Az EU nem lesz könyörületes Nagy-Britanniával
További Gazdaság cikkek
- Parragh Lászlót újabb fontos pozícióból váltották le
- Hamarosan érkezik a levél, új lehetőség nyílik a lakásvásárlásra
- Így segítenek kiutat találni a bankok a hitellabirintusból, de vigyázat: nem önzetlenül teszik
- Magyar műholdakat bocsátanak fel az űrbe, és ez csak a kezdet
- Mindjárt megszűnik az Ügyfélkapu, ezt kell tudni a változásokról
Az EU 27 tagállama velünk együtt áldását adta arra, hogy az unió úgynevezett kemény feltételekkel tárgyaljon a britekkel a kilépésükről, írja a Bloomberg. Ez azt jelenti, hogy a Donald Tusk vezette Európai Tanács feltételrendszerét elfogadtuk, és nem foglalkozunk tovább Theresa May azon kérésével, hogy a számukra különösen életbevágó kereskedelmi megállapodásról és a kilépési feltételeikről egyszerre tárgyaljon velük az EU.
A britek kereskedelmi gondjairól és elképzeléseiről itt olvashat többet, röviden az a lényeg, hogy az uniós országoktól erősen függő Egyesült Királyságra ezen a téren iszonyatosan rábüntethet az EU. Már csak azzal is, ha sokáig elhúzódnak a tárgyalások, ezért siettetnék a britek minden eszközzel a kereskedelmi kérdésekről való minél gyorsabb megállapodást.
A kilépés általánosabb feltételei közé egyébként is olyan dolgok tartoznak első körben, amin aligha lehet vita a bennmaradó uniós országok közt. Például, hogy először rendezzék a számlájukat, és fizessenek be még nagyjából 60 milliárd eurót, erről itt olvashat bővebben. De ilyenek az uniós polgárok jogait érintő kérdések is, vagy hogy a britek sürgősen rendezzék Spanyolországgal Gibraltár kérdését, amely területet most visszavennének a spanyolok.
Az uniós vezetők április végére alá is írják a végleges uniós tárgyalási feltételrendszerünket, bár egyes tagállamok addig még tovább szigorítanák ezt a keretrendszert, írja a hírügynökség belső diplomata forrásokra hivatkozva.