További Magyar cikkek
Az üvegházhatású gázok közösségi kibocsátási egység kereskedelmi rendszeréről szóló uniós irányelv alapján minden EU-tagállamnak Nemzeti Kiosztási Tervet (NKT) kellett készítenie, amely a 2008-2012 közötti időszakra is meghatározza, hogy a szennyező létesítmények mennyi üvegházhatású gáz kibocsátási egységgel gazdálkodhatnak. Hasonlóan az első időszakhoz, az érintett létesítményeknek a 2008-2012 közötti is csak a széndioxid kibocsátásokkal kell elszámolniuk. Egy kibocsátási egység egy tonna szén-dioxid kibocsátására jogosít fel.
A Vértesi Erőmű a negyedik legnagyobb széndioxid-kibocsátó abból a mintegy 220 létesítményből, amelyek Magyarországon az uniós emisszió-kereskedelmi rendszer hatálya alá tartoznak. 2008 és 2012 között Magyarország évente 26,9 millió kvótával gazdálkodik, ez a jelenlegi, nagyjából 15 eurós árfolyamon számítva mintegy 400 millió euró (113 milliárd forint) értékű kvótamennyiséget jelent.
![](http://index.hu/cikkepek/0901//belfold//vertes.jpg)
A kiosztási listát egy olyan számítási rendszer alapozta meg, amely az előző évek termelési adataira épül, abból határozza meg a kibocsátóknak juttatandó szén-dioxid kvóták mennyiségét. A számukra kiosztott kvótát túllépő kibocsátású vállalatoknak kvótát kell vásárolniuk a szabadpiacon, vagy büntetést kell fizetniük. A kibocsátás-csökkentéssel felszabadult kvótamennyiséget viszont az emissziótőzsdén értékesíthetik. (Magyarország nemrégiben Belgiumnak és Spanyolországnak is értékesített - nem uniós, hanem kiotói - kibocsátási kvótákat, mert az előző időszakban a szocialista nehézipar összeomlása előtti szinthez mérték a szennyezőanyag-csökkentést, így feleslegünk maradt.)
A zöld tárca kivételt javasolt
A 2008. szeptember 24-i kormányülésen a környezetvédelmi miniszter javaslatára a magyar kormány úgy határozott, hogy a széntüzelésű Vértesi Erőmű Zrt. számára juttatandó kvótamennyiséget a kiosztási listát megalapozó számítások során az erőmű helyzetét egyedi esetként kezelve, a 2004. évi termelési adatokat elhagyva kell kiszámítani. A kormányelőterjesztés azzal indokolta a kivételezést, hogy a Paksi Atomerőműben 2003-ban történt üzemzavar és termelés leállás következtében a 2004. évben a Vértesi Erőmű a hazai villamosenergia-rendszer megfelelő szabályozhatósága érdekében jelentősen csökkentette a teljesítményét.
A PointCarbon karbonpiaci szakportál számítása szerint az erőmű ezzel a négy éves időszakra vetítve mintegy 400 ezer kibocsátási egységgel, vagyis a jelenlegi árfolyamon 6 millió euróval (nagyjából 1,5 milliárd forinttal) több kvótát kapott, mint amennyi hivatalosan járt volna neki.
A 2003-as paksi üzemzavar és a 2004-es vértesi termeléscsökkenés összekapcsolását az Index által megkérdezett szakértők meghökkenéssel fogadták. A következő évekre 1,5 milliárd forintos hasznot hozó kedvezmény elvi alapja az lehet, hogy a 2003-as üzemzavar miatt Pakson csökkenteni kellett a termelést, és így az atomerőmű kevésbé volt alkalmas visszaterhelésre is. Vagyis közvetetten Paks miatt a Vértesi Erőmű is hátrányba került, mert Paks helyett a Vértesi Erőműben kellett visszaterhelést eszközölni az országos szabályozhatóság érdekében, szakértőink szerint erre utal a kormány előterjesztésének indoklása.
Visszaterhelés
Visszaterhelésre akkor van szükség, ha az országos rendszerbe több áram kerül, mint amennyi éppen felhasználható. Általában a Paksi Atomerőműben élnek ezzel. Ha az ottani üzemzavar miatt erre kevesebb lehetőség volt, akkor ezt máshol kellett végrehajtani.
Ennek az állításnak azonban ellent mondanak a statisztikai adatok. A Magyar Villamosművek Közleményei című kiadvány 2005/4. számában van egy összesítés a paksi visszaterhelésekről. E szerint 2003-ban 115, 2004-ben 113 és 2005-ben (az energia-export bővülése miatt) már csak 57 alkalommal kellett visszaterhelni Paksot. Vagyis nem látszik, hogy a Vértesi Erőműnek adott kedvezmény évében ritkábban tudták volna Paksot visszaterhelni, mint máskor.
Szintén ellentmond a visszaterhelésről szóló érvelésnek, hogy a Vértesi Erőmű 2004-es jelentésében szó sincs semmilyen Paks okozta problémáról. Az év eredményét negatívan befolyásoló eseményeket felsoroló táblázatban sincs ilyenről szó. Sőt, a kiadvány szerint az oroszlányi erőmű a tervezettnél még valamivel több áramot is termelt, mint az az üzleti tervben szerepelt. (A Vértesi Erőmű 2003-ban még három részből állt, a tatabányai, a bánhidai és az oroszlányi blokkokból. A főleg hőerőműként működő tatabányait 2004-ben eladták az önkormányzatnak, az elavult bánhidai blokkot pedig 2004. végén bezárták, mára csak az oroszlányi blokkok maradtak a Vértesi Erőmű Zrt. kezében.)
A Vértesi Erőmű össztermelése valóban kisebb volt a tervezettnél 2004-ben, de ennek nem kényszerűen elszenvedett külső oka volt. Az éves jelentés szerint az egyébként december végén végleg bezárt, és már az előző évben is bezárásra szánt bánhidai részleg termelt a vártnál kevesebbet. Azonban ennek okát világosan megmagyarázza a jelentés: "A kiadott villamos energia értékesítésében 136,7 GWh-val elmaradt az üzleti tervtől. Ebből 61 GWh a májusi nem tervezett üzemzavar, a többi pedig az erőmű hidegtartalékban történő állása miatti következmény."
Ez a csökkenés azonban nem volt jelentős. Éves szinten a Vértesi Erőmű 99,94 százalékát szedte be annak az összegnek, amit előzetesen a villamos energia eladásából tervezett. Vagyis furcsa, hogy miért van szükség rendkívüli állami kedvezmény biztosítására éppen a 2004-es évben állítólagosan elszenvedett hátrányokért.
Kapolyi bevásárolt
A 10 milliárd forint jegyzett tőkéjű Vértesi Erőmű Zrt.-t jelenleg privatizálják. Az MVM Zrt. tulajdonában lévő 98,178 százalékos részvénycsomagot a Kapolyi László (az MSZP parlamenti frakciójának tagja) nevével fémjelzett System Consulting Zrt. vásárolja meg, az ügyletet tavaly szeptemberben a Gazdasági Versenyhivatal is engedélyezte. A vállalat élére a január 12-én megtartott rendkívüli közgyűlésen Szabó Pál volt közlekedési, hírközlési és energiaügyi minisztert választották vezérigazgatóvá, aki tavaly októberben, a monorierdei vonatbaleset után mondott le tisztségéről.
![](http://index.hu/cikkepek/0901//belfold//vartes2.jpg)
Szabó Pál korábban miniszterként úgy nyilatkozott, hogy a megújuló energiával történő áramtermelést az eddigi 51 százalék helyett már 30 százaléknál támogatni fogják, erre vonatkozóan rendeletet készítenek elő. Ez a Mátrai- és a Vértesi Erőműnek is elérhetővé tenné a zöldáram támogatásokat.
A Vértesi Erőmű Zrt. tulajdonában van Magyarország egyetlen mélyművelésű bányája, Márkushegy, amely még tíz évre elegendő szénkészlettel gazdálkodik. Jelenleg évi több mint egymillió tonna szenet bányásznak, ám a vállalat az elmúlt évben jelentős beruházásokat eszközölt, hogy az erőmű mind a négy blokkja alkalmassá váljon a biomassza együtt-tüzelésre. Erre a hivatalos tájékoztatás szerint azért volt szükség, hogy "zöldenergia termeléssel biztosítsák a csökkenő szén-dioxid kvóta ellenére a termelés szinten tartását".
Biomassza is ég majd
Az erőmű négy blokkja közöl kettő fluidágyas, azaz a szén mellett fával és mezőgazdasági melléktermékekkel is fűthető, a másik két kazánt pedig szalmatüzelésre is alkalmassá tették tavaly. Az együtt-tüzelés azt jelenti, hogy szénpor mellett a tüzelőhő 30 százalékáig biomasszát is el lehet égetni a kazánokban. Ez lehet faapríték, mezőgazdasági melléktermék, szalma, sőt kínai nád is: egy regionális portál 2005-ös értesülése szerint ügynökök járták a Tatabánya-környéki kistelepüléseket, hogy a fűfélékhez tartozó ipari növény termelésére bírják rá a gazdákat az erőmű számára.
A biomassza-tüzeléssel előállított zöldáram két szempontból is jobb üzlet a széntüzelésnél. Egyrészt mivel a nem fosszilis tüzelőanyag széndioxid-semlegesnek minősül, az így kiváltott kibocsátási kvótákat az emissziótőzsdén értékesítheti a vállalat. Ebből 30 százalékos biomassza-bekeverési arányt és 15 eurós árfolyamot alapul véve akár évi 6 millió eurós (kb. 1,5 milliárd forintos) pluszbevételre is szert tehet a Vértesi Erőmű.
Másrészt a biomassza-tüzelésű erőművek a zöldáram kötelező átvételi rendszerében jogosultak az úgynevezett kötelező átvétel pénzalapból (KÁP) való részesedésre. A prémium mértéke a piaci áramár és a zöldáram hatóságilag előírt átvételi árának a különbözete. A zöldáram kötelező átvételi ára a piaci áramár duplájára is rúghat, és ez az összeg - amely az elkerült externális költségek ellentételezése a zöldáram termelők felé - a rendszerirányítási díj részeként beépül a villamos energia árába, így azt minden fogyasztó megfizeti.
A zöldáramért fizetett felár jelentős részét már most is a biomassza-tüzelésre (a gyakorlatban: fatüzelésre), vagy együttüzelésre átállított korábbi széntüzelésű hőerőművek és kapcsolt energiatermelők kapják, más környezetbarátnak tekinthető áramtermelési technológiákra - nap- és szélenergiára - a 2007-ben több mint 50 milliárd forintos KÁP támogatás kevesebb mint 10 százaléka jutott.
A cikket itt lehet kommentálni
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Megtalálta a kormány az ország rejtett kincsét, és azonnal rátette a kezét
A kormány számol az új energiaforrással.
február 11., 05:40
- Gazdaság
Újra bevadult az infláció, elszabadulóban az élelmiszerárak, lélektani határnál lehet a kormány
Nagy Márton felkészült a beavatkozásra.
február 11., 08:30
- Gazdaság
Rengeteg kihívás sújtja az autóipart, mutatunk még egyet
A mai modern autók felépítése lassan olyan összetetté válik, mint a repülőké.
február 10., 16:17
- Mindeközben
Kilenc sikertelen lombikgprogram után babát vár a magyar szépségkirálynő: „Higgyetek a csodákban! Léteznek!”
1 órája
- Mindeközben
Pár perc alatt befalta az egykori fitneszmodell Anglia legnagyobb reggeli tálját, majd olyat tett, amire senki sem számított
3 órája
- Mindeközben
A Lucius Malfoyt alakító Jason Isaacs fergeteges választ adott arra, visszatérne-e az új Harry Potter-sorozatban
6 órája
- Gazdaság
Fontos ipari kapu nyílik Egyiptomban, 450 milliárdos megrendelést kap a magyar vasúti járműgyártás
február 10., 16:08
- Gazdaság
Transparency International: három éve Magyarország az Európai Unió legkorruptabb országa
Éppen csak az átlag alatt vagyunk.
február 11., 09:00
- Gazdaság
Árat emel a Yettel és a Telekom, ez minden ügyfelet érint
A díjkorrekció az infláció mértékével megegyező mértékű.
február 11., 06:52
- Gazdaság
Magyar tulajdonú cég szállíthat gázt az oroszpárti szakadár területre
A Moldovából kiszakadt régió elutasította az EU-s támogatást.
február 10., 21:17
- Gazdaság
A világranglista felső 30 százalékába került a Paksi Atomerőmű
Történetének ötödik legmagasabb termelési eredményével zárta 2024-et a létesítmény.
február 11., 12:28
- Gazdaság
Van, ahol már elkezdték kézbesíteni a 13. havi nyugdíjat
A februári nyugdíjjal együtt érkezik.
február 11., 12:22
- Gazdaság
Kocsmafejlesztési programot szorgalmaz a magyar söripar
Vajon lehet-e újra virágzó sörkultúránk, és hogyan segíthetne ebben az állam?
5 órája
- Címlapon
Volodimir Zelenszkij: Vlagyimir Putyin Donald Trumpot csak egy kelléknek használja
Kemény szavakkal kritizálta amerikai kollégáját az ukrán elnök, aki az európai vezetőket is élesen bírálta.
4 órája
- Gazdaság
Megállapodás született a Lear győri telephelyén: nem lesz sztrájk
Amint a szövegezés elkészül és hivatalossá válik, a sztrájkkészültség megszűnik.
február 11., 17:08
- Gazdaság
Áll a bál a kormány, a könyvelők és adózási szakma között – kibogozzuk a szálakat
Nem éri kár az alanyi adómentességet visszamenőlegesen választókat.
február 11., 14:22
- Gazdaság
Visszahívja közel húszéves sikertermékét az OTP – mutatjuk, mit kell tudni
100 milliárd forintot tartottak benne a kötvényesek.
február 8., 19:01
- Címlapon
Magyarország blokkolhatta az Ukrajnával folytatott uniós csatlakozási tárgyalásokat
A magyar kormány a nemzeti kisebbségek védelmét várja el Kijevtől.
3 órája
- Címlapon
Ebben a rendszerváltás óta minden kormány bűnös – elkezdődött a Tisza Párt kongresszusa
Az egész napos eseményről a helyszínről tudósítunk.
5 órája
- Gazdaság
Sokan nem látják, pedig egy új világ eljövetelét jelzi az arany szárnyalása
Két ok miatt száguld a sárga nemesfém, ebből az egyik Donald Trump.
február 10., 13:46
- Gazdaság
Zuhanórepülésnek indult az autóipar, tucatjával küldik el a dolgozókat Egerben
A ZF Hungária újabb 50 dolgozó elbocsátására készül az iparágat sújtó visszaesés miatt.
február 11., 18:56
- Gazdaság
Rohamtempóban drágulnak a lakások, mutatjuk a legfrissebb négyzetméterárakat
Továbbra is jelentős a különbség a fővárosi kerületek között.
február 10., 14:42
- Gazdaság
Ezek a számok több mint hárommilliárd forintot értek
Tizennégy milliomosa lett Magyarországnak.
február 8., 21:02
- Címlapon
„Tisztelt Magyar Péter-támogatók! Értem, hogy fáj” – megszólalt a megtámadott elemző
Nagy Attila Tibor szerint Magyar Péter „megajándékozta” a Fideszt és Orbán Viktort.
6 órája
- Címlapon
Havas Henrik nekiment Gulyás Mártonnak a Magyar Péter-interjú miatt
Az újságíró szerint valaki felkészíthette volna Magyar Pétert arra, mi vár rá.
32 perce
- Gazdaság
A kis benzinkutak még mindig nem találtak vissza a 2021 előtti fejlődési pályára
Tavaly 6,5 milliárd literre csökkent a magyarországi üzemanyag-forgalom.
február 8., 21:10
- Gazdaság
Reagált a kereskedelmi szövetség Nagy Márton árstopos bejelentésére
Azt is elárulták, mik a legfőbb célok az üzletpolitika kialakításakor.
február 10., 12:42
- Gazdaság
Donald Trump pumpálja a forintot, mégsem eszik olyan forrón a kását
Csak nagy duma a vámháború?
február 9., 09:47
- Mindeközben
Visváder Tamás a feleségével való megismerkedéséről: Ultimátumot adtam neki, ha nem szakít, akkor engem felejtsen el
tegnap, 17:45
- Címlapon
„Ez egy nyilvános korbácsolás volt” – örömködik Vlagyimir Putyin televíziója az amerikai alelnök beszédén
10 órája
- Mindeközben
Imádni való fotón mutatta meg Hajdú Péter, hogy mekkorát nőtt a születésnapos kisfia
tegnap, 16:40
- Gazdaság
Sztrájkkészültséget rendeltek el az Audi győri beszállítójánál
A szakszervezet alapbérfejlesztést és egy egyösszegű kifizetést követel.
február 9., 08:01
- Gazdaság
Ezek a számok több mint 250 millió forintot értek
Kihúzták a hatos lottó nyerőszámait.
február 9., 16:47
- Gazdaság
Hamarosan belenyúlhat a kormány a bolti árakba
Ha kell, jöhetnek az árstopok.
február 10., 09:16
- Gazdaság
A kormány döntése miatt ömlik az emberek pénze az államhoz
Megérkezett a minisztérium gyorsjelentése.
február 10., 11:33