Szépen teljesített a sáv nélküli forint

2008.02.26. 17:41
A nagyobb napon, illetve rövidebb időszakon belüli kilengések a sáveltörlést követő első időszakban elképzelhetőek – intett több szakértő is az MNB és a kormány hétfőn bejelentett döntése kapcsán, alapvetően azonban a sáv eltörlése a forintot erősítő lépés lehet. Az első, sáv nélküli kereskedési napon mindenesetre egyenletesen és sokat erősödött a forint, a reggeli 262 fölötti szintről 258,30-ig csökkent az euró ára.

Határozott erősödéssel reagált a forintpiac a magyar fizetőeszköz árfolyamsávjának eltörlésére. A lépést egybehangzóan üdvözölték az elemzők, akik közül többen már korábban is hangsúlyozták annak szükségességét. A tény, hogy a jegybank mostantól elméletileg sem ütközhet abba a dilemmába, hogy az árfolyamra vagy az inflációra legyen tekintettel a kamatdöntések meghozatalakor, erősíti a monetáris politika kiszámíthatóságát, hitelességét. (A konfliktus durván leegyszerűsítve: ha például a forint túlerősödése, azaz a korábbi 240 forintos erős sávszél átlépésének veszélye egyszerre jelentkezett volna növekvő inflációs kockázatokkal, az MNB-nek a forint érdekében csökkentenie, az infláció miatt emelnie kellett volna a kamatot, legalábbis elméletileg.)

A forint mindenesetre meghálálta a döntést: míg hétfőn még 265 forint is volt napközben az euró ára, ma reggel a 262-es szintről indult a kereskedés, a forint pedig egész nap, egyenletesen tovább erősödött. Estére az árfolyam 258,30 körül állapodott meg.

Bár ez nem jelenti azt, hogy a következő napokban-hetekben további erősödés várható, sőt, az első időszakban volatilisebb, azaz nagyobb ingadozásokkal járó kereskedést várnak a piacon, hosszabb távon alighanem további erősödésre van kilátás. Földi Balázs, a Commerzbank treasury vezetője a portfolio.hu-nak azt mondta, a nemzetközi piaci környezet marad a meghatározó befolyású a forint árfolyamára és szavai szerint a gyenge makrogazdasági fundamentumok továbbra is "kísérteni fogják a forintot".

Földi megítélése szerint még nem ütötték ki az összes, forintgyengülésre játszó pozíciót a piacon, illetve a tegnapi átmeneti forinterősödéssel újranyithatták azokat. Mindezek miatt úgy látja, hogy a "jegybanki kamatemelés továbbra is napirenden van". Várakozásai szerint az MNB 50 bázispontos kamatemelésre kényszerülhet a következő hónapokban.

A hosszabb távú forintkilátásokkal kapcsolatban a treasury vezető jelezte: 2009-ben a korábbi erős sáv szél (240 Ft) tesztelése sokkal inkább elképzelhető, mint az, hogy a korábbi árfolyamsáv gyenge széléig gyengülne a forint/euro árfolyam és a hosszabb futamidejű állampapírhozamok is érdemben mérséklődhetnek a jelenlegi magas szintekről.