További Belföld cikkek
- Péter Szabó Szilvia: Nem vagyok köteles eltűrni a lejárató kampányt
- Kiengedték a börtönből a korábban tévesen elítélt Kaiser Edét
- Törvénysértő felújításról beszélt a minisztériumi dolgozó, egy nappal később kirúgták
- Lázár János olyan fejlesztéseket ígért meg, amelyeket korábban még ellenzett
- Vitályos Eszter Magyar Péternek: Te prédikálsz a nők elleni erőszakról?
A bankok magukkal tennének rosszat, ha mennének
"A technikában van mozgástér, a lényegben nincsen" - mondta a kormányfőjelölt. Az adó harmincmilliárdos bevételt hozna az államháztartásnak. Gyurcsány szerint a kormány nem megy a bankokkal szemben, csak "a közös felelősségre apellál". A bankokkal a pénzügyminiszter folytatott konzultációt az őket érintő adóemelésről, amitől Gyurcsány reméli, hogy ez a konzultáció tisztázta mindkét fél pozícióját.
Arra a kérdésre, hogy az adóemelés miatt néhány bank esetleg kivonulhat a magyar piacról, Gyurcsány Ferenc azt mondta, "nem eszik ilyen forrón a kását". Megjegyezte, hogy a bankok a magyar vállalatok és magánszemélyek betéteiből, hiteleiből élnek, és ezt a piacot nem lehet "csak úgy" otthagyni, mert akkor magukkal tesznek rosszat. Draskovics Tibor pénzügyminiszter múlt szerdán jelentette be, hogy a pénzügyi vállalkozások nyereségadója 24 százalékra emelkedik 2005-ben, míg a többi vállalkozásé 16 százalék marad.
Az adózók kétharmadát érinti?
A személyi jövedelemadó-kedvezmények területén bekövetkező változásokról a miniszterelnök-jelölt azt mondta, a lakástámogatási kedvezmény évi hatmillió forintos jövedelem esetén "elkezd megszűnni", akárcsak 12 millió forintos éves jövedelemnél a családtámogatás. "Az adózóknak kevesebb, mint két százaléka rendelkezik hatmillió forintnál nagyobb éves jövedelemmel. A kedvezmény ezzel szemben az adózók több mint kétharmadát érinti" - mondta.
A miniszterelnök-jelölt nem tudta megmondani, pontosan mekkora lesz a létszámleépítés jövőre az államigazgatásban. Kitért ugyanakkor arra, hogy az elmúlt években több mint 30 ezerrel nőtt az állam vagy az önkormányzatok által foglalkoztatottak száma.
Gyurcsány Ferenc a vajdasági magyarellenes atrocitások ügyében reményét fejezte ki, hogy a szerbiai választásokat megelőző felfokozott hangulat után az általános politikai hangulat konszolidálódni fog. "Ha nem így lesz, a magyar kormánynak és az európai közösségnek figyelmeztetni kell, hogy az államnak dolga megvédeni állampolgárait, és ez a kötelezettség független attól, milyen nemzetiségűek ezek a polgárok. Azt hiszem, Magyarország és Európa együtt kellően erős lesz ahhoz, hogy ha kell, segítséget kérjünk és kapjunk a szerb kormánytól" - jelentette ki a kormányfőjelölt.