Kilenc ügy, amiben a Fidesz már nekiment a falnak
További Gazdaság cikkek
-
Van egy terület, ahol Magyarország nagyhatalmi státuszáról beszélnek
- Konkrét tervekkel indítja az AI-offenzívát a kormány
- Évek óta torzíthatják a szegénységi statisztikákat Magyarországon
- Kiderült, mennyi osztalékot fizet az MBH Bank
- Fellázadtak az ételfutárok, több fizetést és jobb munkakörülményeket követelnek

A kormány 2010 szeptemberétől szabaddá tette a saját fogyasztásra szánt házi pálinkafőzést. A kistermelők a saját kertjükben megtermett gyümölcsből legálisan pálinkát főzhettek, és a magánfogyasztásra szánt, legfeljebb 50 liter pálinka főzése után nem kellett jövedéki adót fizetni, valamint olcsóbb lett a bérfőzés díja is.
Az unió 2014 tavaszán mondta ki, hogy nem összeegyeztethető az uniós joggal az adómentes főzés, 2015-től pedig már életbe is lépett emiatt az a szabály, hogy a magánfőző a pálinkafőző berendezését köteles bejelenteni a beszerzést követő 15 napon belül a helyi NAV-nál, és jövedéki adót is fizetni kell a magunknak vagy bérben főzött szeszek után.
Becslések szerint a fekete pálinkaeladások miatt a költségvetés több mint 100 milliárd forinttól eshetett el az otthoni pálinkafőzés 2010-es bevezetése óta. A pálinkás szabadságharc másik legfőbb eredménye egyébként az volt, hogy rekordmennyiségű pálinkának nevezett szesz került feketén a piacra.
Az Európai Bíróság idén februárban döntött úgy, hogy nincsenek rendben a Széchenyi-pihenőkártya és az Erzsébet-utalvány egyes elemei, mert kiszorítják a külföldi cégeket a magyar piacról, és ezzel sértik az uniós egységes piac alapelveit.
Az ügy még 2012-ben kezdődött, amikor a kormány úgy módosította az adószabályokat, hogy az addig a piacon lévő cafeteriautalványok elvesztették a kedvezményeiket, így már nem nagyon volt értelme, hogy a cégek ilyeneket adjanak a dolgozóiknak béren kívüli juttatásként.
Bevezette viszont a kormány az Erzsébet-utalványt, amit a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány bocsáthatott csak ki, és a Szép-kártyát, amit a magyar bankoknál lehet kiváltani. A piacról kiszorított francia cégek, az Edenred, a Le Cheque Déjeuner és a Sodexo szerint ez jogellenes volt, ezért fel is nyomták Magyarországot az EU-nál.
Hogy mit lépnek az új helyzetben a nagy francia cégek, amelyek a mostani döntést kiharcolták Brüsszelben, az egyelőre kérdés. A kormány kénytelen lesz módosítani a törvényeket a javukra, de ettől még az elmúlt években a piac nagy részét elvesztették.

2014 nyarán fogadták el a reklámadót, aminek elég egyértelműen az volt a célja, hogy megszívassák az RTL Klubot. A csatornát ugyanis a TV2-vel együtt korábban mentesítették a fizetés alól, de aztán végül úgy alakították a szabályokat, hogy a végleges verzióval az RTL járt a legrosszabbul. Az elfogadott reklámadó ugyanis progresszív volt – tehát a nagyobb árbevételű szereplőkre nagyobb arányú adókulcs vonatkozott –, ráadásul úgy, hogy a legnagyobb adófizető az RTL lett volna.
Az Európai Bizottság 2015 tavaszán jelentette be, vizsgálják, hogy diszkriminatív-e a törvény, a konkrét alkalmazását pedig a vizsgálat idejére le is tiltották. A kormány már májusra módosította a reklámadót. Így továbbra is nulla százalék maradt az adókulcs a 100 millió forintnál kisebb adóalaprész után, viszont az adóalap 100 millió forintot meghaladó része után 5,3 százalék lett valamennyi adóalany esetén. A reklámközzététel adóköteles megrendelése utáni 20 százalékos adó 5 százalékra csökkent. Ez így összességében tehát azt jelenti, hogy visszatáncoltak az RTL megszívatásától.
A reklámadóéhoz hasonló volt a helyzet az élelmiszerlánc-felügyeleti díjjal. A kormány eredeti terve szerint a kivezetett kiskereskedelmi különadó helyett egy olyan rendszert akart bevezetni, amiben a 50 milliárd forintos forgalmú cégeknek a forgalmuk 1 ezrelékét, az ennél többet keresőknek viszont már 1 százalékot, és utána 50 milliárd forintonként egyre többet kellett volna befizetniük, 300 milliárd forint fölött már a forgalmuk 6 százalékát. Ezt azt jelenti, hogy a törvényjavaslat szerint 300 milliárd forintos árbevétel felett a korábbi kulcs a hatvanszorosára emelkedett volna. A bevétel pedig a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt gazdagította volna.
Csakhogy Brüsszelben látták, hogy 50 milliárd forint fölött a külföldi tulajdonú hálózatok, míg alatta a magyarok keresnek, vagyis az adó hátrányosan érintené a multikat, és felfüggesztették a többsávos rendszert. Tavaly novemberben arról lehetett olvasni, hogy a kormány még lobbizott a Bizottságnál az adóért, de az biztos, hogy beszedni végül nem sikerült.

A kormány úgy vezette be a bérplafont, hogy eltörölte
A kétmilliós korlát főleg azokra vonatkozik, akik eddig sem kerestek ennyit. Az állami cégvezérek bármennyit kereshetnek: a rájuk vonatkozó plafont eltörölte az Orbán-kormány, igaz, a régi szabályozás is hagyott kiskaput.
2010-ben a kormány egyik első dolga volt, hogy mit sem törődve azzal, hogy az valójában már életben van, bejelentette: bevezetik a bérplafont – ekkor főleg Simor fizetése miatt háborogtak. Fű alatt azonban gyakorlatilag eltörölték a bérplafont. Pontosabban kivették az állami cégeket annak a hatálya alól, innentől egyedül a költségvetési szervekre vonatkozott, ahol viszont addig sem nagyon voltak jellemzőek a kétmillió feletti fizetések.
Ezt követően már nem korlátozta semmi az állami cégeket abban, hogy akármekkora béreket fizessenek a cégvezetőknek, akár piaci bérekkel is versenyezve. Kétségtelen azonban, hogy a legtöbb helyen ezek után is tartották magukat a havi bruttó kétmillió körüli értékhez, azt mindössze néhány helyen lépték túl.
Egy októberi kormányhatározat viszont már kifejezetten arra buzdított, hogy emeljék a fizetéseket, és az eddigi hatalmas prémiumokat is építsék inkább az alapbérbe. Azóta többek között a Magyar Posta, a Magyar Villamos Művek (MVM), a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV), a Szerencsejáték Zrt. és a MÁV vezetői is szokszor kétszeres-háromszoros fizetésemeléseket kaptak.
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) eredetileg azért jött létre 2013-ban, hogy a sok bizonytalansággal küzdő önkormányzati finanszírozás helyett az iskolák stabil működését, az oktató-nevelői munka nyugodt feltételeit, a diákok zavartalan oktatását garantálja. Ehhez képest a Klik maga vált a bizonytalanság forrásává mind a finanszírozás, mind az alapvető működési feltételek előteremtésében. A pedagógusok túlnyomó része politikai szervnek tartotta a Kliket, melynek élére márciusi hatállyal nevezték ki Áder János húgát .
Az idei tanártüntetések fő követelése volt a Klik megszüntetése. Korábban az Emmit vezető Balog Zoltán és az oktatási államtitkár, Palkovics László is csak átalakítást ígért – utóbbi egy hónapja is csak decentralizációról –, de Rétvári Bence Emmi-államtitkár beszélt két hete kész tényként a Klik megszűnéséről. Azóta más tervekről is lehetett hallani, de ahhoz képest, hogy a kormány milyen hévvel állt ki korábban a Klik mellett, még az átalakítás is visszavonulásnak számít majd.

A parlamentben március elsején verték át rohamtempóban a fideszes Bánki Erik javaslatát, ami a jegybanktörvénybe beleírta, hogy kivenné az MNB alapítványok szerződéseit az infótörvény hatálya alól, mert az alapítványoknak adott közpénz „elveszíti közvagyon jellegét”.
Nemrég viszont először a Kúria hagyott jóvá egy korábbi jogerős döntést az egyik ilyen ügyben, aztán pedig az Alkotmánybíróság (AB) döntött úgy, hogy Bánki Erik törvényjavaslata alkotmányellenes, és az MNB által kezelt közpénz semmit nem veszít el, a közvagyon jellegét meg főleg nem. Az AB azt is alkotmányellenesnek találta, hogy a törvény visszamenőleg hatályos lett volna már folyamatban lévő perekre, vagyis a törvény minden lényeges pontja szembemegy az alaptörvénnyel. Az alapítványok azóta már elkezdték nyilvánosságra hozni az adataikat.
Tavaly novemberben került elő a kormány új ötlete a kiskereskedelem kapcsán, aminek az lett volna a lényege, hogy a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű áruházakban 70 négyzetméterenként legalább egy alkalmazottnak a vásárlók rendelkezésére kell állnia a nyitvatartási idő alatt. Decemberben aztán egyszer csak bejelentették, hogy mégsem lesz ilyen törvény.

2014 októberében a kormány hirtelen bejelentette, hogy netadót akarnak bevezetni gigabájtonként 150 forintért, ami havonta 700 forinttal terhelte volna a magánszemélyeket.
A hír hallatára tüntetések kezdődtek országszerte, Budapesten monitorokkal és billentyűzetekkel dobálták meg a Fidesz Lendvay utcai székházát, végül rohamrendőröknek kellett rendet teremteni. Azóta a netadó csökkentéséről lehet főleg olvasni a témában.

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Konkrét tervekkel indítja az AI-offenzívát a kormány
Palkovics László elárulta a részleteket.
2 órája
- Gazdaság
Észre sem veszik, de a magyarok nagy részének egészsége otthon is veszélyben van
Magyarország első épületbiológusával beszélgettünk, aki elmondta: van megoldás.
március 28., 11:09
- Gazdaság
Jó hír az elektromos autókat vásárlóknak, meghosszabbította a szaktárca a támogatási programot
Novemberig igényelhető a támogatás.
március 29., 10:57
- Mindeközben
Pély Barna is jelen volt gyermeke születésénél, de a sokktól elfelejtette, mit mondott először lánya láttán
45 perce
- Mindeközben
Fenyvesi Barna már megbánta, hogy kitálalt Nemazalány hűtlenségéről: „Senkinek nincs joga támadni őt”
2 órája
- Gazdaság
Keményen bírálják a szakértők a kormány nyugdíjkorrekcióját
Van, aki szerint az emelés csak látszatintézkedés.
március 28., 10:24
- Gazdaság
A GVH vizsgálja a Wizz Air vállalásainak teljesítését
2019-ben a hatóság számos megtévesztő gyakorlatot tárt fel a céggel kapcsolatban.
március 28., 12:00
- Gazdaság
Túl nagy előnyben részesülne a kormány intézkedésével – célkereszt került a Revolut homlokára
A bankok ezért a neobankot is táncba hívnák, ahogy arról az Index elsőként beszámolt.
március 28., 13:37
- Mindeközben
Zimány Linda 39 évesen sem érzi, hogy elkésett volna a családalapítással: „Minden a megfelelő időben történik az életben”
3 órája
- Mindeközben
Társai egyöntetűen szerették volna, ha Dávid Petra távozik a Farm VIP-ből, de mégsem ő esett ki
4 órája
- Gazdaság
Mindenki örül az olcsóbb élelmiszernek, de nem lehetünk elég óvatosak
Közös a cél, hogy a fogyasztók kevésbé érezzék magukat kiszolgáltatottnak.
március 29., 08:26
- Gazdaság
A telefon- és internetszolgáltatások díjaiba is belenyúlhat a kormány
Az árrésstopot pedig további kategóriákra terjeszthetik ki.
március 29., 11:17
- Gazdaság
Húszmilliárd forintos a vesztesége, feljelenti az államot és a Fideszt a magyar milliárdos
A vállalkozó szerint megpróbálták belülről szétverni a cégét.
március 28., 21:25
- Gazdaság
Döntött a kormány, ez már csak ráadás volt a forintnak Donald Trump után
Nincsenek jó napjai a magyar gazdaságnak.
március 30., 10:13
- Címlapon
Vojnich Erzsébet: A Kossuth- és a Munkácsy-díj egytől egyig devalválódik
Közös kiállításukra készülve Szüts Miklós is vele volt.
50 perce
- Gazdaság
Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára
Oda kell figyelnie annak, aki feltöltené a tankot.
március 26., 10:21
- Címlapon
Ez lehet az ígéret földje a magyar gazdaság számára, ám locsolni kellene
A paripa és a fegyver adott a magyar gazdaság kitöréséhez, már csak a pénz kell.
3 órája
- Címlapon
Két újabb telepen jelent meg a ragadós száj- és körömfájás, 3500 állat lehet fertőzött
Azonnal új intézkedéseket vezettek be.
4 órája
- Gazdaság
Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő
A kormány szerint Magyarország Európa élmezőnyéhez tartozik foglalkoztatottságban.
március 28., 09:18
- Gazdaság
Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma
A miniszter szerint az árrésstop a bejelentés után azonnal hat.
március 26., 10:55
- Mindeközben
Mihályfi Luca buktatta le Hegyes Bercit, aki olyan egyszerű étrenddel tartja formában magát, amit nem is gondolnánk
8 órája
- Gazdaság
Irgalmatlan pofonoktól szenved, a 22-es csapdájába zuhant az építőipar
Árat emelnének az infláció miatt, de nem tudnak a bekövetkező kereslet-visszaesés miatt.
március 27., 21:02
- Mindeközben
Magasan viszi a prímet áprilisi tréfájával egy kisfiú, sikerült a szívbajt hoznia a kukásokra
9 órája
- Címlapon
Politikai földindulás Nyugat-Magyarországon, a komplett városvezetés kilépett a pártokból
A polgármester is így döntött.
2 órája
- Gazdaság
Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna
A Levegő Munkacsoport szerint az árréstop alá eső termékek fogyasztását inkább korlátozni kellene.
március 26., 14:30
- Gazdaság
Donald Trump 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokon kívül gyártott autókra
Az elnök szerint a bevételt többek között adócsökkentésre is fordítják majd.
március 27., 07:02
- Gazdaság
Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei
Kijöttek a friss adatok, tovább zakatol a turizmus. A kormány ismét rekordévre számít.
március 27., 08:55
- Gazdaság
A Revolutot is táncba hívnák a bankok az ATM-telepítési programban
A kétezer főt meghaladó településeken racionális lehet a készpénzkiadó automaták telepítése.
március 27., 13:56
- Gazdaság
Kiszállna az MBH Bankból a magyar állam, elindultak a tárgyalások
Amerikai vállalattal indíthat részvénytranzakciót Magyarország második legnagyobb bankcsoportja.
március 27., 13:19
- Gazdaság
Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják
A bírság ugyanakkor elkerülhető, van rá mód.
március 27., 06:12
- Gazdaság
Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint
Hétfő óta ingadozik a magyar fizetőeszköz.
március 26., 11:49
- Gazdaság
A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát
A javaslat célja, hogy mérsékelje a bankok túlzott nyereségét is.
március 26., 21:51
- Címlapon
Ragasztószalaggal hallgattattak el egy síró kétévest a somogyi bölcsődében
Az esetet egy szülő is végignézte.
2 órája
- Gazdaság
Egy éve lejárt édességeket árultak egy magyarországi üzletben, azonnal lecsapott a hatóság
A magyar nyelvű jelölés is hiányzott a termékek egy részéről.
március 28., 12:48