További Magyar cikkek
Megint leállították a gázt?
A Spiegel az AFP-re hivatkozva délután egykor azt írja, hogy alig néhány órával a gázszállítás megindítása után a Gazprom megint elzárta a gázcsapokat. Az oroszok szerint Ukrajna megint lopja a gázt. Ukrajna állítólag beismerte, hogy blokkolják a szállítást, mert szerintük elfogadhatatlan feltételek mellett indult újra a szállítás. Erre a Gazprom a szerződés megszegésével vádolta a Naftogazt.
36 órába telhet mire ideér a gáz. Lengyelországba kedd délután érkezik először gáz. Először a Balkán kap az orosz gázból. Ilyen és ehhez hasonló hírek jelennek meg folyamatosan a közel egy hét után újra megnyitott orosz gázcsapokból várt gáz kapcsán.
A magyar szállítórendszer készen áll az Ukrajna irányából meginduló gázszállítás azonnali fogadására – a hazai vezetékrendszert üzemeltető a Földgázszállító Zrt. mindössze ennyit közölt ma reggel. Az Index érdeklődésére elmondták: azért nem akartak illetve tudnak ennél pontosabbat mondani, mert nem kaptak még semmilyen értesítést arról, hogy a beregdaróci átadóponton az ukrán fél mikortól, mekkora mennyiséget és milyen nyomással továbbít majd Magyarország felé.
Nem abból kell ugyanis kiindulni, hogy amikor a Gazprom megnyitja a csapokat, akkor a gáz, mintegy vonat, meghatározott sebességgel eljut Magyarországig. A vezetékekben, részben a rendszer fenntartása miatt, részben a tárolókból való betáplálásnak köszönhetően Ukrajnában most is van gáz: azaz, a nekünk továbbított gáz nem feltétlenül "az a gáz", amit kedden reggel az oroszok a rendszerbe táplálnak. A szállítások újraindításának egyik lényegi pontja éppen az, hogy az biztosítja az utánpótlást Ukrajna számára is, akár a hozzánk közelebb levő mennyiségek átadása esetén is.
Technikai kihívást jelent ugyanakkor Magyarországon, hogy amint az ukrán fél készen áll, mi tudjuk fogadni a gázt: ehhez ugyanis az kell, hogy a jelenleg a tározókból való kivételre állított rendszert folyamatosan – a kapott mennyiségnek megfelelő ütemben – visszaállítsák a keleti importra.
Egész Európa bizonytalan
Az ukrán nemzeti gáztársaság, a Naftogaz újra megerősítette, hogy Oroszország egyelőre csak 76,6 millió köbméter gázt indított útnak, azt is csak a balkáni országok és Moldávia számára "címkézte fel". A cég képviselői szerint a megbízható gáztranzitot a Gazprom szűkszavú kommunikációja, az orosz fél által történő Ukrajnán belüli tranzitútvonal-választás, valamint az alacsony útnak indított mennyiség is veszélyezteti – írja a Reuters alapján a portfolio.hu.
A Gazprom közben arra szólította fel a Naftogazt, hogy gyorsítsa el a szállítást. Az orosz cég szóvivője szerint nem szabadna 36 óráig tartania a rendszer helyreállításának. Az ukránok azonban azt mondják, szükségük van erre a 36 órára. A szerződések szerint Ukrajnának 36 órája van, hogy az egyik határtól a másikig eljuttassa a gázt, de a Gazprom szerint erre 24 óra alatt is képesek lennének.
Ukrajna területére nem érkezik Oroszországból gáz, mert valamilyen okból az ukrán rendszer nem fogadja azt - közölte Alekszej Fjodorov, a Gazprom ellenőre a voronyezsi mérőállomáson közép-európai idő szerint dél körül, s a TASZSZ hírügynökség szerint ebben az időpontban a Szudzsa állomástól sem érkezett gáz Ukrajnába. Alekszandr Medvegyev, a Gazprom vezérigazgató-helyettese kedden, közép-európai idő szerint azt közölte Moszkvában, hogy Ukrajna akadályozza a tranzitot, az orosz félnek fizikailag nincs módja arra, hogy gázt jutasson az ukrajnai vezetékrendszerbe.
A Naftogaz azzal védekezik, hogy túl sok minden nehezíti a szállítást, a gáz mennyiségétől kezdve a választott útvonalig. A cég azt szeretné, ha az eddigi gyakorlatnak megfelelően küldenék a gázt az oroszok, mert a megállapodásban nem részletezték, hogy milyen útvonalon, mennyi gázt küldenek – írja a Reuters.
A lengyel gáztársaság, a PGNiG azt közölte nemrég, hogy az Ukrajnán keresztüli orosz gázszállítások holnap megérkezhetnek Lengyelországba. "Ezt csak nem hivatalos forrásaink mondták el nekünk, hivatalos információ csak néhány óra múlva érkezik" - mondta Joanna Zakrzewska, a cég szóvivője.
Az Európai Bizottság információi szerint nem, vagy csak nagyon kevés gáz áramlik az unió felé. Uniós vezetők most azon dolgoznak, hogy meggyőzzék mindkét felet, annyi gázt engedjenek át a vezetékeken, és annyi útvonalon, amennyi csak lehetséges. Európának sürgősen gázra van szüksége – nyilatkozta egy illetékes.