Három hónapon belül visszakaphatjuk Táncsics börtönét

2007.07.30. 15:41
Kétmilliárd forintos ingatlanügylet végén lehet újra Magyarországé Táncsics Mihály budavári börtöne. Megállapodás még nincs, mert vita van az amerikai nagykövetség felújításáról, de nagyvonalakban már egyetért a két ország kormánya. Az ügylet három hónapon belül lezáródhat, addigra az is kiderül, mennyi az annyi.
Táncsics börtön

Közel a megállapodás az Egyesült Államokkal annak a budavári épületnek a visszaszerzése ügyében, mely egykor Táncsics Mihály börtöne volt. A történelmi jelentőségű, amerikai tulajdonú épület visszaszerzésének szándékát Gyurcsány Ferenc George W. Bush tavaly júniusi látogatásakor jelentette be.

Az amerikaiak hajlottak a megállapodásra, de természetesen ingyen nem kívántak lemondani tulajdonukról. Értesüléseink szerint mostanra kikristályosodott a csereüzlet.

Horváthné Dr. Fekszi Márta, a Külügyminisztérium közpolitikai államtitkára részben megerősítette a közeli megállapodásról szóló értesüléseinket. Mint mondta, munkatársaival és a Pénzügyminisztériummal közösen elkészítették szakmai előterjesztésüket, de megállapodás néhány vitás kérdés miatt még nem született az amerikaiakkal.

Feltárulhat a történelmi múlt

A Táncsics utca 9. szám alatti épület, ahol egykor Táncsics Mihály raboskodott, 1948-ban, háborús jóvátételként került amerikai tulajdonba. Az ingatlan történelmi szempontból többszörösen is felbecsühetetlen érték. A Táncsics börtöneként is szolgáló József-kaszárnyát 1810-ben építtették, előtte itt állt az Erdélyi bástya, ami nem élte túl Buda többszöri ostromait.

A bástyát 1530-ban alakították ki, előtte a Szent Márton-kápolna állt itt. A kápolna előtt pedig itt állhatott a királyi nagykúria. A XIII-XIV. századi épület funkciójáról még vitatkoznak a történészek. Vannak, akik szerint ez lehetett az eredeti királyi palota, mások szerint itt működhetett a királyi pénzverde. Az ingatlan visszaszerzése lehetőséget teremt a régészeti feltárásokra, így a magyar történelem jobb megismerésére.

Annyi biztos, hogy az ügylet összesen öt ingatlant érint majd. Az amerikaiak Táncsics börtöne mellett két másik ingatlant adnak át Magyarországnak. Így a magyar államéi lesznek Széchenyi rakparton a képviselői irodaház és a Parlament közötti háztömben található lakások, illetve a XII. kerületi Mátyás király úton egy amerikai tulajdonú ingatlan.

Ezek értékét a magyar szakértők kilencszáz millió forintra becsülték. A Táncsics-börtön pedig eszmei értéket képvisel.

Ezek fejében a magyar állam átadja az amerikaiaknak a Szabadság téri nagykövetségük mellett található, egy helyrajzi számon lévő két épületet, és ezeket - valamint a követséget - fel is újítja.

Amerikai nagykövetség

Fekszi szerint a két fél között a felújítás kérdésében van vita. Az amerikaiak az épületek 1,5 millió dollárra (mintegy háromszázmillió forintra) becsült biztonsági felújítását is tervezik, de a magyar állam elutasította, hogy ennek a költségeit is állja.

"Mi csak irodafelújítást vállaltunk" - mondta Fekszi, de még ez ügyben is viták vannak, például arról, hogy magyar, vagy amerikai szabvány szerinti anyagokat használjanak.

A washingtoni kormány hét-tíz nap múlva szakértőt küld Magyarországra, megállapodás csak ez után az egyeztetés után várható. Ezután készülhet el hét-nyolc héten belül a konkrét építési terv, és ez után lehet tudni pontosan, hogy mennyit fizet az állam az amerikai ingatlanokért. A magyar állam elviekben 400 000 forintot szán négyzetméterenként a felújításra, így nagyságrendileg kétmilliárd forint fejében juthat hozzá két, összesen 900 millió forintot érő ingatlanhoz és a felbecsülhetetlen eszmei értékű Táncsics-börtönhöz.