Kapolyi összefog a Gazprommal

2008.12.10. 11:36
A Gazprommal közös vállalkozásba fogott Kapolyi László, a leggazdagabb magyar parlamenti képviselő, a Magyar Szociáldemokrata Párt elnöke - derül ki a Népszabadság cikkéből.

Közép-Szerbia északnyugati részén, Loznica településen egy 110 megawatt (MW) elektromos és 78 MW hőteljesítményű gázerőmű-befektetést jelentett be nemrég Belgrádban befektetőtársaival együtt Kapolyi. A loznicai erőművet, amely a hőt a helyi ipari létesítményeknek szállítaná, 2010-ben adják át. A kiterjedt tevékenységet folytató üzletember - akiről legutóbb szorongatott ukrán árampozíciói kapcsán lehetett hallani - Dél felé törekszik.

Szakértők szerint a fejlesztés a magántőkéből megvalósuló legnagyobb szerbiai erőmű-befektetés. Kapolyi tájékoztatása szerint a 80-90 millió euró (mai árfolyamon 21-23 milliárd forint) értékű beruházás mögött 25 százalékban a szerb Yugorosgaz áll, a további 75 százalékon pedig fele-fele arányban saját vállalkozása, a System Consulting, illetve a Decotra Power nevű szerb cég osztozik. Utóbbiban azonban szintén Kapolyié a többségi befolyás, mivel nemrég megszerezte a szerb cég 51 százalékos részvénypakettjét. A Yugorosgaz két állami vállalaté: többsége az orosz Gazprom, kisebbségi csomagja pedig a szerb Srbijagaz tulajdonában áll. A legfontosabb szereplők, az állami gázvezeték-üzemeltető és a gázszállítások fő felelőse tehát szintén beállt a terv mögé.

Az üzletember megerősítette azokat a lap azon információit is, miszerint Újvidéken és Kragujevacon szintén gázerőműterveket sző, hasonló méretben és befektetői összetétellel. Elképzeléseit fokozatosan, 2015-ig valósítaná meg. További hírek szerint Kapolyi László kisebb víz-, szél- és napenergiás erőműveket is tervez Szerbia-szerte.

Kapolyi László azt mondta: azért érdeklődik a szerbiai áramtermelési befektetések iránt, mert a Balkánon közismerten nagy az áramhiány. Szakértők szerint déli szomszédunknál 1500 MW áramtermelő kapacitást kellene üzembe állítani.

A magyar piacról is sokan szeretnének Szerbia felé áramot szállítani, mert ott magasabbak az árak. Ez nálunk is emeli az áram árát, ezért a magyar kormány adminisztratív eszközökkel igyekszik gátolni a déli áramexportot. Erre azonban az elmúlt években több áramkereskedő is talált magának kiskapukat.