A Kill Bill-lel kezdődött az MSZP kongresszusa
További Belföld cikkek
- Kiderült, miért növekednek folyamatosan a várólisták Magyarországon
- Légvédelmi eszközöket telepítenek Magyarországra északkeleti részébe, a honvédek is készenlétben vannak
- Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a mentőápolót, aki kórház helyett hazavitt egy ittas, gerincsérült férfit
- Veszélyre figyelmeztet a rendőrség, senki nincs biztonságban
- Orbán Viktor nagy beszédre készül Matolcsy Györgyék rendezvényén
Kovács az EU-csatlakozásról és "a szégyen napjáról"
Nézze meg képeinket! fotó: Barakonyi Szabolcs |
Elkerülhetetlen változások
A pártelnök szerint a szocialisták a Fidesz kezdeményezéseivel nem tudtak mit kezdeni és mindezek hozzájárultak az EP-választási kudarchoz, ami szerinte felgyorsította az "egyébként is elkerülhetetlen változásokat". A választásokig tartó időszakról azt mondta, hogy a 2006-os választási eredmények és a párt megítélése a kormány teljesítményétől függ.
"Amennyiben 2006-ban győzünk, márpedig győzünk, abban a Medgyessy-kormánynak is szerepe lesz" - tette hozzá. A modern, értékelvű, haladó kormányzás programja jó az országnak, mondta. Kovács szerint a mostani kongresszus tétje, hogy a párton ne múljon a 2006-os választási győzelem. Hiller programjáról azt mondta, reméli, hogy azt elfogadja a kongresszus.
Hogy milyen pártra van szüksége a baloldalnak? - kérdezte, majd meg is válaszolta, olyanra, amely szociáldemokrata értékekre alapoz, amely fegyelmezett, amelyben helye van a bírálatnak, de csak a belső fórumokon, amely szoros kapcsolatot tart a különféle szervezetekel, amely közérthetően kommunikál a választóival.
Jánosi: Van olyan pillanat, amikor emelt fővel kell távozni
Jánosi György, az MSZP leköszönő választmányi elnöke arról beszélt búcsúbeszédében, büszke arra, hogy az MSZP-ben soha senkit sem hallgatattak el. "Hiszek a demokráciában, a vélemény szabadságában" - szögezte le a politikus, aki utalt Hiller István elnök-jelölt egyik, mostanában sokszor elhangzott mondatára: "támogasd, vagy hallgass". Jánosi szerint kötelező a kisebbség véleményét is figyelembe venni és nem szabad megakadályozni azok közzétételét. Szerinte egy országban nem lehet azt mondani, támogasd, vagy hallgass, "hiszek a véleménynyilvánításban."
A politikus felszólalásában óva intett attól, hogy a Fideszt, saját módszereivel próbálja legyőzni az MSZP. Annak a véleményének is hangot adott, hogy aki Orbán szerű vezetőt akar az MSZP-nek, az egy Fidesz szerű pártban találhatja magát. Jánosi köszönetet mondott mindazoknak, akik az elmúlt 15 évben vele voltak. Jánosi köszönetet mondott azoknak is, akik megkeresték azzal, hogy aláírást gyűjtenének azért, hogy mégis ringbe szállhasson az MSZP választmány elnöki posztért, de mint fogalmazott van olyan pillanat, amikor emelt fővel kell távozni.
A legjelentősebb vita
Szili Katalin a párt szerkezeti megújulásáról beszélt. Szerinte nem tartható, hogy az ezer fő alatti településeken nincs jelen a párt, és az sem, hogy a baloldali értelmiséggel fenntartott kapcsolataik elsorvadnak. Javasolta, hogy az MSZP készítsen pártalkotmányt.
A program
A kongresszus péntek esti feladatai között szerepel még a párt megújításán dolgozó három kabinet vezetőjének - Hiller Istvánnak, Szili Katalinnak és Lamperth Mónikának - meghallgatása.
A küldöttek délután öt óra előtt felfüggesztették a tanácskozást és átvonultak a Terror Háza előtti antifasiszta tüntetésre, ahol a szocialista delegáltak is "megemlékeznek" a nyilas diktatúra áldozatairól. Bővebben > > >
Az Andrássy úti rendezvény után a szocialista küldöttek visszatérnek a kongresszus helyszínére, ahol az éjszakába nyúlóan, zárt szekcióüléseken tanácskoznak.
A szombati program Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felszólalásával kezdődik és napközben folyamatosan, zárt ülésen döntenek a vezetői posztok betöltéséről. A tisztújítás eredményét hivatalosan várhatóan csak szombat délután jelentik be.
A péntek délután elkezdődött kétnapos szocialista kongresszuson a párt vezérkara. A jelek szerint Hiller István - a nemrég kormányfővé választott Gyurcsány Ferenc egyik fő szövetségese - váltja a hat éve megválasztott Kovács Lászlót a pártelnöki székben. Bővebben > > >