Emmi: Szó sincs a BME gazdasági karának megszüntetéséről
További Gazdaság cikkek
- Két nap alatt háromszorosára drágult a villamos energia tőzsdei ára Magyarországon
- Tovább gyengül a forint, stagnálnak az állampapírhozamok
- Soha sem nyílt még ekkorára karácsonykor a magyarok pénztárcája
- Barna Zsoltot választották a PTE-t fenntartó alapítvány kuratóriumának elnökévé
- Nincs akadály a magyar milliárdos előtt: jóváhagyták a nagy üzletet
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint nem terveznek további intézményi átalakításokat a felsőoktatásban, és "visszautasítanak minden olyan híresztelést", amely szerint szét akarják verni a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet.
Bár ez utóbbit így senki sem állította, az Index a napokban úgy értesült , hogy a BME-ről az ELTE-re kerülhet át az előbbi egyetem Gazdasági és Társadalomtudományi kara.
Egyetemi forrásaink szerint az átszervezés még nincs hivatalos stádiumban, csak előzetes egyeztetések folynak, a kezdeményezés viszont az Emberi Erőforrások Minisztériumából származik, és itt is fogják meghozni a végső döntést a kérdésről.
Az Emmi viszont szerdán az MTI-nek kiküldött közleményében azt írta, hogy
- befejeződtek az Fokozatváltás a felsőoktatásban című stratégiában rögzített intézményi átalakítások,
- és a fenntartó jelen pillanatban továbbiakat nem tervez, csak akkor, ha ez a stratégia megvalósításával összefügg.
- Egyúttal visszautasít minden olyan híresztelést, amely az egyetemi autonómia megsértéséről, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szétveréséről vagy ingatlanspekulációról szól.
- Az oktatási államtitkársághoz egyik felsőoktatási intézmény a BME, az ELTE nem jelezte arra irányuló szándékát, hogy a gazdálkodástudomány kar leválását, illetve annak az ELTE-hez való kerülését kezdeményeznék.
Mindenesetre azt is hozzátette a minisztérium, hogy amennyiben ilyen jellegű kezdeményezést kap az államtitkárság az érintett intézményektől, fenntartói szempontból mérlegeli az átalakítással járó előnyöket és hátrányokat azzal, hogy a képzés minőségét és hatékonyságát az átalakítás nem ronthatja.
Fejőstehénről van szó
Ennek valamelyest ellentmondani látszik, hogy a BME GTK oktatóinak Andor György, a kar dékánja és a pénzügyi tanszék vezetője a múlt héten írta meg egy körlevélben, hogy „különböző felsőoktatás-átszervezési koncepciók részeként felmerült, hogy a BME GTK az állami feladatait a jövőben az ELTE szervezeti keretén belül végezné”.
Értesüléseink szerint a dékán által belengetett állítólagos átszervezés célja az lehet, hogy az ELTE-hez kerüljenek a BME üzleti képzései, amelyekhez hasonló egyelőre még nincs az ELTE-n, és ami nem mellesleg a Műszaki Egyetem egyik legtöbb bevételt hozó karává teszi a GTK-t.
Az üggyel kapcsolatban a BME rektora, Józsa János felfüggesztette Andor György dékánt a BME szenátusának hétfő esti ülésén. Keddtől ideiglenesen az egyetem rektora látja el a GTK dékáni feladatait.
A szenátus emellett egyhangúlag elfogadott egy állásfoglalást, amely szerint "az egyetemnek szüksége van humán- és gazdasági ismereteket oktató és kutató szervezetre", vagyis szeretnék, ha a BME része maradna a Gazdasági és Társadalomtudományi Kar.