További Belföld cikkek
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
- 60 milliós Merci, vagy nincs mit enni? – Anyagi különbségek karácsonykor
- Hamarosan megszólal Orbán Viktor, évértékelő interjút ad a miniszterelnök
- Jön a havazás Budapesten is, figyelmeztették a lakosságot
Lendvai ügynökkártyája
Az Élet és Irodalom pénteken megjelenő számában Paul Lendvai az állambiztonsági szaklevéltártól kikért anyagok alapján több tévés és rádiós újságíróról állítja, hogy az állambiztonsági hatóság ügynöke volt. E sorban elsőként említi Szepesi György rádióriporter nevét, akit a dokumentumok szerint "Galambos" fedőnéven tartották nyilván.
Az Europäische Rundschau főszerkesztője, az ORF-TV Europa Studiójának vezetője azért döntött úgy, hogy nyilvánosságra hozza a rendelkezésére bocsátott információkat, mert felháborítja, hogy legkedvesebb kollégáiról, barátairól kellett megtudnia, hogy a háta mögött nemcsak az ő, hanem a szülei befeketítésén dolgoztak.
Lendvai szerint a rádióriporterként tevékenykedő Szepesi Györgyöt 1950-ben szervezték be, és "Galambos" fedőnéven arról jelentett, hogy ő milyen álneveken publikált, és milyen magyar kollégákkal találkozott Bécsben. Lendvai említést tesz a Magyar Rádió egyik jegyzetírójáról, Spánn Gáborról, aki szerinte nyugati tévéstábok mellé rendelt gyártásvezetőként írt jelentéseket a forgatásokról. Ugyancsak megemlíti Lóránt László Endre nevét, aki az MTI egykori bécsi tudósítója volt; Lendvai szerint légből kapott információkkal próbált érvényesülni, és egy dossziét is nyitott róla.
Sci-fi Pakson
Ősszel kezdik a paksi atomerőműben a csaknem három éve megsérült fűtőelemek kiemelését - írja a lap. A kockázatos, a világon még sehol nem végzett művelet során a 30 sérült fűtőelemeket egyenként kell majd kiszedni a tartályból, ahol az óriási sugárterhelés miatt szkafanderben is csak percekig dolgozhatnak a szakemberek. Ha semmi sem jön közbe, a helyreállítás két hónapig tart, és addig az egész kettes reaktort leállítják. A kárelhárítás árát az atomerőmű titokként kezeli, de az ehhez szükséges pénzt még 2004-ben, peren kívüli egyezség keretében kifizette az üzemzavart okozó francia cég. Kocsis István, az akkori vezérigazgató elmondta: a kapott pénz többszöröse a kár becsült, tízmilliárd forintos és a helyreállítás szintén többmilliárdos összegének.
Részletek a Magyar Hírlapban >>>>
Választás április 9-én?
Sólyom László köztársasági elnök a jövő héten jelenti be a választások időpontját. Az államfő korábban világossá tette, hogy erről nem egyeztet a pártokkal: tisztában van a törvényhozói akarattal, s ezt, valamint "az ország helyzetét figyelembe véve" alakítja ki végső álláspontját, mikorra tűzi ki a voksolást. A Népszabadság értesülései szerint a parlamenti pártok mindegyike április 9-ére készül, feltételezve, hogy Sólyom László szerint életszerűtlen elképzelés az, hogy a második fordulót meg kellene ismételni.
A Népszabadság cikke >>>>