minden eshetőségre felkészültünk, egyedül arra nem, hogy mi történik akkor, ha súlyosbítják az ítéletet” – mondta el az Indexnek a képviselő, aki sorra kapta a támogató szavakat politikustársaitól a Fővárosi Ítélőtábla előtt, többek között Hadházy Ákos is odalépett a Momentum egykori elnökéhez, hogy mondjon egy-két bátorító szót.
Nem arról van szó, hogy félek attól, hogy támadni fognak minket a parlamentben, hanem nem akarjuk nekik megadni ezt az örömöt
– részletezte döntését Fekete-Győr András.
A Momentum képviselője szerint az pozitívum az ügyben, hogy így még egy politikust, Cseh Katalint politikai feladathoz és „harci helyzetbe” juttathatnak, miközben ő sem tűnik el a magyar politikai térképről. A politikus kifejtette, hogy véleménye szerint Cseh Katalin a valaha volt egyik legjobb EP-képviselője volt Magyarországnak.
Fekete-Győr András nem ragaszkodik a parlamenti székéhez
Mit ragaszkodjon az ember a mandátumához? Minek?
– tette fel a kérdést Fekete-Győr András, és kifejtette, hogy rengeteg módon lehet küzdeni a mostani rendszer leváltásáért, nem csak a parlamentben.
A politikus szerint ettől függetlenül számítanak rá, hogy a kormánypárti politikusok fognak arra hivatkozni, hogy ő egy elítélt bűnöző, sőt a kormányhoz közel álló sajtótermékek „valószínűleg már meg is írták” ezt.
Politikai elítélt lettem a valóságban. Hogy az ő valóságukban mi vagyok, azt majd hamarosan elolvashatjuk
– fogalmazott a képviselő.
Fekete-Győr hangsúlyozta azt is, hogy a Fővárosi Ítélőtáblán az ezzel az üggyel foglalkozó „előadó bíró Handó Tünde samesza”, és minél feljebb megyünk a bírósági rendszerben, annál kevesebb a bíró, de annál jobban tudja őket befolyásolni. Erre a politikusnak nincs bizonyítéka, de szerinte ez egyértelmű.
„Kis országban élünk, tisztában vagyunk azzal, hogy Polt Péter egy Fidesz-ügynök, és azzal is, hogy az a Ribai Csilla, aki a Fővárosi Ítélőtáblát vezeti, Handó Tündének az embere” – mondta Fekete-Győr András.
Van konkrét bizonyíték arra, hogy Orbán Viktor Magyarország leggazdagabb embere? Nincs, de mégis mindenki tudja, hogy ami Mészáros Lőrinc széfjében van, az Orbán Viktor pénze
– érvelt egy példával a Momentum egykori elnöke.
Az elsőrendű vádlott szerint ez az ügy jót tesz a népszerűségének
A sajtóban elsősorban Fekete-Győr Andrással foglalkoztak, azonban az ügyben ő csak másodrendű vádlott volt, és az ítélet szerint is csak tettestárs. Az első számú vádlott az egykori momentumos önkormányzati képviselő Szarvas Koppány Bendegúz volt.
Ő, bár súlyosabb büntetést kapott, mint párttársa, de előzetes mentesítésben részesült (így továbbra is bizottsági tag lehet a józsefvárosi önkormányzatban), ami a politikus szerint azt jelenti, hogy a „bírósági döntés nyomokban lelkiismeretet tartalmaz”.
Az teljes blődség, hogy az Andrást elítélik, de bizonyára a NER-nek fontos volt ez. Az pedig, hogy én lehetek-e bizottsági tag, vagy sem, átcsúszott a szűrőn
– mondta a politikus, majd hozzátette, hogy az ő elítélése is „blődség”.
Szarvas Koppány Bendegúz nem tervez visszalépni a politikától az ügy ellenére sem. Úgy gondolja, a körzetében a szavazók tisztában vannak azzal, hogy „a bíróság paródiája” volt az ellene lefolytatott eljárás, így nem fogják tudni ráhúzni, hogy bűnöző, sőt többen mondták is neki, hogy legyen újra képviselő.
Tulajdonképpen kitüntetés Magyarország elsőrendű politikai elítéltjének lenni
– jelentette ki, majd hozzátette, hogy szerinte az „alja, moszkovita, hazaáruló Orbán-bandának” kellene távoznia a politikából, nem neki.
(Borítókép: Fekete-Győr András 2024. október 17-én. Fotó: Tövissi Bence / Index)