Így törhetünk ki a válságból

2012.03.20. 13:13

A kutatás-fejlesztés és az innováció alapvetően meghatározza az ország versenyképességét - hangsúlyozta Havas István, a Magyarországon működő Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) elnöke egy keddi sajtótájékoztatón. Az esemény kapcsán kiadott Amcham-közlemény szerint „a válságot követően a nemzetközi vállalatok újra felépítik ideiglenesen visszafogott K+F kapacitásaikat, így Magyarország számára történelmi lehetőség lehet, hogy ha rövid időn belül olyan gazdasági és szabályozói környezetet teremt, amely kedvez a nagyvállalatok kutatóközpontjai számára”.

Mindezt felismerve a kamara négy fontos területen negyvenhét javaslatot fogalmazott meg, és azokat eljuttatta a döntéshozókhoz. Ez segíthetik az országot, ahogyan Havas fogalmazott, hogy a „magyar K+F környezet nemzetközileg minél versenyképesebb” legyen. A javaslataik figyelembe vételével, a vállalati szektor erőteljesebb bevonásával Magyarországon meg lehetne duplázni a kutatás-fejlesztési ráfordításokat.

A 47 pontot a már sikeresen bizonyított nemzetközi példákat figyelembe véve fogalmazták meg, mondta Reich Lajos, az AmCham innovációs munkacsoportjának elnöke. Ezek alapján hosszú távon befektetőbarát, a közvetlen működési költséget csökkentő adóstratégia kialakítását javasolják a k+f+i versenyképessége érdekében regionális és nemzetközi szinten. Fontosnak tartják a pályázati rendszer egyszerűsítését, a kiszámítható és rugalmas intézkedések meghozatalát a fiatal innovatív vállalkozások számára, a megfelelő szakember utánpótlást.

Márkus Csaba, a Deloitte adótanácsadója arra hívta fel a figyelmet, hogy a globális verseny egyre erősebb a kutatás-fejlesztési és az innovációs, vagyis a k+f+i munkahelyekért. Ezért fontos lenne a cégek számára a k+f+i kedvezmények biztosítása és a k+f+i költségek visszatérítése. A gyógyszeripar területén ösztönző k+f+i kedvezményt kellene biztosítani, míg az adórendszeren belül a k+f+i fogalmát egyértelművé kell tenni. A szakember nem tartotta célszerűnek a k+f+i projektek esetében az árbevételre és a létszámelvárásra vonatkozó feltételeket alkalmazását a termelő beruházások mintájára.

Benkő Vilmos, az AmCham igazgató tanácsának tagja hangsúlyozta: a kormánynak lehetővé kellene tennie, hogy a szakképzési hozzájárulást a cégek szabadon felhasználhassák céljaik elérésére, és támogatni kellene a kreatív, problémamegoldó tudást, valamint az oktatásügy és az ipar jobb együttműködését.