Őrült hőség lesz a héten
Az országos tiszti főorvos szerdától második fokozatú hőségriasztást rendel el. A másodfokú riasztást azért rendelték el, mert a hét közepén a napi középhőmérséklet meghaladja a 27 Celsius-fokot.
Melegrekordok Magyarországon
2007. július 20-án, Kiskunhalason mérték a legmagasabb hőmérsékletet 1901 óta: ekkor 41,9 fokos hőség volt. Hasonló meleget mértek 2000-ben Békéscsabán és 1950-ben Pécsen. Budapesten 1935-ben volt a legmelegebb, 39,5 fokos volt a hőség.A héten délnyugati áramlással igen meleg levegő éri el a Kárpát-medencét. A hét elején még felfrissülést hoznak az éjszakák, azonban a hét közepétől hajnalban sem hűl le a levegő, napközben pedig helyenként 35 Celsius-fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet. Kedden még csak néhány helyen, szerdán már sokfelé meghaladja a napi középhőmérséklet a 25 Celsius-fokot, néhol akár a 27 fokot is elérheti.
A hőségriasztás első fokozatát akkor adja ki az országos tiszti főorvos, ha a napi középhőmérséklet meghaladja a 25 Celsius-fokot, ez ugyanis a halálozások számának körülbelül 15 százalékos növekedését valószínűsíti. A második fokozatú készültséget akkor rendelik el, ha a hőmérséklet várhatóan legalább három egymást követő nap eléri vagy meghaladja a napi 25 Celsius-fokot, vagy legalább egy napra eléri a napi középhőmérséklet a 27 fokot. A harmadik fokozatot, a riadójelzést akkor adják ki, ha a napi középhőmérséklet várhatóan legalább három egymást követő napon eléri a 27 Celsius-fokot, ami körülbelül 30 százalékos napi halálozásnövekedéshez vezethet.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfőn UV-B riasztást adott ki, mivel a héten extrém magas, akár a 8,3-es értéket is meghaladó UV-B sugárzásra kell számítani az ország egész területén. Azt kérte: ha lehetséges, a riasztás visszavonásáig 11 és 15 óra között mindenki kerülje a napozást és később is használjon fényvédő krémet, illetve fokozottan ügyeljenek a napsugárzás okozta leégés elleni védelemre azok, akik a napon tartózkodnak. Felhívták a figyelmet arra, hogy ilyen erős UV-B sugárzásnál már 15 percnél kevesebb idő is elegendő ahhoz, hogy normál bőrtípusnál bőrpír keletkezzen. Az OMSZ honlapján olvasható információk szerint az UV-B sugárzás értéke 7,0-től 7,9-ig számít nagyon erősnek, 8,0 felett már extrém mértékű.