További Belföld cikkek
- A 21 kutatóközpont felmérést indított, hogy Kollár Kingának le kell-e mondania a Brüsszelben tett kijelentése miatt
- Bayer Zsolt tüntetésén ott volt az a férfi is, aki Kelenföldnél akasztással fenyegetett Tisza-aktivistákat
- A Mészáros Csoport kemény választ adott Hadházy Ákos vádjaira
- Egy seregélyesi iskolában értelmet nyert egy agydaganat után lábadozó kislány élete
- Macskamentés miatt kellet betörni egy budapesti plázában parkoló autó ablakát
![]() |
Göncz Árpád "Egyre kevésbé ismerek rá a mi élményeinkre" |
"Az ünnepség helyszínétől körülbelül húsz méterre álltak 1956-ban az orosz tankok, és a környéket ellenőrzés alatt tartó katonák meg voltak róla győződve, hogy a Szuezi-csatornához küldték őket" - idézte fel emlékeit az Indexnek a negyvennégy évvel ezelőtt történtekről Kalmár György, aki az emlékezetes október 23-a idején csupán tizennégy esztendős volt. Mégis, a mai napig tisztán emlékszik arra, hogy pontosan nyolcvanhét lőszerrel megrakott pótkocsis teherautót számolt meg, amelyeket a forradalmárok leverésére, a belváros felé vezényeltek.
Ötvenhatot ellepték a jelzők
![]() |
Göncz Árpád ezután a magyar történelem három nagy szabadságküzdelmét, az 1848-as forradalmat, az 1945-ös magyar ellenállást és az 1956-os eseményeket állította párhuzamba, hiszen, ahogy kifejtette, mindháromnál a szabadságvágy és az önigazgatás vágya adta az erőt az ellenálláshoz, és tartotta életben az országot. A volt államfő szerint "a fiataloknak ezt az egy vonulatot, a nemzet önállóságának, szabadságának és a közösség önigazgatásának egységes képét kell megőrizniük, és elfogultság és gyűlölet nélkül megtalálniuk ennek a képnek azon pontjait, amelyeket a maguk és a nemzet életében érvényesíteni tudnak. Azokat a pontokat, amelyek állandóak erkölcsileg és politikailag, mindig a közösség igényeit fejezik ki, és alkalmasak arra, hogy a sorsunkat magunk irányítsuk."
A megemlékezők az ünnepség befejezéseként megkoszorúzták a Népkertben álló, az 1848-as események tiszteletére emelt emlékművet.