A jutalmazási rendszer a válság egyik oka
A ma 36 éves férfi 1996-ban került a Citybe az ABN Amro holland bank junior elemzőjeként. Egy évvel később átigazolt a francia Société Générale-hoz, majd a német Commerzbankhoz, hogy újabb év múltán a Dresdner Kleinwortnál folytassa.
Miután két egymást követő évben ebben a befektetési bankban elnyerte a legjobb elemző címet, gyorsan haladt a ranglétrán és hamarosan a csoportjának egyik vezetőjévé nevezték ki. A pénzügyi fővárosban nőttön nőtt a híre, a City negyedik legjobb elemzőjének minősítették (a mintegy százfős listán). 2007-ben 500 ezer font (161 millió forint) prémiumot vágott zsebre.
Néhány hónappal ezelőtt azonban Geraint Anderson mindent felrúgott, kilépett állásából és addigi pénzügyi pályafutásáról kezdett írni könyvekben és egy rendszeres újságrovatban. A tőzsdei elemző ugyanis egy idő után úgy érezte, hogy nem nézhet a tükörbe: "egyre mohóbb lettem, egyre inkább a pénz megszállottjává váltam" – mondta el az AFP-nek.
A pénzember a jutalmazás rendszerét tartja a felelősnek. "Hagytam, hogy magával sodorjon a prémiumok rendszere. Eladtam a lelkemet az ördögnek és jó pénzt kaptam érte" – magyarázza.
Nagy-Britanniában maga Gordon Brown miniszterelnök is felemelte a szavát a "felelőtlen" magatartást jutalmazó csillagászati prémiumok ellen. London a maga nagyszabású bankmentő tervét a javadalmazás új rendszerének bevezetésétől tette függővé.
Ezek a nyilatkozatok egybeesnek a közvélemény hangulatával, az embereket felháborítják a nem egyszer "erkölcstelennek" tartott összegek. A Barclay's bank elnöke, Bob Diamond például mintegy 40 millió font prémiumot zsebelt be 2006-ban és 2007-ben.
Geraint Anderson szerint azonban nemcsak a jutalmak összegéről van szó, hanem jellegükről, felépítésükről is. "A prémiumok többségét egyben adják, jobbára készpénzben, így végső soron az alkusz fütyül arra, hogy lépéseinek mi lesz a hosszú távú következménye... Ehelyett olyan jutalomrendszerre lenne szükség, amely a hosszú távra szóló gondolkodásra ösztönöz".
"Ha a bankokat világszerte rá lehetne bírni, hogy három-négy éves időszakot ismerjenek el a prémiumokkal, akkor az alkuszokat jobban foglalkoztatná, hogy döntéseiknek mi lesz a hosszú távra szóló következménye."
Egy londoni felmérés, amelyet a gazdasági és kereskedelmi kutatási központ (CEBR) készített, azt mutatta ki, hogy idén a jutalmak összegében drámai csökkenésre lehet számítani: míg 2006-ban 8,8 milliárd fontot fizettek ki ezen a címen, idén várható összegük csak 3,6 milliárd font lesz.
A CEBR most azt jósolja: a közeljövőben kevéssé valószínű, hogy a jutalmak elérjék az előző négy év szintjét, de hozzáfűzi: ezután sem fog megszűnni a prémiumok rendszere.