Sok pénzt kaphatunk az IMF-től
További Magyar cikkek
Egyre nagyobb várakozás övezi a piac részéről a meglebegetett IMF-fel kötendő megállapodásunkat, az elemzők pedig bizakodók.
Mint beszámoltunk róla, ma hajnali közleményében a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója, Dominique Strauss-Kahn közzétette, hogy az IMF megállapodott Magyarországgal. A pénzügyi csomag célja, hogy stabilizálja az ország gazdaságát, növelje az ország rövid távú pénzügyi stabilitását, helyreállítsa a bizalmat a gazdaság iránt, hosszútávon pedig elősegítik a gazdaság növekedését. A csomagot a következő napokban jelentik be, amikor a részletekről is megállapodnak majd. A csomagban az IMF mellett részt vállal az EU, európai kormányok, valamit régiós és más intézmények is. Staruss-Kahn nem árulta el, mekkora összegről állapodtak meg, annyit hozzátette, hogy kivételesen nagy hozzáférést biztosítanak Magyarországnak a forrásokhoz.
A megállapodásban az IMF valószínűleg egy nagy hitelkeretet biztosít Magyarországnak, és hazánk döntheti el, hogy lehív-e hitelt.
Jó gazdaságpolitikai pakkért cserébe jó mentőcsomag jár
Ezidáig nem szivárogtak ki részletek a csomagról és annak feltételeiről, de a piac felkészítése zajlik. A Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval kötött megmentő csomag erős, és a végső megállapodást néhány napon belül bejelentjük - nyilatkozta ma délelőtt a Reutersnek Christoph Rosenberg, az IMF régiós képviselője a Magyarországnak nyújtott segítségről. Ez egy igazán jó gazdaságpolitikai csomag - mondta Rosenberg.
Egyelőre kevés az utalás arra, hogy mit is tartalmazhat a megállapodás, milyen feltételekkel kaphatjuk meg az IMF készenléti hiteleit. Az, hogy a Valutaalap vezérigazgatójának szavaival élve az IMF "a magyar hatóságok által vázolt elképzelések alapján igazolnak látja a Nemzetközi Valutaalaphoz való hozzáférés különleges szintjét", arra utalhat, hogy az IMF-től érkező segélycsomag a magyarországi IMF-kvóta sokszorosa lehet - értékeli a köszöbön álló csomagot laptársunk, a Portfolio.hu.
Nyugtathatja az aggódó befektetőket
Az EBRD is támogatást helyezett kilátásba
Erőteljesen alátámasztja a magyar pénzügyi rendszerbe vetett bizalmat a Nemzetközi Valutaalappal létrejött megállapodás a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) hétfői állásfoglalása szerint. A bank - részleteket nem említve - maga is támogatást helyezett kilátásba magyarországi cégeknek. A kelet-európai átalakulás finanszírozására 1991-ben létrehozott EBRD Londonban kiadott értékelése szerint a magyar kormány már megmutatta, hogy tartósan elkötelezett az általa 2006-ban kezdett költségvetési konszolidáció mellett. A bank üdvözölte a magyar gazdaság megsegítésére tett nemzetközi erőfeszítéseket, és közölte: eseti alapon fel fogja mérni magyarországi partnerei finanszírozási és tőkeigényét, és együttműködik velük mérleghelyzetük erősítése végett. Az EBRD egyelőre nem közölte, hogy ez milyen mértékű pótlólagos finanszírozást jelenthet a részéről.
Ezt a feltételezést az is erősíti, hogy a szintén tegnap esti közleményben Ukrajnát saját kvótájának nyolcszorosával (16,5 milliárd dollárral) segíti meg az IMF. Magyarország kvótája 1,55 milliárd dollár és az ukrán tapasztalatból kiindulva a magyar segélycsomag mérete mintegy 12,5 milliárd dollár (jelenlegi árfolyamon mintegy 10 milliárd euró) lehet a Portfolio megítélése szerint. A Magyar Nemzeti Bank nemzetközi tartalékai jelenleg mintegy 17,4 milliárd eurót tesznek ki, amely mellett számolnunk kell még az Európai Központi Banktól rendelkezésre álló, 5 milliárd eurót kitevő hitelkerettel is. A fenti kalkulált mértékű IMF-segélycsomaggal együtt Magyarország devizában fennálló pénzügyi erőforrásai (mintegy 32,5 milliárd euró) várhatóan érdemben meghaladnák majd a következő egy év alatt felmerülő, rövid (17,3 milliárd euró) és hosszú távú (6,4 milliárd euró) devizaadósságból, illetve forintban lejáró (1,6 milliárd euró) állampapír-kötelezettségeket (összesen kb. 24 milliárd euró). Ez nyugtathatja a magyar devizaadósság törlesztési képessége miatt aggódó befektetőket.
Az IMF hivatalos közleményében az is megtalálható, hogy a csomag növeli Magyarország rövid távú pénzügyi stabilitását, illetve javítja a hosszú távú versenyképességét, biztosítja a fiskális fenntarthatóságot, illetve erősíti a pénzügyi szektort. Ebből arra lehet következtetni, hogy (szociális) kiadáslefaragás, illetve a fiskális szabályrendszer megalkotása szerepelhet a csomagban.
Kedvezőnek ítélik a körvonalazódó csomagot az elemzők
Elemzők is óvatosan optimistának tűnnek. Martin Blum, az Unicredit elemzője szerint az eddigi információk alapján a csomag több okból kifolyólag is pozitív. Nemcsak az IMF-et, hanem az EU és más uniós tagállamok kormányait is bevonták a programba. Emellett kedvező üzenetet hordoz magában, hogy a bankok finanszírozási helyzetével is foglalkozik - teszi hozzá az elemző.
A Skandinaviska Enskilda Banken stockholmi elemzői szerint az ukrán hitel összegét figyelembe véve a Magyarországnak folyósítandó hitel is jelentős lehet. A csomag várhatóan fiskális célokat is megfogalmaz majd - hangsúlyozták kommentárjukban az elemzők, akik a bejelentés ellenére sem számítanak a forint gyengülésének megfordulására, az inkább a gyengülés ütemét mérsékelheti, vélik a svéd szakértők.
Valami nagy összeg van készülőben – kommentálta az IMF közleményt Ambrus Gábor, a 4Cast elemzője. Ambrus is azon a véleményen van, hogy az Ukrajnának nyújtott hitel fényében a Magyarországnak nyújtandó segítség is jelentős lehet. A kulcskérdés jelenleg az, hogy az IMF hitel mekkora költségvetési korrekciót és milyen strukturális reformokat követel meg.
Gyurcsány ötpárti tanácskozást kezdeményez
Eközben Gyurcsány Ferenc kormányfő holnapra konzultációra és tanácskozásra hívta a parlamenti pártok képviselőit a Valutaalappal és az Európai Unióval való tárgyalások kapcsán - tudósít az MTI. A miniszterelnök közölte: az IMF-fel tervezett megállapodás célja az, hogy megvédjék a magyar gazdaság és a magyar családok érdekeit; azt szeretnék, ha látná a világ, hogy Magyarország képes olyan szövetségesekkel körülvenni magát, akikkel együtt biztosítja a stabilitást.
Az eseményre a parlamenti pártok vezetői és frakcióvezetői kapnak meghívást. A találkozón konzultálnak velük arról is, hogy mivel értenek egyet, mit tudnak támogatni és mit nem az IMF-fel és az unióval kötendő megállapodásokban. Gyurcsány Ferenc úgy vélte, hogy az IMF-fel kötendő megállapodás révén az elérhető források nagysága "meggyőző" lesz, de konkrét összeget nem említett.