Eddig 1 milliót hozott a gyurcsányi szolidaritás

2009.01.13. 10:00
A kormányfő október végén, a nemzeti vagyonkezelőnél tett látogatása során kérte fel az állami tulajdonban lévő cégek vezetőit és azok helyetteseit – összesen 450 embert –, hogy mondjanak le prémiumukról, jutalmaikról. A vagyonkezelő szerint 2008-ban és 2009-ben ebből akár 2 milliárd forintnál is több jöhet össze. De eddig csak 1 millió jött: december végéig a 450-ből 1 ember utalta át jutalmát, igaz, további 6 már előre lemondott róla.

„Utasítani nem tudom, de kérem az állami cégek vezetőit: a 2008-as, eddig ki nem fizetett, több hónapos prémiumokat és jutalmakat ne vegyék fel” – ezt október 30-án, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnél (MNV) tett látogatásakor mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A kormányfő arról is beszélt, elvárja, hogy a korábbinál szigorúbb bérpolitika idején az állami cégek vezetői felelősen viselkedjenek, mutassanak szolidaritást, ne hivatkozzanak a jogaikra.

Kértek, várnak

Az MNV a miniszterelnöki kérés nyomán decemberben egy felkérő levelet juttatott el az állami társaságok első számú vezetőinek, amelyben kérték: csatlakozzanak a szolidaritási programhoz, és a 2008-as prémiumuk 50, míg a 2009-es 100 százalékát ajánlják fel arra, hogy munkahelyeket teremtsen a kormány – mondta Száraz Gábor, az állami vagyonkezelő szóvivője az Index kérdésére.

A levélben a cégek vezetőitől írásos tájékoztatást kértek arról, ki tesz eleget ennek a kérésnek és ki nem. Január 12-ig hat cégvezetőtől és egy helyettestől kaptunk választ – mondta a szóvivő. A hatból öt, valamint a helyettes azt közölte: lemond a neki járó prémiumról, míg a hatodik vezető arról tájékoztatott minket, hogy neki nem is jár ilyen juttatás. Ez nem túl sok, figyelembe véve, hogy az MNV nagyjából 250 vállalatban gyakorolja az állami tulajdonosi jogosítványokat, és ennek a 250 cégnek 450 vezetője és helyettese van.

Önkorlátozás

Nemcsak Gyurcsány kezdeményezett szigort az állami cégeknél. A Nemzeti Infrastruktúrafejlesztő Zrt. vezérigazgatója, Reményik Kálmán tavaly ősszel kezdeményezte is, hogy a nagyobb állami vállalatoknál ne legyen ebben az évben béremelés. Ennek a kérésnek azonban nem minden cég tett eleget – igaz, erről a legtöbb cégnél az MNV jogosult dönteni –, a vasúttársaságnál például a várható inflációt meghaladó mértékben nőnek idén a fizetések. A Magyar Fejlesztési Banknál viszont a NIF-vezér kezdeményezésétől függetlenül döntöttek úgy, hogy nem növelik a fizetéseket. Az MFB-nél azt közölték: a csoporthoz tartozó valamennyi cég vezetői jótékony célra fordították a 2008-as jutalmaikat.

Még rosszabbnak tűnik a helyzet, ha azt vesszük figyelembe, hogy eddig mindössze 1 utalta át a pénzét az államkincstárnál erre a célra megnyitott számlára (a rendszer úgy működik, hogy ha egy vállalat vezetője teljesíti a prémiumra előírt feltételeket, akkor a pénzt kifizetik neki, és ő önként befizetheti azt a kincstárba). A számlán így jelenleg 1 millió forint szerénykedik, miközben az MNV tájékoztatása szerint az elmúlt évi prémiumokból 700 millió, az ideiből 1,4 milliárd, összesen tehát 2,1 milliárd forintnyi állami bevételt jelenthetne, ha minden a legjobban alakulna.

A rendszer árnyalja a képet

Az, hogy eddig egyetlen átutalás érkezett, nem feltétlenül azt jelenti, hogy a cégek vezetői érzéketlenek a miniszterelnök kérésére. A képet ugyanis árnyalja a vállalatok premizálási rendszere – hívta fel a figyelmet Száraz Gábor. Egyfelől a 700 milliós és az 1,4 milliárdos összeg is csak egy keretet jelent. „A prémium csak adható, ehhez teljesíteni kell bizonyos célkitűzéseket. Ha ezeket teljesítik, akkor van prémium, ha nem teljesítik, akkor nincs, vagy csak egy részét lehet kifizetni” – mondta a szóvivő.

Ráadásul a prémiumfizetés rendszere miatt sem lehetett arra számítani, hogy már az év végén meglódul ennek a kasszának a bevétele. Az állami cégek kétféle premizálási rendszerből választhattak: vagy egy összegben, a tárgyévet követő év május 31-ig fizetik ki a prémiumokat, vagy külön készítenek első és második féléves értékelést, és fizetnek első féléves és éves jutalmakat, prémiumokat.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a 2008-as prémiumokat akár ez év május 31-ig ráérnek folyósítani, míg az ideieket legkorábban a második félévben kezdik el kifizetni, de azok folyósítása akár 2010. május 31-ig is elhúzódhat. Az MNV-nek arról nincs összesítése, hogy tavaly októberig – tehát a miniszterelnöki kérés megfogalmazásáig – hány cégnél mennyi prémiumot fizettek ki, vagyis a tavalyi 700 milliós keretből mennyi az, ami már a kérés előtt „elveszett” (bár az önkéntesség az október előtt felvett jutalmak befizetésére is kiterjedhet).

A díjazásokat lefaragták erre az évre

A kormányfő október végén azt is bejelentette: a kormány arra utasítja a vagyontanácsot, hogy 2009-re ne vállaljon prémium- vagy jutalomfizetési kötelezettséget az állami vállalatok vezetői körében. Gyurcsány arra is utasította az MNV-t, hogy az igazgatósági és felügyelő-bizottsági tagok javadalmazását haladéktalanul csökkentse 10 százalékkal.

Az utóbbi döntés megszületett, a testületi tagsággal járó díjazások csökkentéséről a vállalatok közgyűlései a múlt év végén határoztak. A díjazást egyelőre 2009-re csökkentették a kormányfő által elvárt mértékben – mondta Száraz Gábor, aki nem tudta forintosítani, hogy ez pontosan mekkora kiadáscsökkentést jelent. A prémiummal kapcsolatos miniszterelnöki elvárást ez év május 31-ig kell teljesíteni, a prémiumcélkitűzések meghatározásakor kiemelten figyelembe vesszük majd ezeket az elvárásokat – mondta a szóvivő.