- Gazdaság
- orosz-ukrán-konfliktus
- háború
- gazdasági válság
- gazdaságpolitika
- recesszió
- kormány
- döntések
- oroszország
- vlagyimir putyin
Putyin bosszúját a pénztárcánkon érezzük meg
További Gazdaság cikkek
- Hivatalosan is 18 millió forintra nőtt az alanyi adómentesség értékhatára
- Évek óta figyeljük a forintot, most ítéletet mondtunk róla
- Ezek a számok csaknem három milliárd forintot értek
- Nagy Márton pénzesőt ígért, ez több mint 800 ezer családot érint
- Jelentősen emelkedett a mozijegyek ára, de van drágább szórakozás is
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója már nem kertel: „A világgazdaság egyharmadát recesszió sújtja az idén” – ezzel a mondattal nyitotta meg az évet Kristalina Georgieva. Arra figyelmeztetett, hogy a világ 2023-ban sokkal „keményebb” év elé néz, mint ami a múlt évben tapasztalható volt. Szerinte Amerika, az Európai Unió és Kína egyszerre lassul. Az európai gazdasági állapotokat kemény szavakkal értékelte:
Az Európai Unió fele idén recesszióban lesz.
Ugyanakkor ez nem derült égből villámcsapásként érkezik, hiszen az IMF már októberben csökkentette a világgazdasági növekedésre vonatkozó 2023-as előrejelzését, ezt akkor egyértelműen az ukrajnai háború hatásának tudták be, valamint annak, hogy az inflációs nyomás hatására a nagy központi bankok kamatemelésbe kezdtek.
Ellentmondást nem tűrő nyilatkozatot tett Kínával kapcsolatosan is. Ezek alapján a világjárvány terjedésével kapcsolatban a kínai kormány most felhagyott a szigorú politikával, ez pedig Kristalina Georgieva szerint azt jelenti, hogy az ország rövid távon újabb gazdasági csapással néz szembe.
A következő néhány hónap nehéz lesz Kína számára, és ez a kínai növekedés negatív hatással lesz a globális növekedésre
– fogalmazott.
Negyven év óta először fordul elő, hogy Kína éves növekedése valószínűleg a globális növekedés szintjén vagy az alatt lesz. Ez pedig természetesen a gazdasági túlsúlya miatt azt jelenti, hogy a világgazdasági tevékenységet inkább visszahúzza.
Az IMF szerint az Egyesült Államok valószínűleg megússza a legrosszabbat, részben az erős munkaerőpiacának köszönhetően. Az Egyesült Államok „elkerülheti a recessziót”, mert alacsony a munkanélküliség. „Ha ez a rugalmasság megmarad, akkor Amerika segíthet a világnak átvészelni egy nagyon nehéz évet. Az Egyesült Államok gazdasága figyelemre méltóan ellenálló” – mondta Kristalina Georgieva. Ha valóban így alakul, akkor Winston Churchill szállóigéjét érdemes mindenkinek szem előtt tartania: „Ne pazarold el a lehetőséget, amelyet egy jó kis válság a kezedbe ad.”
Jöjjön, aminek jönnie kell
Sebestyén Géza, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője szerint jelenleg egyszerre több tényező is erősíti a recesszió esélyét. A magas inflációs ráták csökkentik a lakosság vásárlóerejét, ami kevesebb fogyasztást jelent, amely tényező a GDP egy fontos komponense, így a csökkenése a gazdasági növekedést is visszaveti.
Ráadásul az áremelkedés nagyrészt olyan területeken támad (energia, élelmiszerek), amelyeket nem igazán tud az állampolgár megkerülni. Emellett a jegybankok – egyébként mandátumukból következő és közgazdasági szempontból is helyes – kamatemelései is visszafogják a potenciális növekedést, hiszen a magasabb kamatok több pénzt vonnak el az adósoktól, és csökkentik a hitelfelvételi kedvet, így ugyancsak mérsékelik a fogyasztási lehetőségeket
– fogalmazott az Index megkeresésére Sebestyén Géza, aki hozzátette: a háború miatti bizonytalanság ugyancsak recessziós hatású, hiszen magas kockázatok esetén a lakosság általános reakciója a megtakarítások növelése, a fogyasztás visszafogása mellett. Az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője a régiók közötti különbséget az alábbiak szerint látja:
- Európában a problémák okai az aszály miatti élelmiszerár-emelkedésben, valamint a háború és szankciók következtében elszálló energiaárakban keresendők.
- Oroszország esetében a szankcióknak volt némi negatív hatásuk, bár sokkal kevesebb, mint ahogyan erre a korlátozásokat bevezető országok számítottak, ám az energiaárak megnövekedését ott nem igazán tapasztalják.
- Amerika is jobban áll az öreg kontinensnél az energiaárak tekintetében, ráadásul a magas európai árakból is profitál, lévén nettó exportőr. Ezért nem meglepő, hogy náluk a problémák is kisebbek, a havi inflációs mutató is mérsékelt volt az elmúlt hónapokban.
- Kína esetében a zéró-Covid politikának a feladása lesz a meghatározó, ez elsülhet jól is – a gazdaság erőre kaphat a korlátozások mérséklése miatt. Ám jelentős kockázatai is vannak – ha a fertőzés újra tombolni kezd az országban.
Sebestyén Géza szerint Európa szempontjából a legfontosabb bizonytalansági és kockázati tényező egyértelműen a háború.
„Ameddig ez tart, addig a recessziós fellegek fenyegetése felettünk lesz. Amennyiben a harcok véget érnek, úgy a következő nagy kérdés az oroszokkal szembeni szankciók időtartama lesz” – fogalmazott lapunknak. Szerinte az európai gazdaság és életminőség szempontjából is káros lenne egy hosszan elhúzódó rossz gazdasági viszony.
Jöhetnek azért jó hírek
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője is hasonlóan látja a helyzetet. Úgy véli, a 2023-as évet rengeteg bizonytalanság övezi, és összességében nehezebb évnek ígérkezik, mint 2022. Míg a világjárványt követően a háztartások a lezárások alatt elhalasztott fogyasztásukat kezdték bepótolni, valamint felhalmozott tartalékokat kezdték el felélni – amely részben az állami költségvetés támogatásából származott –, addig 2023-ban az infláció megugrásával a háztartások jövedelmi helyzete elkezdett romlani, a vásárlóerejük folyamatosan csökken.
A banki kamatok jelentősen emelkednek, mivel a jegybankok az elszabaduló árakat szeretnék visszaterelni az inflációs célok közelébe. Ráadásul nemcsak a kamatkiadások, de más költségek emelkedése is rontja a vállalatok jövedelmezőségét
– fogalmazott lapunknak Németh Dávid, aki hozzátette: ha ezek a tényezők tartósan velünk maradnak, akkor elbocsátásokkal, valamint a kevésbé hatékony vállalatok esetében fizetésképtelenséggel is számolni kell.
Ezek pedig tovább mélyítik a most kialakuló válságot. A K&H vezető elemzője a Kína-kérdést úgy látja: azzal, hogy egyelőre felhagynak a zéró-Covid politikájukkal, kiszámíthatóbb termelést hozhat, és a belső kereslet is élénkülhet. Így akár pozitív meglepetéssel is szolgálhatnak idén.
Ugyanakkor a strukturális problémáik továbbra is magas kockázatot hordoznak: a rohamtempóban növekedő eladósodásuk, az ingatlanpiacuk szenvedése, esetleges összeomlása, nem beszélve a nem teljesítő hitelek által okozott nehézségekről, amelyek a pénzügyi szektort terhelik.
A szegényebb feltörekvő piacok számára kulcskérdés lesz az élelmiszerpiac alakulása, itt már 2022-ben is érezhető volt, hogy az elszabaduló élelmiszerárak társadalmi konfliktusokhoz vezetnek. Ráadásul a feltörekvő piacok különösen érzékenyek az amerikai kamatalakulásra
– összegezte Németh Dávid, aki szerint rövid távon Európa több kihívással néz szembe, mint Amerika, és a növekedése is gyengébben alakulhat. Ez a különbség egyértelműen az orosz–ukrán háborúra vezethető vissza: Európának jelentősen nagyobb az orosz energiától és nyersanyagtól való függősége.
Egyelőre bizakodásra ad okot, hogy a foglalkoztatási szintek magasan vannak, ezek némi stabilitást adnak Európa és Amerika gazdaságának. Ha az infláció jelentősen és tartósan mérséklődni tud, akkor a belső kereslet hamar visszatérhet, és már 2023 második felében új lendületet adhat a gazdasági növekedésnek.
Viszont az elemző szerint, amennyiben a vállalatok nagyobb elbocsátási hullámot indítanak el, akkor mélyebb recesszióval nézhetünk szembe: „Ráadásul nagyon vékony jégen táncolnak a kormányok a fiskális élénkítéseket illetően, hiszen könnyen újabb inflációs hullámot indíthatnak el, amely tartósan magas kamatkörnyezetet és stagnáló gazdaságot hozhat magával” – fogalmazott. Így szerinte egyre fontosabbak a célzott, koncentrált fiskális politikai beavatkozások az univerzális beavatkozásokkal szemben.
A pozitív forgatókönyvek szerint a nehéz időszak már a második negyedévben véget érhet, és az év második felében már érdemi fellendülést láthatunk. A negatív forgatókönyv esetén évekig velünk maradnak a nehézségek.
Nagy Márton: 2023 nem lesz könnyű
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter évnyitó üzenetében arról beszélt, hogy Magyarország 2010 óta gazdasági fordulatot hajtott végre, és 2023-ban a cél egy fenntartható, 21. századi gazdaság létrehozása, amelynek alapja egy új iparpolitika. A miniszter szerint a háború és a szankciók teljes egészében felforgatták a gazdaságot, veszélyeztetik az elért eredményeket. A szankciók az egekbe lökték az energiaárakat, a beszerzési árakat és az inflációt is, amely soha nem látott kihívás elé állított minden gazdasági szereplőt.
Szerinte tovább kell növelni a versenyképességet, csökkenteni a vállalkozások adminisztrációs terheit, biztosítani kell a magyar gazdaság működéséhez szükséges energiaellátást, és újra kell gondolni a stratégiai ágazatok rendszerét. „2023 nem lesz könnyű. Abban biztosak lehetünk, hogy a kormány mindent meg fog tenni a magyar gazdaság és a vállalkozások védelméért” – fogalmazott Nagy Márton.
Mi lesz a globalizációval?
Ugyanakkor nem elhanyagolható, hogy 2022-ben elindultak olyan folyamatok, amelyek már mély strukturális átrendeződésre is utalnak. Napjainkban egyre többször kérdőjelezik meg a globalizáció töretlen lendületét, amely valamikor 1990 környékén gyújtotta be igazán a rakétáit. Mint ismeretes, ez a folyamat jelentős mértékben segítette a gazdasági növekedést, sőt ahogy Sebestyén Géza fogalmazott, komoly szociális haszna is volt, elsősorban a szegényebb országok felzárkózása támogatásán keresztül.
A világ kinyílásának folyamata azonban jelentősen lelassult, sőt néhány országban, mint például India, meg is fordult a 2008-as válság után. A 2020-as koronavírus-válság pedig komoly csapást mért a globalizációra, amit csak tovább fokozott az orosz–ukrán konfliktus és a bevezetett szankciók. A nemzetközi áruforgalom folyamatosan korlátokba ütközik: vagy a lezárások miatt, vagy a szankciók miatt.
Ezek a folyamatok külön-külön is a globalizáció ellen, a lokális együttműködések erősödése irányába hatnak. Ennek ellenére sem gondolom, hogy a globalizációnak vége lenne, ám annak szélessége és mélysége minden bizonnyal alacsonyabb lesz a közeljövőben, mint eddig volt. Mindez a lokális, helyi gazdasági struktúrák szerepének növekedését vonja maga után
– fogalmazott lapunknak Sebestyén Géza.
Ezt Németh Dávid is hasonlóan látja: „Nem gondolom, hogy végük lenne a globalizációs folyamatoknak, de sok minden átalakulóban van. A régiókon belüli egyes folyamatok felerősödnek, és fontossá válik a függőségek, kiszolgáltatottságok csökkentése”. Szerinte egyre fontosabb kérdésekké lépnek elő a fenntarthatósági kérdések, ami rövid távon akár versenyhátrányt is jelenthet, miközben újra kell definiálni a korábbi olcsó energiára és nyersanyagra épülő termelést is.
Ugyanakkor középtávon a magas költségek katalizátorként hathatnak a hatékonyság javítása irányába, és ez később versenyelőnye lehet Európának. Komoly esélyt lát arra, hogy az európai gazdaságok még szorosabb együttműködés felé mozdulnak el a következő években.
(Borítókép: A lebombázott Szent György-kolostor temploma 2022. december 25-én Ukrajnában, Dolyna Donyeck megyében. Fotó: Serhii Mykhalchuk / Global Images Ukraine via Getty Images)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Még egy tetoválást is csináltatott a NAV munkatársa a sikeres akció érdekében
Lecsapott egy szalonra az adóhivatal.
január 21., 12:39
- Gazdaság
Szijjártó Péter átadott egy üzemet, és az élelmiszeripar sikereiről beszélt
A szektor termelési értéke több ezer milliárd forinttal nőtt az elmúlt években.
január 21., 11:51
- Gazdaság
Hivatalosan is 18 millió forintra nőtt az áfa alanyi adómentesség értékhatára
Az adóalany február 28-ig nyilatkozhat az alanyi áfamentesség választásáról.
7 órája
- Gazdaság
Orbán Viktor ismét útra kelt, Robert Ficóval tárgyal Ukrajnáról
A megbeszélés legfontosabb témája Magyarország és Szlovákia energiabiztonsága.
január 21., 11:22
- Gazdaság
Nagy bejelentést tett Orbán Viktor, új korszak kezdődött
Közösségi oldalán üzent a kormányfő.
január 21., 13:03
- Gazdaság
Összeült a világelit, hogy a jövőnkről vitázzanak
Most dőlhetnek el a legfontosabb kérdések.
január 21., 08:13
- Gazdaság
A VOSZ szerint a magyar gazdaságnak szüksége van a vendégmunkásokra
A szövetség úgy véli, a vendégmunkások azért kellenek, hogy több munkahely jöhessen létre.
január 21., 19:13
- Mindeközben
Geszler Dorottya az asztrológiáról: „Érdekes összefüggéseket fedeztem fel, segített jobban megérteni a lányomat”
4 órája
- Gazdaság
Kiszivárgott a Mol belsős levele: árcsökkentésre szólította fel a kiskereskedőket
Úgy néz ki, Orbán Viktor felháborodása elég lehet az árcsökkenéshez.
január 21., 09:40
- Gazdaság
Fordulat Moldova szakadár régiójában, véget érhet az energiaválság
A területen több százezer ember maradt fűtés és meleg víz nélkül.
január 21., 11:21
- Gazdaság
Megszólalt a szakértő a mini-Dubaj négyzetméterárairól
Mélyen zsebbe nyúlósak lesznek az ingatlanok.
január 21., 15:16
- Címlapon
Az Európai Bizottság az államosítást, az egyház az egész lombikprogramot támadja
A kormánynak februárig kell válaszolnia arra, hogyan kívánja orvosolni a bizottság által felvetett hiányosságokat.
18 perce
- Gazdaság
Rezsiháború: mindenkit érintő döntés a számlázásról
Fontos megállapításokat tettek az MVM Next gyakorlatával kapcsolatban.
január 20., 11:02
- Gazdaság
Elvitték a hatos lottó főnyereményét, 759 millió forinttal lett gazdagabb egy szerencsés játékos
Mutatjuk a számokat.
január 19., 16:46
- Gazdaság
Egy New York-i magyar vezető elmondta, mire számíthatunk Donald Trump elnökségétől
Zsarnóczky Martin szerint sokkal több amerikai vállalat érkezhetne Magyarországra.
január 20., 21:39
- Mindeközben
Gelencsér Tímea hamarosan befejezi az egyetemi tanulmányait: „Végre újra lesznek estéim és hétvégéim”
6 órája
- Gazdaság
Bejelentette a kormány, hogy további termékekkel bővülhet az online árfigyelő
Akár a kávéra is kiterjesztenék.
január 22., 11:43
- Gazdaság
Kiszivároghattak Donald Trump tervei: őrületes tempót vett fel a forint
Európa örülhet, úgy tűnik, nincs a leendő elnök célkeresztjében.
január 20., 18:17
- Gazdaság
Napokon belül több száz millió euró mozdul meg, bejelentést tett az egyik legnagyobb magyar bank
Az MBH Bank 750 millió euró értékű ajánlatot fogadott el.
január 22., 09:40
- Gazdaság
Nagy változás jön: mélyen a zsebükbe nyúlhatnak a vállalatok
Mind a lakosság, mind a vállalatok körében szemléletváltásra van szükség.
január 20., 09:18
- Gazdaság
Béremelést kapnak a BME oktatói és kutatói
A legnagyobb emelésre az alacsony beosztásban dolgozók számíthatnak.
január 21., 19:17
- Gazdaság
Ítéletet mondtak Magyarországról – Trump berúgta az ajtót, ez pedig mindent boríthat
Az új amerikai elnök felülvizsgálhatja a korábbi terveit.
január 22., 10:54
- Címlapon
Évek óta figyeljük a forintot, most ítéletet mondtunk róla
Századik részéhez ért az Index heti deviza- és tőzsdepiaci összefoglalója.
8 órája
- Címlapon
Donald Trump elárulta, hova vezethet első külföldi útja elnökként
Az amerikai vezető nagyon szeretne beszélni egy európai ország miniszterelnökével.
8 órája
- Mindeközben
Adrián büszkén vállalja, hogy egy nála 45 évvel idősebb nőt szeret: „Észre sem veszem a korkülönbséget”
tegnap, 18:30
- Mindeközben
Munkájáról kérdezgette Willem Dafoe-t egy tiktokker, aki nem ismerte fel a világhírű színészt
tegnap, 17:00
- Mindeközben
Cooky kisfia nem akármilyen ajándékot kapott a születésnapjára, ezt nem felejti el egyhamar
tegnap, 15:25
- Címlapon
Komoly bírságra számíthatnak azok az autósok, akik megfeledkeznek erről a dátumról
Már csak néhány napig érvényesek az autópálya-matricák.
6 órája