Jön a kormány 4000 milliárdos lépése – megszólalt az egyik bankvezér

GettyImages-1213275399
2024.12.19. 07:35
A Demján Sándor Program 1400 milliárd forintos keretösszeggel kapcsolódik az Új Gazdaságpolitikai Akciótervhez, amely összesen 4000 milliárd forintot mozgat meg a következő években. Kisgergely Kornél, az EXIM Magyarország elnök-vezérigazgatója az Indexnek most kiemelte: a program olyan eszközöket biztosít, amelyek csökkenthetik a magyar gazdaság egyoldalú piaci függőségét, miközben új lehetőségeket teremt.

A kormány korábban kidolgozta a 21 pontból álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervet, amely három fő pillérre épül:

  • a jövedelmek vásárlóerejének növelésére,
  • a megfizethető lakhatás biztosítására,
  • valamint a Demján Sándor Programra.

Ez utóbbi a vállalkozások méretugrását hivatott támogatni. Ennek keretében a kormány jövőre összesen 1410 milliárd forintot mozgat meg a hazai vállalkozások fejlesztéseire, a versenyképességük növelésére, valamint a méretugrásukat.

„A Demján Sándor Program az EXIM számára stratégiai jelentőségű, hiszen szorosan kapcsolódik küldetésünkhöz, miszerint abban támogatjuk a magyar vállalkozásokat, hogy versenyképesek legyenek itthon és külföldön egyaránt” – mondta az Indexnek Kisgergely Kornél. Az EXIM Magyarország elnök-vezérigazgatója kifejtette, hogy a megvalósítása egy újabb mérföldkő lesz az intézményük történetében, amely meg fogja határozni a következő éveinket.

Kisgergely Kornél szerint a program lehetőséget ad arra, hogy még nagyobb hatást érjenek el, tovább erősítve a gazdasági szerepvállalásukat. „Ha az érme másik oldalát nézem, az EXIM szerepét a teljes program szempontjából, akkor szintén kijelenthető, hogy fontos elemei vagyunk a puzzle-nek; a hitelági intézkedések hatékony végrehajtása jelentős részben a banknál fog lecsapódni.”

Az Eximbank öt „régi-új” finanszírozási konstrukciót indít, amelyekkel az exportértéklánc különböző pontjain elhelyezkedő vállalkozások egyaránt megtalálhatják a számításaikat. 350 milliárd forintos keretösszegből 100 milliárd forintot kifejezetten zöldberuházásokra különítettek el.

Kisgergely Kornél szerint „ezek nem csak a zöld beruházások nem csak fenntarthatósági szempontból fontosak, konkrét költségcsökkentést is jelentenek a vállalkozások számára. Az energiahatékonysági fejlesztések és a megújuló energiaforrások használata olyan versenyelőnyt biztosít, amely hosszú távon növeli a cégek nemzetközi esélyeit.”

Hogyan kapcsolódik be az Eximbank?

A Demján Sándor Program az exportban és a kifektetésekben is lehetőségeket kínál a magyar vállalkozások számára. Az EXIM célzottan segíti a cégeket, hogy bővítsék külpiaci jelenlétüket, kihasználják a globális piacok nyújtotta lehetőségeket. „Nem akarjuk megmondani a cégeknek, mit csináljanak, de olyan rugalmas konstrukciókat alakítottunk ki, amelyek a felmerülő igények túlnyomó többségét lefedik, ugyanakkor megfelelően célzottak ahhoz, hogy támogathassák a gazdaságpolitikai célok elérését” – összegezte Kisgergely Kornél.

A különböző programelemekkel a magyar vállalkozások külpiaci terjeszkedését tudják segíteni, a legkisebbektől kezdve a nagyobb cégekig, a régiós jelenlétet még csak tervező kkv-któl a már nemzetközi viszonylatban is számottevő „nemzeti bajnokokig”. Ettől még a cégeknek kell fejest ugraniuk az ismeretlenbe, ami nem könnyű, „de arról azért tudunk gondoskodni, hogy ne legyen csúszós az ugródeszka”.

A program húzótermékei előreláthatólag a „Jövő Exportőrei” hiteltermékek lesznek, ezek iránt számítanak a legnagyobb keresletre.

A konstrukciók a hazai fejlesztéseket és beruházásokat ösztönzik, amelyek alapfeltételei a nemzetközi sikernek – itt nem előkövetelmény, hogy a cégek már aktívan exportáljanak, a lényeg, hogy a nyitottság meglegyen. Ezek a konstrukciók korábban már sikeresen futottak. „Bízunk benne, hogy az új keretösszegekhez szükséges pipeline-t is gyorsan fel tudjuk építeni. Az általános célú Jövő Exportőrei Beruházási Hitel mellett kiemelten fontos a Jövő Exportőrei Zöld Beruházási Hitel, amely kifejezetten energiahatékonysági és megújulóenergia-projekteket támogat.”

A tapasztalt exportőrökre szabott, szintén újraindított Exportélénkítő Beruházási Hitel és az Exportélénkítő Lízing olyan cégek növekedését támogatja, amelyek már jelen vannak a külpiacokon, azonban további beruházásokkal, technológiai fejlesztésekkel szeretnék erősíteni pozíciójukat. A beruházási hitel komplex projektek megvalósítását is lehetővé teszi, míg a lízing többek között haszongépjárművek, gépek, mezőgazdasági eszközök és technológiai berendezések gyors beszerzését teszi lehetővé, így azok hamar termelésbe állíthatók lesznek.

A Kifektetési Hitel egy külön történet, a Demján Sándor Programon belül van egy tőkelába, amelyet a Nemzeti Tőkeholding koordinál, az Eximbank a hitel pillérét adja. Így még a legkomplexebb tranzakciókhoz is megfelelő finanszírozási mixet lehet kialakítani, amellett, hogy porlasztódnak az egyes szereplők kockázatai.

Ezeknél az ügyleteknél már nem egyszerűen termékek vagy szolgáltatások külföldi értékesítéséről van szó, hanem például külföldi cégfelvásárlásokról, beruházási projektekről vagy ingatlanbefektetésekről. Kisgergely Kornél szerint ezek új távlatokat nyithatnak a nagyobb, a legsikeresebbek közé tartozó magyar cégeknek is.

Ez a termék egyedi módon, az EXIM közvetlen finanszírozásában érhető el, míg a többi hiteligény a vállalkozások számlavezető bankjain keresztül, refinanszírozási konstrukcióban kerül feldolgozásra, együttműködésben a kereskedelmi bankokkal.

Segíthet a Demján Sándor Program?

Az EXIM-vezér szerint a Demján Sándor Program kicsit olyan, mint a kerékpáros versenyeken a felvezető emberek szerepe. A gazdasági életben mindenkinek megvan a saját véleménye a magyar kkv-szektorról, hogy hogy állunk digitalizációban, nemzetközi versenyképességben, és nem ritkák a kritikus vélemények se.

„Azonban mi nem ezt látjuk, pedig az ügyfeleink túlnyomó többsége ebből a szegmensből kerül ki: a szektor stabil, és elképesztő fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedben, számos kiemelkedő sikertörténet is van, pedig a Covidtól kezdve a háborús energiaár-emelkedésen keresztül az EU gazdasági gyengélkedésééig komoly sokkokat kellett túlélnie” – mondta az Indexnek Kisgergely Kornél, aki szerint azonban továbbra is itt van a legnagyobb növekedési potenciál, ennek a kiaknázásához azonban meg kell adni a kezdőlökést.

A Demján Sándor Program 1400 milliárd forintos keretösszeggel kapcsolódik az Új Gazdaságpolitikai Akciótervhez, amely összesen 4000 milliárd forintot mozgat meg a következő években.

A csomag a gazdaság dinamizálásán belül arra is törekszik, hogy a vállalkozások külpiaci jelenlétét erősítse, ami egy olyan, viszonylag kis méretű, de rendkívül nyitott gazdaság esetében, mint amilyen a magyar, elsődleges fontosságú. A program hatása a magyar makrogazdaságra több szinten is jelentős lehet.

  • Egyrészt az exportáló vállalkozások megerősítése új piacok elérését és a külkereskedelmi egyenleg javítását eredményezheti.
  • Másrészt a hazai fejlesztések finanszírozása révén a kkv-k méretbeli növekedése hosszú távon fokozza a versenyképességet és csökkenti a magyar gazdaság külső függőségét, különösen Németországtól.
  • A zöldberuházások támogatásával pedig a program nemcsak a gazdasági növekedést segíti elő, hanem hozzájárul a zöldátálláshoz is, ami kulcsfontosságú a modern gazdaságok számára.

Makrogazdasági szinten hozzájárul a 3 százalék fölötti növekedés eléréséhez 2025-re, ahogy azt Nagy Márton korábban beharangozta. Kisgergely Kornél szerint a program olyan, mint egy katalizátor: „Az EXIM finanszírozási eszközei garantálják, hogy ezek a célok elérhetők legyenek. Összességében olyan lehetőségeket teremt, amelyek nemcsak a kkv-kat és az exportot, hanem az egész magyar gazdaságot új szintre emelhetik.”

Magyarország külkereskedelmi egyenlege 2024-ben is figyelemre méltó eredményt mutatott: az áruegyenleg január és október közötti többlete elérte a 10,3 milliárd eurót. Ez azt tükrözi, hogy a magyar gazdaság továbbra is erős exportorientációval működik. Ugyanakkor a német feldolgozóipar gyengélkedése, különösen az autóiparban, kedvezőtlen hatással volt az ipari termelésünkre és az exportdinamikánkra az idei évben.

Mivel a hazai feldolgozóipar jelentős részben, 25–35 százalékos mértékben függ a német piacoktól, az ipari kibocsátás csökkenését különösen érzékelni lehetett az exportorientált ágazatokban. Ezért kiemelten fontos, hogy a Demján Sándor Program olyan eszközöket biztosítson, amelyek csökkenthetik a magyar gazdaság egyoldalú piaci függőségét, miközben új lehetőségeket nyitnak meg más külpiacokon.

Kisgergely Kornél azt is kiemelte, hogy a program egyik legnagyobb erénye az, hogy célzott támogatást nyújt a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások számára, amelyek a gazdaságunk gerincét jelentik. Az EXIM által megvalósítandó öt finanszírozási konstrukció – köztük az exportképesség növelését és a fenntartható fejlődést elősegítő megoldások – különösen alkalmasak arra, hogy lendületet adjanak a kkv-k növekedésének és nemzetközi terjeszkedésének. 

1200 milliárd forintos keretösszeg érkezett

„Az idei év az EXIM számára kiemelkedően sikeres évként értékelhető. Idén számos olyan eredményt értünk el, amelyek a vállalkozások támogatása mellett a magyar gazdaság egészének fejlődésében is meghatározóak voltak” – válaszolta az Index kérdéseire Kisgergely Kornél, amikor az idei évet összegeztük.

2024 elején még a Baross Gábor Hitelprogramban (BGH) hirdettek egy utolsó hajrát, a folyósítások folyamatosak voltak idén, az elmúlt hetekben, hónapokban pedig már a Demján Sándor Program előkészítése zajlott. Ezt a hitelprogramot 200 milliárd forint többletforrással bővítették, így összesen 1200 milliárd forintos keretösszeggel állt a vállalkozások rendelkezésére, és a magyar gazdaság történetének egyik legsikeresebb hitelprogramjává vált.

„Egyébként nagyon szívesen leállok szakmai jellegű vitára bárkivel, aki ezt megkérdőjelezi – sokan ugyanis már azelőtt pálcát próbáltak törni a program felett, hogy az eredményeit elemezni lehetett volna. Üzenem, ezt mi megtettük: a vállalatok a folyósított hitelek 95 százalékát a működésük finanszírozására és fejlesztésekre fordították, nem pedig megtakarításra, ahogy a kritikák hangzottak” – tette hozzá Kisgergely Kornél.

Az Eximbank idén a görög exporthitel-ügynökséggel kötött megállapodást, és a dél-koreai KDB Bank vezette konzorcium által biztosított 120 millió eurós hitelkeret új lehetőségeket nyitott a bank és a magyar gazdaság számára. Illetve egy újabb, 500 millió eurós kötvénykibocsátást is sikeresen lebonyolítottak, ami a jövőbeni gazdaságélénkítési projektek finanszírozásának alapját is biztosítja.

2025 különleges évnek ígérkezik, amelyben az újabb kihívások mellett számos lehetőség is vár ránk. A globális gazdaságot érintő versenyképességi kérdések, például az Európai Unió és Kína vagy az Egyesült Államok közötti dinamikák, közvetve Magyarország gazdaságára is hatással lesznek. Donald Trump megválasztása az amerikai elnöki székbe új lapokat oszt minden szereplőnek, és ebből a helyzetből Magyarország – okos, „patrióta” gazdaság- és külpolitikával, az elmúlt években összeállt stabil alapokra építve ismét győztesként kerülhet ki.

Kisgergely Kornél végezetül arra is kitért, az EXIM célja ebben a változó környezetben, hogy tovább erősítse a magyar vállalkozásokat, különösen a kkv-szektort, amely gazdaságunk alapját képezi.

A 2025-ös év középpontjában a Demján Sándor Program fog állni, január 6-tól ugyanis már az igényléseket várják kereskedelmi banki partnereikkel közösen. „Az EXIM a maga részéről mindent meg fog tenni, hogy a magyar gazdaság 2025-re elérje a 3 százalék feletti növekedési célt.”

(Borítókép: Thomas Kronsteiner / Getty Images)