Egymilliárd euró jutalom a visegrádiaknak
Magyarország mínuszban van
A magyar gazdasági növekedés üteme az elmúlt években nemcsak a visegrádi országokétól, hanem az itthon tervezettől is elmarad. 2007-ben mindössze 1 százalékkal nőtt a magyar GDP, a válsággal is érintett első évben, 2008-ban pedig 0,6 százalékra zsugorodott a növekedés. 2009-ben a magyar gazdaság recesszióba süllyedt, a 6,3 százalékos visszaesés pedig, akárcsak a korábbi évek alacsony növekedése bőven alulmúlta a kormány által eredetileg tervezett/várt ütemet.
A most folyó hétéves (2007-2013) pénzügyi keretköltségvetésről kötött uniós intézményközi megállapodás értelmében automatikusan megemelik azon tagállamok részesedését a felzárkóztatási (strukturális) alapokból, amelyek gazdasági növekedése a 2007-2009 közötti időszakban legalább öt százalékkal meghaladja a büdzsé jóváhagyásakor készített becslésekben szereplő mértéket. Márpedig a GDP-emelkedés Lengyelország esetében 8, Csehország esetében 7,5, Szlovákiában pedig 10,8 százalékkal magasabb volt a becslésnél - fejtette ki brüsszeli közleményében az EU végrehajtó testülete.
A döntés értelmében Lengyelország 633, Csehország 237, Szlovákia 138 millió euróval több uniós támogatásra jogosult 2011-2013 között, mint azt a források eredeti elosztásakor rögzítették.
Janusz Lewandowski költségvetési biztos külön gratulált az érintett országoknak azért, hogy a jelentős javulást az ismert nemzetközi gazdasági nehézségek ellenére érték el.
Hangoztatta, hogy a pótlólagos források révén a szóban forgó tagállamok tovább tudják korszerűsíteni gazdaságukat.
Johannes Hahn, a strukturális alapokért is felelős regionális politikai biztos arra mutatott rá, hogy a jó teljesítményt az új EU-tagállamok részben éppen az uniós forrásoknak köszönhetik. Reményét fejezte ki, hogy a pluszpénzeket is hasonló hatékonysággal hasznosítják majd.
A pótlólagos forrásokat a korábban megállapított keretből teremtik elő, de anélkül, hogy bármelyik más tagállamtól támogatást vennének el - derül ki a közleményből.