További Magyar cikkek
Az OTP Bank az elmúlt évtizedben mindig vásárolt, a Garancia biztosító az első olyan stratégia eszköz, melyet értékesítenek – kezdte a nemzetközi sajtótájékoztatót az OTP Bank vezérizgazgatója. Csányi Sándor felvázolta a döntéshez, vagyis a biztosító eladásához vezető utat. Az elmúlt években, évtizedben nagyon sokat dolgoztak azon, hogy az OTP Bank minden üzletágban vezető szerepet töltsön be, úgy érzi ez a Garanciánál is sikerült. Amiért mégis úgy gondolják, hogy eljött az idő az értékesítésre, az az, hogy a bankpiacon rendkívül éles a verseny, újabb konszolidációk következhetnek, a bank pedig felkészülten szeretné várni ezt az időszakot. Ezen kívül olyan piacokra léptek be – például Romániában, Oroszországban – ahol a biztosítási piac jelentős részének megszerzése nagy erőfeszítés lett volna. Ezért kerestek olyan partnert, melynek erős a régiós jelenléte és ezt a Groupamában meg is találták.
"Ez a tranzakció kiváló lehetőség arra, hogy kiterjesszük univerzális pénzügyi szolgáltatási modellünket és bővítsük biztosítási kínálatunkat Közép-Kelet-Európában és a FÁK országokban" – magyarázta Csányi Sándor. A bank a régióban több mint tízmillió ügyfelének biztosít kockázati és megtakarítással egybekötött biztosítási termékeket, ezek forgalmazása továbbra is az OTP Bank prioritása marad. A Groupamával való együttműködéssel a banknak lehetsége nyílik arra, hogy a magyarországi piacon folytassa ezt a tevékenységét és kiterjessze pénzügyi szolgáltatásait a régióban.
Milliárdok és részvényvásárlások
A Groupama megvásárolja az OTP Garancia részvényeinek száz százalékát Magyarországon és az általa teljes kören tulajdonolt biztosítási leányvállalatokat Romániában, Bulgáriában, Szlovákiában. A teljes vételár 164 milliárd forint, vagyis nagyjából 617 millió euró (euróban a pontos összeget csak a trazakció zárásakor lehet mondani). A Groupama belső forrásokból finanszírozza a vásárlást. A tranzakcióhoz felügyeleti engedélyek is kellenek, így lezárása nagyjából 2008. második negyedésévere várható.
A megállapodás értelmében a Groupama kötelezettséget vállal, hogy nyolc százalékos részesedést szerez az OTP Bankban, öt százalékot a tranzakció zárásakor, további hármat pedig egy éven belül, ha teljesülnek bizonyos feltételek (ezeket Csányi nem részletezte, üzleti titokra hivatkozva). Az első öt százalékot a Deutsche Bank, London Branch-en keresztül vásárolják meg, ezt a részvénycsomagot még az ajánlatok bekérése előtt elkülönítették. A további három százalékot pedig a piacról szerzi meg a Groupama.
Csányi Sándor szerint azért jó az OTP-nek, hogy a Groupama bevásárol részvényeiből, mert ezzel három százaléknyi részvény kikerül a piacról, kisebb lesz a kínálat, ez árerősítő tényező lehet.
Az ilyen hossztávú befektetés intézményi megerősítést is igényel, ezért a bank vállalta, hogy előterjeszti és támogatja a Groupama képviselőjének beválasztását a felügyelő bizottságba a következő éves rendes közgyűlésen.
Hosszú távú partnerség
Az OTP Bank és a Groupama hosszú távú, legalább húsz éves bankbiztosítási és biztosításbanki partnerséget köt, amely lefedi azt kilenc országot, ahol az OTP Bank működik, azaz Magyarországot, Bulgáriát, Romániát, Szlovákiát, Ukrajnát, Oroszországot, Horvátországot, Szerbiát és Montenegrót. A partnerség kölcsönös előnyökkel jár mindkét fél számára, nemcsak a Groupama várhat értékesítést az OTP-től, de legalább olyan fontos, hogy számítanak az OTP Bank termékeinek értékesítésére a Groupama hálózatán keresztül – mondta Csányi Sándor. A megállapodás szerint a két cég kölcsönös kizárólagossággal forgalmazza egymás termékeit. A partnerek kiterjesztik az együttműködést azokban az országokban is, ahol az OTP Bank működik, de a Garancia még nem, például Oroszországban és Ukrajnában – magyarázta Jean Azéma, a Groupama vezérigazgatója.
A Garancia biztosító a második legnagyobb élet biztosítási üzletággal rendelkező biztosító Magyarországon 11 százalékos piaci részesedéssel és a harmadik legnagyobb nem élet biztosítási szereplő kilenc százalékos piaci részesedéssel. Így nem véletlen, hogy sokan fantáziát láttak benne, sok jelentkező volt a pályázatra. Az elmúlt hónapokban nagyon sok találgatás volt, hogy kié lehet a Garancia: felmerült az Aegon-csoport, az amerikai AIG, a francia Groupama, a szintén francia AXA, a svájci Zürich Financial, és a német Ergo is.
Az OTP Bank feljogosította arra a Groupamát, hogy legalább hat évig használják az OTP nevet. A jövőben megpróbálják a bank identitását megtartani a márkában, de természetesen a Groupama nevet is feltüntetik, hogy lehessen látni, hogy tulajdonosváltás történt. A Groupamának nem célja, hogy a Garancia kereskedelmi stratégiáját felborítsa.