Ezrek halhattak meg a romok alatt
További Bulvár cikkek
Újabb nagy erejű földrengés rázta meg Szumátra szigetét: a rengés az amerikai földtani intézet szerint a Richter-skála szerinti 6,8-as, az indonéz geológiai intézet szerint 7-es erősségű volt. Károkról egyelőre nem érkezett jelentés.
Huszonnégy órán belül ez volt a második erős földmozgás a térségben. Az újabb földrengés epicentruma Padang városától 226 kilométerre délnyugatra volt, nagyjából 280 kilométerre a szerdai 7,6-os erősségű rengéstől.
"A legutóbbi rengést valószínűleg a szerdai váltotta ki. A két földlemez ütközése miatt a nyomás akkora lehetett, hogy egy darab feltehetően levált az egyikről és ez váltotta ki az újabb földmozgást" - nyilatkozta az Indonéziai Geofizikai és Meteorológiai Ügynökség vezetője.
A szerdai rengésnek több ezer halálos áldozata is lehet, mondta a szigetország egészségügyi minisztere, Fadilah Supari. A mentőalakulatok eddig 200 holttestet találtak csak Padangban, a földrengéstől leginkább sújtott Nyugat-Szumátra tartomány székhelyén.
A 900 ezres városban, amely mindössze 50 kilométerre fekszik a földmozgás epicentrumától, nagyjából félezer épület dőlt össze. A helyi lakosság pánikban tört ki, mert a földrengés miatt eltörtek vízvezetékek, a belőlük kiömlő víz pedig elárasztotta az utcákat.
A hatóságok szerint még több ezer holttest lehet a romok alatt. A mentés a heves eső és az áramkimaradás miatt drámai, ráadásul földcsuszamlások miatt járhatatlanok a városba vezető utak, és összeomlott a telefonhálózat.
"Hatalmas épületek dőltek össze: a kórházak, a bevásárlóközpontok, minden összeomlott, leégett" - mondta a BBC-nek egy szemtanú. "Rengetegen odavesztek. Minden lángokban áll." Ugyanakkor Jane Liddon ausztrál üzletasszony szerint egy csomó kisebb épület megúszta a földrengést.
Nagyobb földrengések Indonéziában
- 2004. december 26.: Ázsiai cunami, 230 ezer halálos áldozat.
- 2005. március 28. 8,7-es erősségű földrengés rázta meg Szumátra partjait. 1300 halott.
- 2006. május 27.: Földrengés Jáva szigetén. 5000 halott.
- 2006. július 17.: 7,7-es rengés sújtott le újra Jávára. 550 halott.
Ausztrália azonnal felajánlotta a segítségét a katasztrófa sújtotta országnak. "Közeli barátaink, a szomszédunk. Tudják, hogy itt vagyunk és bármikor számíthatnak ránk. Csak kérniük kell." - nyilatkozta Bob McMullan ausztrál miniszter.
A tektonikus törésvonalak mentén fekvő Indonéziában gyakoriak a földrengések. Indonéz hivatalos források szerint a szerdai földrengés volt az egyik legnagyobb az elmúlt években, és valószínűleg sokkal erősebb, mint a 2006-os jávai, ami 5000 ember halálát okozta.
A szerdai rengés ugyanannak a törésvonalnak a mentén történt, ahol a 2004-es ázsiai cunamit kiváltó rengés is keletkezett. Akkor 230 ezer ember halt meg. Igaz, az a rengés jóval erősebb volt. Geológusok már jóval régebben ismertették azt a drámai jóslatukat, hogy Padangot egyszer végképp elsöpri majd egy földrengés, egyszerűen az elhelyezkedése miatt.
Éppen a 2004-es események miatt a terület lakossága külön felkészítést kapott, hogy hasonló helyzetekben mi a teendőjük. A legtöbb ember a hegyekbe menekült, ott keresenek biztonságos helyeket. Hogy a földrengés kivált-e a 2004-es hasonló cunamit, azt egyelőre nem lehet tudni, de a japán Meteorológiai Ügynökség szerint nagyon kicsi az esélye egy szökőárnak az Indiai óceán térségében.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.