Már csak 200 ezer munkanélküli van
További Gazdaság cikkek
- Hamarosan érkezik a levél, új lehetőség nyílik a lakásvásárlásra
- Így segítenek kiutat találni a bankok a hitellabirintusból, de vigyázat: nem önzetlenül teszik
- Magyar műholdakat bocsátanak fel az űrbe, és ez csak a kezdet
- Mindjárt megszűnik az Ügyfélkapu, ezt kell tudni a változásokról
- Ott tartják a magyar gyerekek a zsebpénzt, ahol nagyon nem kéne
A 2017. március–májusi időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 393 ezer fő volt, 79 ezer fővel több, mint egy évvel korábban – derül ki a KSH szerdai jelentéséből. A 15-64 évesek foglalkoztatási rátája 67,6 százalékra emelkedett, ezen belül a férfiak foglalkoztatási mutatója nagyobb mértékben javult, mint a nőké.
2017. március–májusban az egy évvel korábbihoz képest:
- a foglalkoztatottak létszáma 1,8 százalékkal magasabb volt, az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 108 ezer fővel nőtt, míg a magukat közfoglalkoztatottnak vallók száma 22 ezer, a külföldi telephelyen dolgozóké pedig 7 ezer fővel csökkent;
- A 15–64 éves foglalkoztatott férfiak létszáma 1,9 százalékkal, a nőké 1,4 százalékkal javult;
- A legjobb munkavállalási korú (25–54 éves) foglalkoztatási rátája 1,4 százalékponttal, 83,3 százalékra emelkedett;
- A 20–64 éves korcsoport esetében, amely esetében 2020-ra el kellene érni a 75 százalékot az uniós stratégia szerint, a foglalkoztatási ráta 1,7 százalékponttal, 72,7 százalékra nőtt. A cél eléréséhez elsősorban a női foglalkoztatást kellene felhúzni, a korcsoportban férfiaknál 80,1, a nőknél 65,4 százalékos a foglalkoztatás.
Az 1,8 százalékos bővülés lassuló ütemet jelez a korábbi adatokhoz képest. Ez azt jelzi az MTI-nek nyilatkozó elemzők szerint, hogy egyre kevesebb az aktívan bevonható potenciális munkavállaló, a magyar munkaerőpiacon szerkezeti változásokra lenne szükség a további javuláshoz.
Közben a munkanélküliség is mérséklődött tavasszal. A 2017. március–májusi időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma az egy évvel korábbihoz képest 48 ezer fővel 203 ezerre, a munkanélküliségi ráta 1,1 százalékponttal, 4,4 százalékra csökkent. A javulás itt is nagyobb mértékben érintette a férfiakat, mint a nőket.
15–24 éves korosztály munkanélküliségi rátája 3 százalékponttal, 10,8 százalékra csökkent, ebben az időszakban a munkanélküliek egyhatoda ebből a korcsoportból került ki. A 25–54 évesek munkanélküliségi rátája 1,1 százalékponttal, 3,9 százalékra mérséklődött, míg az egyre nagyobb munkaerőpiaci aktivitást mutató 55–64 évesek mutatója lényegében nem változott, 4,2 százalék volt.
A munkanélküliség átlagos időtartama 16,6 hónap; a munkanélküliek 44,2 százaléka legalább egy éve keres állást, vagyis tartósan munkanélkülinek számít. Emellett azt is fontos megjegyezni, hogy a munkanélküli kategóriába statisztikai szempontból nem tartozik bele mindenki, akinek nincs munkája (és nem nyugdíjas vagy gyerek), vagyis a nem dolgozók valós száma a KSH által mértnél magasabb.