Így ment tavaly a kormány kedvenc cégeinek
További Gazdaság cikkek
- Orbán Viktor először tárgyalt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új elnökével
- Parragh Lászlót újabb fontos pozícióból váltották le
- Hamarosan érkezik a levél, új lehetőség nyílik a lakásvásárlásra
- Így segítenek kiutat találni a bankok a hitellabirintusból, de vigyázat: nem önzetlenül teszik
- Magyar műholdakat bocsátanak fel az űrbe, és ez csak a kezdet
Nagyon sok érdekes dolgot lehet megtudni a cégek éves eredménybeszámolóiból, amiket május 31-ig kellett kötelezően benyújtaniuk. Például meg lehet nézni, hogy mennyivel lettek gazdagabbak a NER kedvenc cégei és haveri kapitalistái. A Figyelő össze is szedte, hogy ment tavaly az akkor még barátinak számító Simicska-birodalomnak, a közgép-pótló Duna Aszfaltnak és Mészáros Lőrinc cégeinek.
Simicskáék nagyon rendben vannak
A 2014-es számokon még nem látszik a nagy szakítás a volt kollégiumi haverok, vagyis Simicska Lajos és Orbán Viktor között, így a Simicska-cégeknek elég jól ment a tavalyi évben,
És ez még csak a Közgép építőipari cégének az eredménye a konszolidált adatok, amikben a különböző építőipari és energetikai leányvállalatok számai is benne vannak (mint a Dunántúli Távközlési és Biztosítóberendezési Építő vagy az E-OS Energiakereskedő) még benne sincsenek. A Közgép
- árbevétele 60,45 milliárdról 112,97 milliárdra
- nyeresége 4,3 milliárdról 13 milliárdra
- a kifizetett osztaléka pedig 4,1 milliárdról 11 milliárdra emelkedett 2013-ről 2014-re.
A hirdetési piacon a Publimont plakátolós cégnek kicsit jobban ment mint tavaly, 8,28 milliárd bevételt hozott, a nyeresége viszont a 2013-as 3,19 milliárd forint helyett „csak” 3,03 milliárd volt. Látványosan nőtt viszont a rádiók reklámfelületét értékesítő SonitusMedia bevétele, amibe 5,05 milliárd forint folyt be, 1,34 milliárddal több, mint egy évvel korábban.
A Simicska-médiát sem kell félteni:
- A HírTv bevétele ugyan 7,69 milliárdról 7,09-re csökkent, viszont 540 millióról 630 millióra nőtt a profitja,
- a Nemzet Lapkiadó 50 millióval,
- A Class FM mögött álló Advenio pedig 270 millióval több bevételt hozott, mint 2013-ban.
Ráadásul a HírTV és a Nemzet nyeresége egy az egyben bent maradt a cégben, úgyhogy még egy ideig nem lesz gondjuk a pénzzel.
A Figyelő számításai szerint a Simicskához köthető cégek összesen 50 milliárd forint osztalékot hoztak a tulajdonosaiknak.
Jön fel az új Közgép
Lohol Simicskáék nyomában a Szíjj Lászlóhoz és Varga Károlyhoz köthető Duna Aszfalt, amelyiknek éppen az M43-as autópálya megépítése a fő projektje. A cég már annyira kezdi beérni a Közgépet, hogy tavaly nagyobb volt a forgalma, mint 2013 előtt a Közgépnek bármikor.
A cég négy év alatt majdnem megötszörözte a bevételeit, tavaly
- 86,52 milliárd forintot hozott,
- ebből 7,37 milliárd profit és
- 5,6 milliárd osztalék jutott (ebből 2,8-2,8 milliárd forint jut a két tulajnak)
A Duna Aszfalt akár a jövőben is sok jóra számíthat, mert a 2016-os költségvetésben 160 milliárd forint van útépítésekre, aminek egy része várhatóan ennél a cégnél köt majd ki.
Egyre több a pénz Felcsúton
Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester és nagyon sikeres vállalkozó is több pénzt keresett tavaly, mint tavaly előtt, és ennek nagy részét közbeszerzésekből. Legalábbis ez a fő profilja a polgármester fő pénzcsinálójának, a Mészáros és Mészáros Kft.-nek, ami főleg csatornázási és ivóvízminőség-javító pályázatokon indul és nyer. A cég tavaly 9,83 milliárd forint árbevételt ért el, ami nagyjából ugyanannyi, mint 2013-ban, viszont ennyi pénzből 20 százalékkal több nyereséget és osztalékot hozott.
Kell is itt a pénz, mert Mészáros agrárvállalkozásai inkább csak nyelik azt, a Búzakalász 66 Kft például 250 millió forintos veszteséget csinált 2014-ben. A Figyelő számításai szerint Mészáros összes érdekeltsége 15,31 milliárd forint bevételt ért el.