Suchman szerint öngyilkosság lenne az ország számára, ha maga kérné az adóssága átütemezését, de ha az Európai Unió, a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap ezt valamennyi adós számára lehetővé tenné, akkor megerősödhetnének ezek az országok. A kormánybiztos hozzátette: a hitel átütemezése a forrást nyújtó országok számára jelentős kockázatvállalást jelent. Az azonban a hitelt nyújtók számára sem jó, ha egy ország csődöt mond.
Lapunk által megkérdezett közgazdászok értetlenül fogadták a nyilatkozatot. Egyrészt hangsúlyozzák, hogy messze vagyunk ettől a csődközeli állapottól, ráadásul az IMF-EU-Világbank-hármassal tavaly ősszel kötött megállapodás és az annak révén kapott 20 milliárd eurós mentőcsomag éppen az államcsődöt gátolta meg. Eddig az első részt hívtuk le, azzal az adósságmegújítás piaci formáját váltottuk ki. Ugyanakkor rávilágítanak a szakértők arra is, bármennyire is alaptalan most a félelem, ideges piaci környezetben, 300 forint felett táncoló euróárfolyam ha valaki mégis felkapja a nyilatkozatot, abból lehet probléma.
Nem gondolják azt az elemzők, hogy Suchmant vette elő a kormányzat arra, hogy tesztelje a piacot, a kormánybiztos nyilatkozatával elhintse ezt a hírt - hiszen annak esélye most nulla. Inkább arról lehet szó, hogy a kormánybiztos "önjáró" - fogalmazott az egyik közgazdász. Hiába alaptalan az államcsőd réme, most a kormányzat részéről nem lenne jó stratégia, ha cáfolná, vagy bármiképpen is kommentálná a kormánybiztos kijelentését - vélték a közgazdászok.