Most akkor erősödhet a forint?

2008.02.29. 08:30
A forintárfolyam ingadozási sávjának eltörlése azonnal változást hozott az elemzői várakozásokban, így az árfolyamot egyéves időtávon erősebb, míg az inflációt alacsonyabb szintre módosították. A lebegő rendszerre való áttérés emellett stabilabbá teheti a forintot.

A nagyobb stabilitás mellett azonban a régió többi devizájához képest továbbra is sérülékenynek számít majd - véli Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. A döntés nyomán nagyobb tere lesz a jegybanknak az inflációellenes küzdelemben, hiszen eddig előfordulhatott olyan helyzet, amikor az árstabilitás elérése erős árfolyamot igényelt volna, miközben a forint már a sáv erős szélén "pihent".

Az így hitelesebbé váló monetáris politika csökkentheti a kockázati prémiumokat, s ezen keresztül csökkenhet az árfolyam volatilitása, mindez a forint erősödéséhez vezethet. Ugyanakkor a sáv eltörlése sem az ország strukturális problémáit, sem a külső kockázatokat nem szüntette meg, s ez az árfolyamban továbbra is tükröződik majd - mondta Suppan.

Az év végi árfolyam-előrejelzését már az erősebb irányba módosítja 255 forint/euróról Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő makroelemzője is. Véleménye szerint az eddig bekövetkezett néhány forintos erősödés "még nem komoly", ennél jelentősebb változást pedig sem az MNB, sem a kormány nem szeretne, mivel ha túl gyorsan elindul az árfolyam, megvan a kockázata annak, hogy benéz a 240-es szint alá. Eközben a sáveltörlést megelőző spekulatív nyomás sem tűnt el teljesen; akik eddig gyengíteni akarták a forintot, azok még továbbra is kitarthatnak.

Az erősebb árfolyam lehetősége az inflációs várakozásokat is enyhén lefelé mozdította néhány nap alatt. Előfordulhat, hogy egy esetleges külső sokk eltéríti az árfolyamot, azonban a jegybank nyugalmasabb időszakokban képes terelni a piac várakozásait - tette hozzá Forián Szabó.

Az erősebb árfolyam csökkentheti a februári inflációs jelentésben jövőre várt 3,6 százalékos éves inflációt, a jegybank ugyanis elemzéseit mindig az előző havi átlagos monetáris kondíciók mellett számolja. Ez a mostani esetben 256 forintos euróárfolyam volt. Összességében az elemzők már a héten mérsékelték a várakozásaikat és újra elképzelhetőnek tartják, hogy elkötelezett monetáris politika mellett 2009 végére valóban 3 százalékra csökken az infláció.

Az idei első félévben még az USA gazdaságával és a másodlagos jelzálogpiaci válsággal kapcsolatos bizonytalanságok könnyen gyors tőkekivonásokhoz vezethetnek, s nem lehet kizárni, hogy a 270-es szintet is tesztelheti a forint. Így a nyári külföldi utazást megelőzően érdemes figyelemmel kísérni az árfolyam alakulását, s az év első felében 260 körüli árfolyamon váltani.