Kiderült, pontosan kiknek lesz kötelező az online kassza
A Magyar Közlöny legfrissebb, pénteki számában kijött a rendelet, amely rögzíti, milyen típusú vállalkozásoknak kell online pénztárgépet beszereltetniük legkésőbb 2017. elejéig. Egyes becslések szerint egyébként 14 ezren lesznek.
A rendelet szerint az ő kasszájukba kukucskál majd be folyamatosan a NAV:
- gépjármű-javítók, karbantartók
- gépjárműalkatrész-kiskereskedők,
- motorkerékpár, -alkatrész kereskedők, javítók,
- egyes kiskereskedők
- vendéglátósok (kivéve a mozgóárusok)
- egyes szálláshely-szolgáltatók (kivéve a falusi szállás)
- kölcsönzők
- plasztikai sebészetek
- táncteremek, diszkók,
- számítógép- és kommunikációs eszközjavítók
- mosodák
- fizikai közérzetet javító szolgáltatást nyújtók
- edzőtermek
Ezek többsége nem újdonság, mivel őket már az első online pénztárgépes rendelettel szabályozták, a most bekerült területeket a felsorolásban félkövérrel jeleztük. Az újak közül némelyik nem teljesen egyértelmű, de a TEÁOR-számok alapján kiolvasható, pontosan mik tartoznak hozzájuk.
Az újonnan bekerült táncterem, diszkó kategóriából a diszkónak valószínűleg nincs különösebb jelentősége, ugyanis a rendelet mostanáig is vonatkozott a vendéglátás egészére, olyan diszkót pedig nehéz lenne találni, ahol nem árulnak italt. Mindenesetre most bekerülnek melléjük a körbe a tánctermek is.
A fizikai közérzetet javító szolgáltatások alá tartozik törökfürdők, szaunák és gőzfürdők, szoláriumok, gyógyfürdők, fogyasztó- és karcsúsítószalonok, masszázsszalonok stb. üzemeltetése. Az edzőtermek alatt pedig a hagyományos fitnesz- és testépítő klubok értendők - a mostanában gombamódra szaporodó jóga- és mozgásstúdiók egyelőre megúszták.
A NAV jelentős áfabevétel-növekedést és a szürkegazdaság visszaszorulását várja a rendelet kiterjesztésétől, nem is alaptalanul: az eredmények azt mutatják, az online kasszák bevezetése az utóbbi évek egyik legsikeresebb próbálkozása volt az adóhivatal részéről az adómorál javítására.