Csak 43 cég marad a magyar a tőzsdén
Idén 25 éves a Budapesti Értéktőzsde, és nehezen lehetne azt mondani rá, hogy egy sikertörténet. 117 társaságot vezettek eddig be, ezekből 43 marad jövőre, ugyanis a Synergont január elsejétől felszámolják, írja a Világgazdaság.
A legtöbben egyszerre 69-en voltak a budapesti tőzsdén 1999-ben. Igaz, legrövidebb ideig a pécsi Mizo-Baranyatej részvényeivel lehetett üzletelni a BÉT-en, épp 1999. február és 2000. április között. Akkor felszámolási eljárás indult a cég ellen.
A legtöbb, tőzsdei kivezetés 2002-ben volt, szám szerint kilenc. Ami nem túl nagy hír a befektetőknek, hogy a 73 eddigi távozóból 40-en tűntek el végképp a süllyesztőben, 26-an fel-, illetve végelszámolás miatt, és csak 14-en azért, mert felvásárolták őket.
Ráadásul már a tőzsdei pályafutásuk alatt 33 céget kereszteltek át, ez sokszor szintén nem túl biztató jel a befektetőknek. Elég mondjuk a Horizont Multiplantból Humetre aztán Nutexre változó cég történetére gondolni vagy mondjuk a Phylaxia-Pharma, Phylaxia 1912 Holding, majd Optimus Group gyanús ügyleteire gondolni.
A legújabban bevezetett részvény Norbi fitnesguru cégéé, ami a bevezetése óta lényegében elképesztő árfolyamzuhanásban van. A BÉT-et 13 milliárd forintért államosította nemrég az MNB.