Kórházátalakítás: mindenki elutasítja?

2007.01.12. 17:38
Soha nem látott feszültségeket szült az egészségügyi minisztérium javaslata a kórházak átalakítására. Nemcsak az MSZP, de a fővárosi szabaddemokraták is elutasítják az SZDSZ-es tárca javaslatát. A kecskeméti repülőkórház igazgatója szerint a Honvédelmi Minisztérium sem ért egyet az intézmény megszüntetésével. A Komárom-Esztergom megyei szocialisták szerint Molnár Lajos vagy változtasson a javaslaton, vagy gondolja át, akar-e miniszter maradni. A miniszterelnök azzal próbál csitítani, hogy Molnár számai nem véglegesek.

A kórházi átalakítás újabb politikai feszültséget szült. A szocialisták már a hét elején bejelentették, hogy nem értenek egyet az SZDSZ-es egészségügyi tárca ajánlásával a kórházi ágyszámok elosztásáról.

Most kiderült, hogy a fővárosi szabaddemokratáknak sem tetszik Molnár Lajos javaslata a Közép-Magyarországi régió kórházainak átszervezéséről. Demszky Gábor szerint a budapestiek biztonságos betegellátása kerülne veszélybe, ha három hónap alatt mintegy kétezerrel csökkentenék a fővárosi önkormányzat közel 8 ezer aktív kórházi ágyának számát.

Ez csak öt év alatt, feszített ütem esetén pedig három év alatt valósítható meg – mondta a főpolgármester. Demszky Gábor emlékeztetett arra, hogy a főváros az elmúlt években már kórházakat zárt be, vont össze, mintegy 1500 ággyal csökkentette az ágyak számát. A főváros három hónap alatt csak 836 ágyat tud leépíteni a főváros a betegellátás zavarai nélkül.

A HM-nek sem tetszik

Megszűnésre ítélt kórházak

A miniszter javaslata szerint teljesen megszűnnének a következő kórházak:

  • MÁV Kórház, Budapest
  • Schöpf-Merei Kórház, Budapest
  • Repülőkórház, Kecskemét
  • FMC Dialízis Center, Miskolc
  • Parádfürdői Állami Kórház

Kilenc kórház közül a miniszter javaslata eleve nem is tüntet fel gyógyító ágyakat, ezek tehát ápoló, rehabilitációs intézetekké válnának. Ezek a következők:

  • Szent Rókus Kórház, Budapest
  • Bonyhádi Városi Kórház
  • Lumniczer Sándor Kórház, Kapuvár
  • Várpalotai Kórház (Palotahosp Kft.)
  • Zirc Városi Erzsébet Kórház
  • II. Rákóczi Ferenc Kórház, Szikszó
  • Nagykőrös Rehabilitációs Szakkórháza és Rendelőintézete
  • Állami Szanatórium, Sopron
  • Megyei Reuma Kórház, Mezőkövesd

Tizenkét másik intézménynél a miniszter a Regionális Egészségügyi Tanácsok döntésére bízza, meghagyják-e az egyes osztályokat vagy teljes egészében ápolási intézetté alakítják őket. Ezek a következők:

  • Komló Városi Kórház és Rendelőintézet
  • Siklósi Kórház Kht.
  • Szolnoki MÁV Kórház és Rendelőintézet
  • Zsigmond Vilmos Gyógyfürdőkórház, Harkány
  • Batthyány Szakkórház, Kisbér
  • Mezőtúri Városi Kórház
  • Margit Kórház, Pásztó
  • Selye János Kórház, Komárom
  • Móri Városi Kórház
  • Kemenesaljai Egyesített Kórház, Celldömölk
  • Sárvári Városi Kórház
  • Hévízi Gyógyfürdő és Szent András Reumakórház

A főpolgármester Szolnoki Andrea (SZDSZ) egészségügyi bizottsági elnök és Havas Szófia (MSZP) egészségügyi tanácsnokkal együtt hangsúlyozta: elfogadhatatlannak tartják a Schöpf-Merei Ágost Kórház és Anyavédelmi Központ Kht. megszüntetését is.

A Dél-alföldi Regionális Egészségügyi Tanács (RET) gyakorlatilag egyhangúlag elutasította az egészségügyi miniszter javaslatát. A régióban a tárca javaslata szerint például meg kellene szüntetni a kecskeméti Repülőkórházat. Grósz Andor, kórház igazgatója azt mondta: a Honvédelmi Minisztérium képviseletében vesz részt a RET ülésén, és bejelentette, hogy a tárca továbbra is igényt tart Kecskeméten a 184 aktív ágyra.

Elutasítja az egészségügyi miniszter javaslatát az MSZP Komárom-Esztergom megyei elnöksége is. A testület azt kéri, hogy a ret erősítse meg a korábbi konszenzusos javaslatot. "Amennyiben ez nem változik, a Komárom-Esztergom megyei szocialisták szerint Molnár Lajos miniszter úrnak át kell gondolnia jövőbeni szerepvállalását" - áll az MSZP közleményében.

A minisztériumra hárítják a felelősséget

Közben egyre több olyan jelzés érkezik, hogy a miniszteri ajánlásról nem akarnak dönteni a regionális egészségügyi tanácsok (ret). A helyi politikusokból, kórházvezetőkből, egészségügyi szakemberekből álló testületeknek január végéig kellene megtárgyalni a minisztériumnak az ágyszámok elosztására tett javaslatát.

Mivel ajánlásról van szó, nagyon szűk mozgástéren belül a ret-ek változtathatnak a minisztérium számain. Ha nem döntenek vagy nincs teljes egyetértés, a miniszter határozza meg mely kórházakban legyen gyógyító, s melyekben ápolási, rehabilitációs ellátás.

Számtalan olyan megválaszolhatatlan kérdés van, ami miatt a felelősséget nem kívánjuk átvállalni, a jelenlegi javaslatot nem fogom megszavazni, ezért nem hozhat érvényes döntést az Észak-alföldi Regionális Egészségügyi Tanács (RET) - mondta Fejér Andor (Fidesz), a Jász-Nagykun-Szolnok megye közgyűlési elnöke. A politikus szerint komolytalan munkára kérték fel őket, hiszen a ret-nek 41 ágyat kellene elosztania a régióban. Nem vagyunk partnerek abban, hogy Jász-Nagykun-Szolnok megyében két kórházban - Mezőtúron és a szolnoki MÁV-ban - megszűnjön az aktív ellátás – mondta.

Csütörtökön Nógrádi Zoltán fideszes politikus jelentette be, hogy a Csongrád megyei önkormányzat számára teljesen elfogadhatatlan a fekvőbeteg-ellátás egészségügyi miniszter által javasolt átalakítása. Ezért azt javasolják, hogy a Regionális Egészségügyi Tanács (RET) küldje azt vissza, és kezdeményezzen törvénymódosítást.

Mikola: állítsák meg Molnár Lajost!

Az ágyszámok regionális elosztásának nincs társadalmi támogatottsága, a koalíciós pártok sem értenek egyet benne, de az SZDSZ-en belül is ellentét van – mutatott rá Mikola István a Fidesz egészségpolitikusa. Mikola szakmailag elhibázottnak és finanszírozhatatlannak tarja az ágyszámok elosztásáról szóló miniszteri ajánlást.

Molnár Lajost "valakinek sürgősen meg kell állítani" - jelentette ki a fideszes politikus, aki szerint a kapacitásajánlásból, valamint a vizitdíjból, a kórházi napidíjból és a gyógyszerforgalmazás liberalizációjából adódó problémák miatt már "szétesőben van az egészségügy".

Bejelentette: régiók híján az ágyszámokról döntő regionális egészségügyi tanácsok (ret) csupán fantomszervezetek, amelyek döntései így súlyosan jogsértők és alkotmányosan aggályosak is. A Fidesz ezért a jövő hét első napjaiban beadvánnyal fordul az Alkotmánybírósághoz.

Az önkormányzati választásokon aratott győzelem miatt a Fidesz ugyan túlsúlyban van a regionális tanácsokban, ezt azonban Mikola szerint nem használhatja arra, hogy az elvtelen, az emberek bőrére menő döntéseket hozzon. A Fidesz a kórházi struktúrák átrendezését 6-8 év alatt, egészségügyi adatokra alapozva hajtaná végre, első lépésként pedig konszolidálná, feltőkésítené az ágazatot.

Gyurcsány: vitának helye van

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint a kórházlistával és ágyszámokkal kapcsolatban az egészségügyi miniszter csak az alapjavaslatot tette meg, és az a normális, ha a vélemények alapján az eredetitől eltérő javaslat születik majd. Az eddig elhangzott álláspontok között több is van, amely megfontolásra érdemes, mert "hozzátesz, pontosít, korrigál" - mondta a kormányfő pénteken az MTI-nek.

Hangsúlyozta: az egészségügyi miniszter által a Regionális Egészségügyi tanácsoknak (RET) kiküldött kórházlista és ágyszám javaslat nem lezárt egy folyamatot, hanem megnyitotta azt. Gyurcsány Ferenc kitért arra, hogy a kormány figyel az eddig elhangzott véleményekre, kritikákra. A kormányfő úgy látja, érdemes megfontolni a kórházigazgatók, polgármesterek, és parlamenti képviselők véleményét is, akik az elmúlt napokban nyilatkoztak az egészségügyi miniszter javaslatáról. Példaként Komárom-Esztergom megyéből, Békés megyéből és több településről, Mezőtúrról, Kisbérről érkezett szakmai véleményeket említett.

A kormányfő beszélt arról is: azt kéri az egészségügyi minisztertől, ha esetleg valamelyik regionális egészségügyi tanácsban nem tudnak megegyezni és visszakerül hozzá a döntés joga, akkor kérje ki a helyi szakmai és önkormányzati vezetők, parlamenti képviselők véleményét.