Adminisztratív problémák
A problémák többsége adminisztratív jellegű. Magyarország e téren csak úgy tud versenyelőnyre szert tenni, ha a közvetett adók befizetési rendszerét egyszerűsíti, így az országból szolgáltató, logisztikai központ válhat. Közép-Kelet-Európában szinte bizonyosan az az ország szerezheti meg ebben az ágazatban a vezető szerepet, amelyiknek a kormánya először látja be a jogszabályok egyszerűsítésének szükségességét.
Magyarországnak a merev áfaszabályozáson kéne változtatnia, ezen a döntésen múlik, hogy az országot csak tranzitként használják majd a cégek, vagy központot is létesítenek itt - véli René Bijvoet. A logisztikai központot létesítők nem állami szubvencióra, hanem egyszerűsítésre számítanak.
Áfa az evásoknak
Szokatlanul nagy vita kísérte az áfatörvény zárószavazását: Font Sándor MDF-es képviselő azzal vádolta meg a kormányt, hogy a házszabállyal ellentétesen lényegi kérdésekben is módosította a végleges szöveget. Font külön kiemelte azt az indítványt, amely szerinte a 25 százalékos áfa megfizetésére kötelezte volna az ez alól mentességet kapott evásokat.
Egy speciális esetről van szó, és a változtatás nem érint minden evást - mondta válaszában Veres János PM-államtitkár. Az áfát a május elsejével hatályba lépő jogszabály szerint csak a gépjárművet importáló evásoknak kell megfizetniük, és csak a tranzakció után; a PM ezzel egy kiskaput zárt be - tette hozzá Veres. Egy szintén az utolsó pillanatban érkezett módosítás miatt azok a termelők is eva-adóalannyá válhatnak, akik az elmúlt években igénybe vették a kormány által biztosított kompenzációs felárat.
Továbbra is a költségvetés bevételi terveinek megvalósítása és a bűnüldözési tevékenység jelenti a VPOP legfontosabb feladatait, ezek mellett a pénzügyőröknek ki kell venni a részüket az illegális drogok és a csempészet elleni küzdelemből - jelentette ki Veres. A csak kétharmados döntésekkel meghozható új VPOP-szabályozást többpárti egyeztetés előzte meg. Erre szükség is volt, mivel a benyújtott törvényszöveget ellenzéki oldalról többen is úgy értelmezték, mint amely erősíteni kívánja a pénzügyminiszter felügyeleti szerepét a VPOP felett. Az alkotmányos alapjogokat is érintő részeket végül egyhangúlag fogadták el a képviselők.