Az OTP ellen spekulálnak Amerikában

2009.01.15. 08:19
Több mással együtt a banki részvényeket is temetik az amerikai befektetők: a befektetési alapok főként az árfolyamok gyengülésére játszó, úgynevezett short pozíciókat állítanak fel. A szektort érintő bizalmatlanság az OTP-t sem kerülte el, a magyar bankpapírok árfolyamgyengülésére játszó megbízások száma hatszorosára nőtt a tavalyi utolsó negyedévben.

Tavaly szeptember óta törvény kötelezi az amerikai alapkezelőket, hogy - igaz, két hét csúszással - nyilvánosságra hozzák, melyik részvénytársaság esetében játszanak árfolyamesésre. A magyar vállalatok közül az OTP-papírokra amerikai befektetési alapok által felvett úgynevezett short pozíciók száma szeptember közepétől az év végéig mintegy meghatszorozódott. Az ilyen, az adott részvény esésére spekuláló, pozíciók száma a Bloomberg által közölt adatok szerint meghaladja a 7 milliót. Ezzel szemben a Mol-részvényekre felvett állomány elenyésző.

A december 31-i adatok alapján drasztikus növekedés volt tapasztalható a legnagyobb amerikai vállalatok papírjaira megnyitott short pozíciók számában is - írja a 24/7 Wall Street. Ránézésre úgy tűnhet, egyes befektetők immár nemcsak egyes cégek, hanem a teljes amerikai gazdaság esésére játszanak.

Az érintett vállalatok listáján megtalálható szinte valamennyi, a Dow Jones ipari átlagindex kosarában szereplő papír. A General Electricben felvett határidős eladói állomány például csaknem felével, 155 millió darab részvénynek megfelelő mennyiségre nőtt, a gyógyszergyártó Pfizerben pedig több mint harmadával, 76 millió részvényre emelkedett.

Közel 20 százalékkal nőtt a short pozíciók száma a távközlési óriás AT&T-ben, illetve az IBM-ben, 14 százalékkal az olajmamut Exxon Mobilban és 18 százalékkal a General Motorsban. Kisebb mértékben, de szintén növekedett ez az érték az Intelben, a Microsoftban, a Fordban és a Cisco Systemsben is. A legnagyobb pénzintézetek sem úszták meg az esésre játszó befektetők számának növekedését, így az OTP elleni "támadás" nem mondható egyedinek.