Nem most vennék meg az oroszok az OTP-t
A Szberbanknak van egy ötéves fejlesztési terve, amely ugyan nem nyilvános, de a cég vezetői ismételten emlegetik Kelet-Európát, mint terjeszkedési területet.
Mint tegnap beszámoltunk róla, felröppent a hír, miszerint az ottani nagy bankmentő csomagból egyébként részesült, többségi állami tulajdonban levő nagybank, a Szberbank egy közép-kelet-európai hitelintézet megvásárlásán töri a fejét. Az OTP Bank és a Raiffeisen neve forog a hírekben.
A Reuters forrása szerint a Szberbank számára a jelen körülmények között a Raiffeisen vagy az OTP megvétele nem gazdasági okokból kifolyólag lehetetlen. A Szberbank vételi érdeklődésének erejét az is gyengítheti, hogy legnagyobb orosz bankként a pénzre Oroszországban van szükség, amelyet a politika is szorgalmaz. A válság elmúlása után a bank ugyanakkor felülvizsgálhatja a jelenlegi álláspontját.
Mint ismeretes tegnap az OTP piacát megvédte az eladói nyomástól, hogy a Szberbank akvizíciós szándéka pletykaként terjedt el a piacon. Az árfolyamot nézve a piac a szokásosnál nagyobb valószínűséget adott a potenciális érdeklődésnek, és különös módon főleg az OTP esetében, a Raiffeisen International piacán mintha nem is lett volna pletyka.
Többszereplős játék
Laptársunk, a Portfolio.hu továbbra is nehezen tudja elképzelni, hogy az OTP menedzsmentje dalolva szállna az orosz medve szájába, s továbbra is kérdőjelként mered előttünk a magyar kormány álláspontja, aki a Molt még rémülten védte az osztrák OMV-től.
Amennyiben igaz az OTP-nek az az álláspontja, hogy 2009 végéig egyetlen cent bevonása nélkül túlélnek, s a hitelportfólió nem omlik össze, akkor nagy esély van arra, hogy a bank alapszabálya és a menedzsmentje ki tud védeni egy ellenséges támadást, jegyzi meg a Portfolio.hu, hozzáfűzve: mondjuk ehhez nem ártana a kormány segítsége sem.
A Portfolio.hu úgy látja, az eddigi tapasztalatok alapján nem zörög a haraszt, ha nem fújja a szél. Az elmúlt években, csakúgy mint most, folyamatosan zajlottak a találkozások Európa és világ vezető bankjai között. Az érdeklődés, a tárgyalás és az egyeztetés azonban csak az esetek kis százalékában válik valódi üzletté.
A Szberbanknak elméletileg tényleg a hazai piacra kellene fókuszálnia, hiszen 25 százalékos piaci részesedésével és többségi állami tulajdonosa hatására egyértelműen az lenne a feladata. Ha a válság alatt mégis erre kacsingatna, ne legyenek illúzióink, politika is lehet benne, nem tehetséges orosz bankárok jönnének, hanem Putyin, aki nem biztos, hogy az OTP-t hívná fel először.