Wekler ügyei miatt otthagyta az SZDSZ-t Eörsi István
További Belföld cikkek
- A Dong-éri-csatornában bukkantak holttestre Kiskunhalason az év első napján
- Hatalmas torlódás van Röszkénél, a közúti határátkelőhelyen már csak a belépést engedélyezik
- Ismét meghalt valaki lakástűzben, az új évben ez már a második ilyen tragikus eset itthon
- Drasztikusan csökken a dohányboltok száma, több száz településen nincs dohánytermék
- A Balatonban már hatalmas károkat okozott, most a Dunában pusztít a vörös mocsárrák
Formálissá vált döntések
Az író az MTI-nek is eljuttatott levélben kifogásolja, hogy "az SZDSZ-ben a döntések szintjén formálissá vált a demokrácia." Fő indítéka azonban - mint írja - az volt, hogy Wekler Ferenc ügyvivő, parlamenti alelnök vissza nem térítendő költségvetési támogatásának ügyében "először a szabad demokraták történetében az ügyvivői testület arra az álláspontra helyezkedett, hogy a legalitás és a moralitás szférája egybeesik, vagyis ami törvényes, az egyben erkölcsös is".
"Megvetem a jobboldal vezetőit"
A levélben olvasható, hogy korábban, bel- és külpolitikai fenntartásai ellenére, azért nem lépett ki a pártból, mert "annyira megvetem a magyarországi jobboldal legtöbb vezetőjének és firkászának erkölcsi silányságát, gátlástalanságát, és a magyar múlt legundorítóbb posványaiba süppedt korszerűtlenségét, hogy úgy éreztem: szükségem van arra, hogy szervezett keretek között is fellépjek ellenük.
Az utolsó ügyvivői testületi üléssel azonban elkezdődött a párttörténet új korszaka, és ebben az új történetben már nem tudok részt venni".
Az SZDSZ Ügyvivői Testülete kedden hallgatta meg Wekler Ferencet szőlészettel foglalkozó cégének állami támogatása ügyében. A testület úgy foglalt állást, hogy az ügyben törvénysértés nem történt, Wekler Ferenc csak "élt s nem visszaélt az adódó lehetőségekkel". Wekler Ferenc ügye azért került az SZDSZ vezetősége elé, mert a szabad demokrata politikus, illetve családtagjai több mint 270 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapott szőlőtelepítésre. Később az is kiderült, hogy Wekler annak a falunak, Mórágynak a szekszárdi borvidékhez csatolásáért lobbizott, ahol egyébként az újonnan vásárolt földjei fekszenek.
Wekler képviselői indítványát nem fogadta el ugyan a parlament, a földművelési tárca azonban rendeletében a szekszárdi borvidékhez csatolta a korábbi völgységi körzetből. A Szekszárdi Hegyközségek tanácsa nemrég kezdeményezte a döntés felülvizsgálatát.
Legutóbb 2002 nyarán távozott a pártból az SZDSZ két alapítója: Kis János filozófus, aki 1991 novemberéig a párt elnöke volt és Hack Péter jogász, 1990-től 2002-ig szabad demokrata országgyűlési képviselő.
Kuncze: sajnálatos döntés
Eörsi István "levelének számos olyan pontja van, amivel nem értek egyet, reagált Eörsi István levelére Kuncze Gábor. Az SZDSZ elnöke szerint például az SZDSZ ügyvivői testülte azt mondta, hogy Wekler Ferenc nem élt vissza a lehetőségekkel, hanem élt a lehetőségekkel és morális kérdésekben nem foglalt állást. Ezért aztán ennek alapján kilépni (...) túlzás, de természetesen én tudomásul veszem Eörsi István döntését és sajnálatosnak tartom" - mondta.