Tavaly 54-szer indítottak el kifizetést a projektnél, összesen 2,3 milliárd forint értékben, pedig a kifizetéshez szükséges utalvány nem is állt a rendelkezésre. Az önkormányzati tárcának kellett volna ellenõriznie, hogy minden rendben ment-e a munkálatoknál, és ezt követõen állíthatta volna ki az utalványt, és csak ezt követõen lehetett volna a törvény értelmében kifizetni pénzeket a vállalkozóknak. Ám a fizetési határidõk a szóban forgó 54 esetben korábbiak voltak, mint az önkormányzati minisztérium által kiállított utalvány kelte. A tárca valójában nem ellenõrzött, a finanszírozási folyamatra sem rálátása, sem befolyása nem volt, formálissá degradálódott le tevékenysége.
Ráadásul a tárca által készített utalványok sem tartalmilag, sem formailag nem felelnek meg a kormányrendeletben foglaltaknak. Az utalványok nem tartalmazták a kedvezményezett megnevezését, címét, bankszámlaszámát, a fizetés idõpontját, illetve módját sem – olvasható az ÁSZ-jelentésben. A számvevõk ezekre a hiányosságra már egy évvel korábban is felhívták a figyelmet, de a jelek szerint nem történt semmi.
Tetézi a metróberuházás finanszírozása körüli szabálytalanságokat, hogy a tavaly lebonyolított valamennyi devizában történt kifizetés esetében eltér az oktatási tárca által kiadott utalványon szereplõ összeg és az Államkincstár által ténylegesen teljesített kifizetés összege. Az Államkincstárban a metróberuházás finanszírozására használt szoftver devizás kifizetés esetén nem alkalmas a fizetendõ összeg meghatározására. Azt kézzel számítják ki az Államkincstárban dolgozók.
A négyes metróprojekt 2007-es ütemtervének csak a felét sikerült tartani, ezért a tervezett 66 milliárd forintos támogatás helyett 36 milliárd forintot fizettek ki ténylegesen – hívta fel a figyelmet Kovács Árpád ÁSZ-elnök mai sajtótájékoztatóján.
A számvevõk kifogásokkal éltek a kormányzati negyed és a tavaly év végével megszûnt ÁPV Zrt. mûködése kapcsán is. A kormányzati negyednél ugyan felállított a kormány egy monitoringbizottságot, ám annak érdemi befolyása nem volt a folyamatokra – mondta Bihary Zsigmond ÁSZ-fõigazgató. Az ÁPV-tõl pedig csupán három vagyonelem került át idõre, év végére a létrejött új állami szuperholdingba, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelõ Zrt.-be, azóta bár lezárult körülbelül 100 másik vagyontételnek az átadása, de még mindig vannak szépszámmal függõ tranzakciók.