Elfogadták a módosításokat Rogán lakáslottójához
További Gazdaság cikkek
- Magyar műholdakat bocsátanak fel az űrbe, és ez csak a kezdet
- Mindjárt megszűnik az Ügyfélkapu, ezt kell tudni a változásokról
- Ott tartják a magyar gyerekek a zsebpénzt, ahol nagyon nem kéne
- Elárulta Nagy Márton, mit gondol a román fizetésekről
- Kipécézték és támadhatják a forintot, hatalmas dilemma Matolcsy Györgyék asztalán
Visszaküldte Áder János a Rogán Antal-féle lakáslottóval kapcsolatos törvényt, aminek módosításait most elfogadta az Országgyűlés törvényalkotási bizottsága az MTI szerint. Az otthonteremtési közösségekről (nok) szóló törvényjavaslat módosításában több között most az is szerepel, hogy
- a közösségszervező köteles folyamatosan fenntartani a törvényben meghatározott tartalék szintjét;
- a közösség a tevékenységét - az előre megjelölt időtartamon túl - addig folytatja, amíg minden tagja ingatlanhoz nem jut;
- a szervező zrt. vagyona elkülönül az általa működtetett nok vagyonától;
- ha a közösséget az előzetes megállapodástól számítva fél éven belül nem veszik nyilvántartásba, a lakásvásárló mentesül a kötelezettségek alól, és a szervező köteles visszafizetni neki a regisztrációs díjat.
A módosított javaslatról szerdán szavaznak.
A Rogán alá tartozó államtitkár, Tuzson Bence elmondta a testület előtt, hogy a "garanciális szabályok egyértelművé tételével kívántak eleget tenni az államfő által javasoltaknak".
Az ellenzék szerint azonban az Áder által kifogásolt pontok felére továbbra sem érkezett válasz és tovább is
nevezte a jogszabályt, ami nem védi a kisbefektetőket és a gazdagabbakat helyezi jobb pozícióba. A Jobbik képviselői a garanciát hiányolták az előterjesztésből.
Ezért kockázatos a lakáslottó
Az elfogadott törvény szerint azok, akik új lakást akarnak venni, otthonteremtési közösségekbe (nok) tömörülhetnek, amikbe a tagok 10-15 évig összedobják a pénzüket, hogy aztán a közös pénzből egy-egy tag lakást tudjon vásárolni.
A nokok pénzét zrt. formában direkt erre a célra létrejött cégek kezelik; azt pedig, hogy ki mikor kaphat lakást a pénzből, licitálással vagy (ha a licitálásnak nincs egyértelmű eredménye) sorsolással döntik el a tagok. Az állam pedig, ahogy lakástakarék-pénztáraknál is, a befizetések 30 százalékának megfelelő támogatást nyújtana a tagoknak. A javaslat részleteiről itt írtunk.
A törvényben ugyanakkor vannak kockázatos és gyanús dolgok is. A közösségekben például előbb jutnak lakásfinanszírozáshoz azok, akik nagyobb önrészt tudnak bemutatni, vagyis először a gazdagabb tagok vehetnek majd lakást a szegényebbek pénzéből. Emellett a 30 százalékos állami támogatás csak azoknak jár, akiknek a közösségét egy ún. megbízható szervező cég szervezi, ezt a minősítést pedig olyan szervezők kaphatják meg, akik legalább 1000 lakóingatlant felépítettek vagy értékesítettek már. Ennek a kritériumnak előreláthatóan csak egy vagy két cég fog megfelelni Magyarországon.