Három nap alatt öt forinttal drágult az euró

2008.08.06. 14:22
237-forintig szaladt el délelőtt az euró ára, a gyengülés folyamatos és napok óta tart. A szakértők szerint külső okok vannak a háttérben, és nem is csak a forint gyengül. Hétfő óta mindenesetre öt forintot drágult az euró.

Néhány héttel ezelőtt még 228 forint/eurós árfolyammal sokéves történelmi csúcsot állított fel a forint, ma azonban a kurzus megcsípte a 237-es szintet is. A mostani gyengülési hullám valójában múlt héten kezdődött, 234-ig szaladt az euró forintárfolyama, ám visszakorrigált 232-ig. Hétfőn aztán 2, tegnap 1, ma újabb 2 egységnyit értékelődött le a hazai fizetőeszköz.

Alapvetően külső, globális tényezők magyarázzák a forint szemünk előtt zajló kisebb gyengülését – értékeli a fejleményeket Barcza György, a K & H Bank vezető elemzője. Egyrészt, a világ pénz- és tőkepiacain átárazódás megy végbe, ekkor pedig a kockázatkerülési hajlam felerősödik. A piac újra, vagy az eddigieknél talán még egyértelműbben szembesül azzal, hogy a világgazdasági lassulás a gondoltnál hosszabbra nyúlik és még erőteljesebb lesz, az amerikai gazdaság nehezen áll talpra. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed tegnap tartotta kamatdöntő ülését, az irányadó rátát változatlanul hagyta, a Fed-ülések környékén a tapasztalatok alapján a kockázatkerülés amúgy is fel szokott erősödni, a befektetők kivárnak, óvatosak lesznek.

Nem lát hazai okot a forint gyengülésére Kovács Mátyás, a Raiffeisen elemzője sem: a szakember szerint bár néhány kommentárban a mai, ipari termelésről szóló, csalódást keltő adatok is szerepelnek a forint gyengülésének okai között, a tény, hogy a feltörekvő piaci devizák közül több is lefelé indult, ellen szól ennek. A forinttal gyengült a török líra és a lengyel zloty is. Kovács Mátyás szerint a régiót, a feltörekvő piacokat érintő hangulatváltozás, korrekció zajlik.

Emellett egy másik momentum is áll a forintgyengülés hátterében. Az olaj az elmúlt néhány hétben jelentősen, 20 százalék körüli mértékben esett, ez pedig az inflációs félelmek enyhülésében is lecsapódott. A kereslet a magas hozamot ígérő értékpapírok, köztük a magyar kötvények, állampapírok iránt mérséklődött, illetve mérséklődik, ami az árfolyam gyengüléséhez vezet. Mindezekre a ma megjelent ipari termelési adat csak ráerősített, jelét adva annak, hogy a magyar gazdasági növekedés még lassabban pöröghet fel.

Az inflációs félelmek enyhülésével párhuzamosan erősödő kamatcsökkentési várakozások is gyengíthetik a forintot, mondta Kovács Mátyás, aki azonban egyelőre nem vár az idénre kamatcsökkentést. Hozzátette: amennyiben a forin jelentősen gyengülne, az éppen ellene is hatna a kamatvágásnak. Az elemző mindenesetre nem számít érdemi gyengülésre a közeljövőben, a Raiffeisen 240 forintos árfolyamot vár szeptemberre.

Barcza szerint jelen pillanatban nem érdemes jóslatokba bocsátkozni, éppen azért, mert a kurzust most a globális piaci átárazódás határozza meg elsősorban és a kereslet-kínálati egyensúlyt, annak megtalálását nem lehet pontosan előre látni. Nem lehet látni, hogy a forint gyengülése csak egy-két napig tart még, lassú leértékelődés következik-e be, vagy akár hetekben mérhető, amíg a gyengülés megáll.