2024. június 23. 21:00
Svájc
Németország
Frankfurt Arena III. forduló
2024. június 23. 21:00
Skócia
Magyarország

OTP: Jegybanki beavatkozásra vár a forint

2008.10.17. 22:59
Nem fundamentális okok miatt gyengült jelentősen a forint az elmúlt napokban az OTP elemzése szerint. A nagybank elemzői úgy vélik, rövidtávon a devizapiaci egyensúly nem állhat helyre anélkül, hogy az MNB ne lépne be devizatartalékait felhasználva a forintpiacra, és kamatemelésre is elszánhatja magát.

Az OTP pénteken publikált elemzése szerint irracionális mélységekbe süllyedt a kockázatos eszközök, köztük a forint iránti kereslet, és megnőtt annak a kockázata, hogy a jövőben a gazdaság szereplői nem tudják lejáró devizaadósságukat megújítani. Refinanszírozás hiányában pedig a lejáró adósság visszafizetéséhez szükséges deviza megvásárlása túlkínálatot okoz a forintpiacon, ami az árfolyam leértékelődését eredményezi és tovább nehezíti a később lejáró devizaadósság visszafizetését.

Az OTP elemzőinek véleménye szerint az erre vonatkozó várakozások és a partnerkockázat emelkedése okozta az állampapírpiac kiszáradását, illetve az árfolyam gyengülését. A várakozások önerősítő jellege miatt rövidtávon a devizapiaci egyensúly nagy valószínűséggel nem állhat helyre anélkül, hogy az MNB ne lépne be devizatartalékait felhasználva a forintpiacra.

Az árfolyam jelentős leértékelődése ugyanis erőteljes reálgazdasági hatásokat generálna, az egyensúly körüli reálárfolyam miatt a nominális leértékelődés az infláció emelkedését okozná, a devizaadósok jövedelmükhöz viszonyított kamat és törlesztési terhe érdemben emelkedhetne, rontva a banki portfoliók minőségét, radikálisan csökkentve a fogyasztást és a gazdasági teljesítményt - fogalmaznak a kereskedelmi bankok elemzői.

Mivel az árfolyam fundamentálisan egyértelműen fenntartható, miközben a várakozások veszélyeztetik a jegybank inflációs céljának középtávú teljesíthetőségét, és a pénzügyi stabilitást is, ezért határozottan állítják, hogy a jegybank mindent megtesz majd a közeljövőben a helyzet stabilizálásáért.

Úgy vélik, a csütörtökön bejelentett intézkedések, az EKB-val megkötött hitelkeret felhasználása életet lehel majd az állampapír-piacba, de szükség esetén a jegybank az ilyen helyzetekre felhalmozott devizatartalékait felhasználva stabilizálja a forintpiacot is, az árfolyamra nehezedő nyomás növekedése esetén pedig kamatemelésre is sor kerülhet.

Az elemzés szerint a kormányzat tovább szigorít a jövő évi költségvetésen, javítva fiskális politika hitelességét. Ezek a lépések feltehetően elegendőek lesznek a helyzet stabilizálásához. Az EKB-val kötött 5 milliárd eurós megállapodás ténye pedig jelzi, hogy szükség esetén az EKB illetve az EU segítségére is számíthat Magyarország.

Úgy vélik, a jegybank beavatkozása megállítja az árfolyam gyengülését, az év végéig pedig erősödik is az árfolyam. Ennek jegyében arra számít, hogy a forint decemberig legalább a 250 forint/eurós szintig értékelődik majd fel, az árfolyam változékonysága azonban továbbra is magas marad.