Kevesebbet színlelünk

2007.04.26. 08:20
A pénzügyminisztérium szerint a gazdaság kifehéredését jelzi, hogy csökken az egyéni vállalkozók száma, ugyanakkor egyre több az alkalmazott a versenyszektorban. A változás szerintük arra utal, hogy egyre kevesebb embert foglalkoztatnak színlelt szerződéssel.

Egyértelműen a gazdaság fehéredésének jelét látja a Pénzügyminisztérium (PM) a versenyszektorban foglalkoztatottak számának alakulásában – derül ki a tárca honlapjára felkerült tájékoztatóból. A dokumentumot az Országos Érdekegyeztető Tanács számára készítették, és az uniós pénzügyminiszterek tanácsának tavaly októberi ajánlása alapján meghozott intézkedések hatásait mutatja be.

A tárca szerint a versenyszektor létszámbővülése magasabb a vártnál, miközben az egyéni vállalkozóknál csökkenést regisztráltak. Ez különösen két olyan ágazatra – az építőiparra és a kereskedelemre – jellemző, ahol az egyéni vállalkozási forma elterjedt, és feltételezések szerint a színlelt szerződések is itt a legnépszerűbbek.

A PM-ben úgy vélik, hogy már a 2006-os folyamatokon nyomott hagyott a szigor. Ennek jelét látják például a jövedéki adó többletében (a GDP 0,1 százaléka), illetve a járulékbevételek terv feletti teljesülésében (0,3 százalék). A tájékoztatóban megállapítják továbbá, hogy a vállalkozások bevételeihez, nyereségéhez köthető befizetések az eva kivételével a vártnál nagyobbak lettek; a különadóval együtt számolva a társasági adó többlete elérte a bruttó hazai termék (GDP) 0,15 százalékát és hasonló nagyságrendű volt az iparűzési adó többlete is.

Az idei évre is jótékonyan hatnak ezek az intézkedések a PM szerint, ennek tudható be, hogy a rendkívüli tételeket figyelmen kívül hagyva az elmúlt három évben idén a legalacsonyabb az államháztartás első negyedévi hiánya (2005 óta sorrendben 52, 49 és 47 százalék) a korrigált éves deficitekhez, illetve előirányzatokhoz viszonyítva. Az év elején növelte a kiadásokat a közszféra egyhavi többletilletménye, a Gripen gépek bérleti díja, az autópálya-beruházások számlái, a gyógyításhoz kapcsolódó finanszírozási előlegek. Szezonális okokból a bevételek nagyobbik része viszont a második félévben folyik be.

Mindent összevetve járulékokból, szja-ból és jövedéki adóból 100 milliárd forint keletkezhet idén, viszont kiesik az Alkotmánybíróság előtt elbukott elvárt adó utáni bevétel, illetve egyes kiadások (például nyugdíj, önkormányzatok támogatása) nagyobbak lesznek a vártnál, mások (kamat) kisebbek. Biztos, ami biztos, a PM lejjebb szállította éves hiányprognózisát: a pénzforgalmi mutató 6,2 százalék lehet, az eredményszemléletű 6,6 százalék.